• Start
  • Wiadomości
  • Zaćmienie Słońca w Gdańsku. Piękny widok i mniejsza produkcja prądu z paneli fotowoltaicznych

Zaćmienie Słońca w Gdańsku. Piękny widok i spadek produkcji prądu z paneli fotowoltaicznych

Częściowe zaćmienie Słońca, przewidziane na 25 października, było świetnie widoczne w Gdańsku. Moment kulminacyjny, kiedy Księżyc zakrył 40% słonecznej tarczy nastąpił o godzinie 12.18. Odczuły to wyraźnie systemy fotowoltaiczne - nastąpił wyraźny spadek produkcji energii elektrycznej. Przeczytaj o tym i zobacz, jak wyglądało zaćmienie Słońca okiem naszych fotoreporterów Piotra Wittmana i Grzegorza Mehringa.
25.10.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Różne fazy częściowego zaćmienia Słońca, które widziano również w Gdańsku
Różne fazy częściowego zaćmienia Słońca, które widziano również w Gdańsku
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

Zaćmienie Słońca widziane z Gdańska

Zjawisko zaćmienia Słońca było widoczne we wtorek, 25 października w Europie, Północno-Wschodniej Afryce i Południowo-Zachodniej Azji. W Gdańsku rozpoczęło się o godz. 11:11, a zakończył o 13:27. W fazie maksymalnej, czyli o 12:18, zasłoniło ponad 40% tarczy Słońca.

Czas zaćmienia wyniósł dokładnie 2 godziny i 17 minut. Pogoda dopisała i mimo nielicznych chmur osoby wyposażone w odpowiednie filtry (na przykład szkło spawalnicze) mogły bardzo dobrze śledzić to niezwykłe zjawisko.

Zobacz fotogalerię z zaćmienia Słońca (autorzy: Piotr Wittman, Grzegorz Mehring):


Ciekawostka! Zaćmienie zauważyły też osoby, które w swoich domach zainstalowały fotowoltaikę. W czasie zaćmienia wyraźnie spadła ilość produkowanej energii.

A tak wyglądała we wtorek produkcja energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych na dachu domu jednego z naszych Czytelników. Do godziny 10.10 moc rosła po czym (gdy zaczęło się zaćmienie) zaznaczył się wyraźny spadek trwający do godziny 12.20 (największe zasłonięcie tarczy słonecznej). Od tego momentu nastąpił wzrost produkcji. Różnica między maksymalnym a minimalnym poziomem produkcji wyniosła 3,28 KW a więc nie tak mało. Wahania pokazane na wykresie mogą być wynikiem lokalnego zachmurzenia. Całkowita moc instalacji Czytelnika wynosi 9.6 KWp.
Tak wyglądała we wtorek produkcja energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych na dachu domu jednego z naszych Czytelników. Do godziny 10.10 moc rosła po czym (gdy zaczęło się zaćmienie) zaznaczył się wyraźny spadek trwający do godziny 12.20 (największe zasłonięcie tarczy słonecznej). Od tego momentu nastąpił wzrost produkcji. Różnica między maksymalnym a minimalnym poziomem produkcji wyniosła 3,28 KW a więc nie tak mało. Wahania pokazane na wykresie mogą być wynikiem lokalnego zachmurzenia. Całkowita moc instalacji Czytelnika wynosi 9.6 KWp.

Dlaczego dochodzi do zaćmienia Słońca?

Zaćmienia Słońca występują w momencie, kiedy Księżyc znajdzie się między nasza planetą a Słońcem. Naturalny satelita Ziemi może przesłonić Słońce całkowicie lub częściowo. Te pierwsze zaćmienia są najbardziej widowiskowe, ale niestety rzadkie. Astronomowie wyróżniają jeszcze zaćmienia obrączkowe i hybrydowe. Obserwowane 25 października zaćmienie było typowym zaćmieniem częściowym.

Twórcze podejście do zaćmienia. Taki obraz oczywiście nigdzie nie był widoczny. Zdjęcie zrobiona metodą multiekspozycji - ta sama klatka została naświetlona   podczas fotografowania dwoma różnymi widokami
Twórcze podejście do zaćmienia. Taki obraz oczywiście nigdzie nie był widoczny. Zdjęcie zrobiona metodą multiekspozycji - ta sama "klatka została naświetlona" podczas fotografowania dwoma różnymi widokami
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

Transmisja zaćmienia Słońca na gdansk.pl

Portal gdansk.pl retransmitował przygotowany przez Hevelianum przekaz na żywo z tłumaczem Polskiego Języka Migowego i komentarzem naukowym. Współpracowały przy transmisji takie instytucje jak Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym, Grudziądzkie Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym oraz wrocławski oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii.

Niezależnie od transmisji Hevelianum zaprosiło mieszkańców na Górę Gradową, gdzie przez specjalny teleskop słoneczny można było zobaczyć zaćmienie.

Zobacz zapis transmisji:

 

TV

Budowa basenu we Wrzeszczu jeszcze w tym roku