Zaćmienie Słońca widziane z Gdańska
Zjawisko zaćmienia Słońca było widoczne we wtorek, 25 października w Europie, Północno-Wschodniej Afryce i Południowo-Zachodniej Azji. W Gdańsku rozpoczęło się o godz. 11:11, a zakończył o 13:27. W fazie maksymalnej, czyli o 12:18, zasłoniło ponad 40% tarczy Słońca.
Czas zaćmienia wyniósł dokładnie 2 godziny i 17 minut. Pogoda dopisała i mimo nielicznych chmur osoby wyposażone w odpowiednie filtry (na przykład szkło spawalnicze) mogły bardzo dobrze śledzić to niezwykłe zjawisko.
Zobacz fotogalerię z zaćmienia Słońca (autorzy: Piotr Wittman, Grzegorz Mehring):
Ciekawostka! Zaćmienie zauważyły też osoby, które w swoich domach zainstalowały fotowoltaikę. W czasie zaćmienia wyraźnie spadła ilość produkowanej energii.
Dlaczego dochodzi do zaćmienia Słońca?
Zaćmienia Słońca występują w momencie, kiedy Księżyc znajdzie się między nasza planetą a Słońcem. Naturalny satelita Ziemi może przesłonić Słońce całkowicie lub częściowo. Te pierwsze zaćmienia są najbardziej widowiskowe, ale niestety rzadkie. Astronomowie wyróżniają jeszcze zaćmienia obrączkowe i hybrydowe. Obserwowane 25 października zaćmienie było typowym zaćmieniem częściowym.
Transmisja zaćmienia Słońca na gdansk.pl
Portal gdansk.pl retransmitował przygotowany przez Hevelianum przekaz na żywo z tłumaczem Polskiego Języka Migowego i komentarzem naukowym. Współpracowały przy transmisji takie instytucje jak Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym, Grudziądzkie Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym oraz wrocławski oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii.
Niezależnie od transmisji Hevelianum zaprosiło mieszkańców na Górę Gradową, gdzie przez specjalny teleskop słoneczny można było zobaczyć zaćmienie.
Zobacz zapis transmisji: