Zatoka Hudsona – niebezpieczny akwen
Wyprawa jachtu "Inatiz" trwała pół roku. Zatoka Hudsona, której powierzchnia wynosi ponad 800 tys. km² to wyjątkowo nieprzyjazny akwen. Razem z Basenem Foxa i cieśninami obszar ma prawie 1200 tys. km². Mówiąc obrazowo gdyby w jej środek wstawić Polskę, to byłaby ona wyspą, której brzegi w każdym miejscu otaczałaby woda. Niedostępność zatoki wynika nie tylko z braku szlaków żeglugowych, pomocy nautycznych (nawet ogromne statki zaopatrzeniowe pływają tutaj na papierowych mapach) i zupełnym braku infrastruktury dla jednostek większych od motorówek, ale też z samego ukształtowania zatoki i panujących na niej warunków klimatycznych. Akwen przez ponad 8 miesięcy w roku jest skuty pokrywą lodową, a na części Basenu Foxa lód nie ustępuje nigdy.
Zaćmienie Słońca w Gdańsku. Piękny widok i spadek produkcji prądu z paneli fotowoltaicznych
Powrót "Inatiz" do Gdańska
Radość osób związanych z projektem i przyjaciół jachtu wynika nie tylko z jego bezpiecznego powrotu do domu, ale też unikalnych osiągnięć wyprawy. "Inatiz" wpłynął na wody Zatoki Hudsona jako drugi jacht w historii polskiego żeglarstwa, jako pierwszy docierając do jej północnej odnogi – Basenu Foxa – wypełniając w ten sposób jedną z ostatnich białych plam w historii polskiego żeglarstwa. Był pierwszym jachtem pod obcą banderą, który wpłynął w Arktykę Kanadyjską od czasu rozpoczęcia pandemii. W trakcie wyprawy żeglarzom udało się odwiedzić 10 osad Inuickich – poznając kulturę i życie ich mieszkańców.
Organizatorzy i sympatycy wyprawy chcą serdecznie powitać śmiałków. Nastąpi to w sobotę 5 listopada macierzystej przystani jachtu "Inatiz" - Przystani Cesarskiej przy ulicy Dokowej 1. W ceremonii wezmą udział patroni honorowi wyprawy, załogi wcześniejszych etapów, a także przyjaciele żeglarze. Uroczystość jest otwarta dla wszystkich, szczególnie oczekiwani są wszyscy miłośnicy podróży i sympatycy żeglarstwa. Po powitaniu jachtu odbędzie się pokaz zdjęć i filmów połączony ze wspomnieniami uczestników.
Program uroczystości:
Nabrzeże Przystani Cesarskiej
11:45 - 12:00 - oczekiwanie na wpłynięcie jachtu przy dźwięku szant w wykonaniu Kamila Badziocha
Ok. godz. 12:00 - wpłynięcie jachtu, powitanie załogi przez patronów
Dalsza cześć programu w ogrzewanym namiocie sferycznym sąsiadującym z miejscem postoju jachtu ok. 12:30
- podsumowanie wyprawy przez kapitana Macieja Sodkiewicza
- podziękowanie przyjaciołom i osobom zaangażowanym w wyprawę
- pokazy zdjęć i filmów z różnych etapów wyprawy – mikrofon dla uczestników
- w przerwach pokazów o szantowy klimat imprezy zadba Kamil Badzioch, jeden z najlepszych trójmiejskich szanty menów
- poczęstunek żeglarski
- na zakończenie koncert zespołu szantowego „Trzy Majtki”