• Start
  • Wiadomości
  • Film o historii Zespołu Bożego Ciała przy ul. 3 Maja. Czy w tym szpitalu leczono?

Film o historii Zespołu Bożego Ciała przy ul. 3 Maja. Czy w tym szpitalu leczono?

W październiku minął rok od kiedy Hevelianum rozpoczęło remont Zespołu poszpitalnego Bożego Ciała. Prace są w toku, a w internecie obejrzeć można krótki film przybliżający historię odnawianego zespołu zabytków w pigułce.
11.12.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zespół poszpitalny Bożego Ciała z perspektywy lotu ptaka
Zespół poszpitalny Bożego Ciała z perspektywy lotu ptaka
kadr z filmu Hevelianum

Zespół Bożego Ciała w Gdańsku - co po remoncie?

Trzy spośród pięciu budynków Zespołu przy ul. 3 Maja zyskają nowe przeznaczenie będące mieszanką oferty edukacyjnej, kulturalnej i noclegowej.

“Obejrzyjcie film o wyjątkowej historii tego miejsca, w którym wystąpili Jan Daniluk, historyk, badacz dziejów Gdańska, ks. Rafał Michalak, proboszcz Parafii Kościoła Polskokatolickiego pw. Bożego Ciała, który jest naszym dobrym sąsiadem oraz pastor Teodor, rezydent tutejszej… krypty - zachęca Hevelianum do obejrzenia materiału.

Zespół Bożego Ciała. Zobacz, jak Hevelianum remontuje unikalny gdański zabytek

Czy w średniowiecznych zespołach szpitalnych leczono?

Zespół dawnego szpitala, którego korzenie sięgają późnego średniowiecza, to jedna placówka tego typu zachowana do dziś - pod koniec XIV stulecie podobnych instytucji w naszym mieście było siedem, jak przypomina dr Jan Daniluk i podkreśla, że szpitale te nie były miejscem, gdzie leczono pacjentów.

Tego, jaka była rola dawnego szpitala dowiesz się z filmu, a także tego, dokąd sięgały wcześniej jego zabudowania i co działo się z obiektami Zespołu po wojnie. 

Budowa Roku 2021. Dom Zdrojowy z nagrodą w prestiżowym konkursie budowlanym

Sercem Zespołu jest średniowieczny, do dziś istniejący Kościół Bożego Ciała, dziś siedziba parafii Kościoła Polskokatolickiego, której proboszczem jest ks. dr Rafał Michalak, który również występuje w filmie. Zaprasza widzów do wnętrza kościoła, łącznie z poziomem krypt, w których znajdują się trumny z ciałami dawnych rezydentów świątyni, w tym wspomnianego już pastora Teodora. Na zewnątrz świątyni oglądać możemy drewnianą ambonę - bardzo rzadko dziś spotykaną. Dlaczego powstała ambona na dworze? Historyczna opowieść o Zespole przeplatana jest starymi zdjęciami i rycinami, a także wizualizacjami obiektów po remoncie. 

ZOBACZ FILM

 

TV

Budowa basenu we Wrzeszczu jeszcze w tym roku