• Start
 • Wiadomości
 • Ferie z Gdańskim Archipelagiem Kultury - czeka moc atrakcji

Kreatywne ferie z Gdańskim Archipelagiem Kultury - czeka moc atrakcji

Na wspólne ferie Gdański Archipelag Kultury zaprasza do wszystkich swoich placówek w różnych dzielnicach Gdańska. Czekają spektakle i różnego rodzaju warsztaty - edukacyjne, artystyczne, wokalne i ruchowe. Coś dla siebie znajdą zarówno dzieci i młodzież, jak i dorośli oraz seniorzy.
( 17.01.2023 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
grafika przedstawiająca abstrakcyjny kolaż na pomarańczowym tle
A może by spędzić ferie kreatywnie? Gama, oddział Gdańskiego Archipelagu Kultury, podobnie jak pozostałe placówki, przygotowała na ten czas wiele atrakcji
mat. GAK Gama

Ferie w Teatrze. Miniatura, Wybrzeże, Szekspirowski, Opera Bałtycka - co oferują najmłodszym?

Gama GAK 

ul. Starowiejska 15/16, Gdańsk Letnica

Placówka do piątku, 20 stycznia, zaprasza na Ferie ze sztuką - cykl artystycznych zajęć dla dzieci w wieku 7 -10 lat, gdzie tematami będą takie nurty, jak surrealizm (zajęcia odbyły się 16 stycznia), kubizm i abstrakcjonizm.

Harmonogram nadchodzących zajęć:

 • 18 stycznia, godz. 11:00-14:00, Dzień Kubistyczy - budowanie twarzy na nowo z Picassem i tworzenie geometrycznych rzeźb.
 • 20 stycznia, godz. 11:00-14:00, Dzień Abstrakcyjny - zabawa kolorami à la Pollock i tworzenie sali kropek inspirowanej twórczością japońskiej artystki Yayoi Kusamy.

Koszt: 50 zł za jeden dzień warsztatów.

Kontakt/zapisy: gama@gak.gda.pl, 58 346 41 05.

dziewczynki na sali gimnastycznej i instruktorka
BLITZ crew działa w Domu Sztuki GAK Gdańsk. To ekipa młodych ludzi pełnych energii, talentu i pasji do tańca
BLITZ crew

Dom Sztuki GAK

ul. Stryjewskiego 25, Gdańsk Stogi

Również do piątku, 20 stycznia, zaprasza Dom Sztuki GAK - na codzienne Roztańczone ferie z BLITZ crew, podczas których dzieci i młodzież będą mogli spróbować swoich sił w tańcu nowoczesnym z grupami Bubble oraz Trafic Gym. To okazja, by dołączyć do treningów zespołów tanecznych „z doskoku”, w trakcie sezonu, i wspólnie złapać rytm w duchu hip hop i tańca współczesnego.

Harmonogram od poniedziałku, 16 stycznia, do piątku, 20 stycznia:

 • godz. 16:00-16:45 - dzieci 5-10 lat (łączone grupy: grupa początkująca Bubble Crew oraz Trafic GYM);
 • godz. 16:45-17:15 - dzieci 7-9 lat (grupa koncertowa Bubble).

Wstęp: 25 zł.

Kontakt/zapisy: domsztuki@gak.gda.pl, 58 307 31 44.

mężczyzna w stroju sędziego i kobieta w stroju starszej kobiety
Teatr Qfer na ferie przygotował zabawną i pełną walorów edukacyjnych opowieść o „Czerwonym Kapturku”
mat. Teatru Qfer

Plama GAK

ul. Pilotów 11, Gdańsk Zaspa

W Plamie przez całe ferie można odbierać mapy do familijnego dźwiękowego spaceru po Zaspie.

A w niedzielę tradycyjnie odbędzie się spektakl dla dzieci w ramach Teatru w Blokowisku - 22 stycznia Teatr Qfer zaprasza na „Czerwonego Kapturka”.

- Któż nie zna bajki o Czerwonym Kapturku, nie pamięta złego wilka, jego zębów i pyska wystającego spod falban babcinego czepka? Ta historia z naszego dzieciństwa przekazywana przez dziadków jest stara, jak świat. Był jednak ktoś, kto po raz pierwszy oczami wyobraźni zobaczył dziewczynkę w czerwonym kapturku, idącą przez las do chorej babci. Kim był autor pomysłu? Jak bajka powstawała? Dlaczego kapturek był czerwony, a nie np. żółty? - zachęcają twórcy, zdradzając zamysł swojego spektaklu: - Młody widz poznaje roztargnionego bajkopisarza, któremu w wymyślaniu historii już wymyślonej pomaga wielki autorytet w dziedzinie bajek, Mistrz Bajader.

Ponieważ wspomniani panowie prowadzą twórcze spory, rozjemcą staje się... Niania, która też chce mieć wpływ na kształt bajki, co jest źródłem wielu komicznych sytuacji. Dzieci staną się świadkami trudnego procesu twórczego, aktywnie w nim uczestnicząc, by w finale powstała bajka - oparta co prawda na znanym motywie, ale z... czterema Kapturkami i oddziałem myśliwych.

- Spektakl posiada też walor dydaktyczny: młody widz uczy się kolorów, poznaje arkana sztuki aktorskiej. Szczęśliwcy mogą wystąpić na scenie, a nawet zniknąć w przepastnym brzuchu wilka. Na kanwie znanej bajki powstało żartobliwe i rozśpiewane widowisko familijne - dodają twórcy.

Początek o godzinie 17:00. Bilety: 15 zł, dostępne na stronie bilety24.pl.

aktorka w białym kitlu
Energetyczny, muzyczny spektakl „Hop w Kosmos!”, dla dzieci od 3. roku życia, to jedna z propozycji na ferie w Scenie Muzycznej GAK
fot. Kinga Jarocka

Scena Muzyczna GAK

ul. Nowiny 2B, Gdańsk Orunia

W drugim tygodniu ferii w Scenie Muzycznej GAK najmłodsi mogą obejrzeć aż cztery różne spektakle teatralne (jeden zostanie pokazany podwójnie). Organizatorzy zapraszają dzieci w wieku 3+ z opiekunami, a także chętne grupy przedszkolne. Po spektaklach odbędą się warsztaty z aktorami. Szczegółowe informacje: Scena Muzyczna.

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Wydarzenie współfinansowane jest przez Radę Dzielnicy Orunia-Św.Wojciech-Lipce.
Zgłoszenia – ziezależnie, czy zgłaszasz grupę przedszkolną czy osobę prywatną, wyślij wiadomość na adres scenamuzyczna@gak.gda.pl lub zadzwoń pod nr tel. +48 515 394 696, żeby zarezerwować miejsce. Obowiązuje zasada: kto pierwszy, ten lepszy. 
 • 23.01, godz. 10:00 Teatr w Blokowisku GAK Plama – Hop w Kosmos

Jak wygląda wszechświat? W jakiej galaktyce żyjemy? Czy droga mleczna jest z mleka? I czy Pluton jest planetą czy może jest to pies z pewnej kreskówki, który wyruszył w podróż kosmiczną i postanowił pozostać na orbicie? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź jeśli zrobicie z nami „Hop w Kosmos!” Przedstawienie edukacyjne mające na celu w prosty sposób przybliżyć zagadnienia związane z kosmosem. „Hop w kosmos!” to nie tylko zbiór etiud, które łączy piękna, kosmiczna muzyka, ale także zabawy interakcyjne z widzami, które pozwolą jeszcze bardziej wejść w świat kosmosu i planet! Szykujcie się na HOP! Czas trwania spektaklu to 45 minut. Jest to produkcja własna Teatru w Blokowisku GAK Plama.

 • 24.01, godz. 10:00 Teatr Barnaby – Baśń o rycerzu bez konia

Każdy prawdziwy rycerz powinien mieć swojego konia…prawda? Tylko ten akurat nie miał, i bardzo był z tego powodu nieszczęśliwy. Czy zbłąkany rycerz znajdzie swojego konia, a może gdzieś daleko tam, jest koń któremu bardzo doskwiera samotność? Nie wiemy, może… Zapraszamy więc na spektakl o pragnieniu miłości, przyjaźni i konia. Spektakl zagrany zostanie w iście dorosłej konwencji teatru lalek dla widza dojrzałego i rozweselonego. Zagra u nas Marcin Marzec pokazując lalki autorstwa Roberta Poryzińskiego na podstawie tekstu interpretowanego Marty Guśniowskiej. Czas trwania spektaklu to 45 minut.

 • 25.01, godz. 10:00 Fundacja Kreatywni Na Temat - ConStella

Stella po wypowiedzeniu życzenia przenosi się na nieznaną nikomu planetę. Tak zaczyna się opowieść o przyjaźni, podróży, marzeniach i poznawaniu świata. Dowiemy się co nieco o otaczającym nas wszechświecie, w pełnej humoru, choć czasem i grozy atmosferze, którą podkręcać będą dwa wesołe gwiezdne stwory – Badibidoo i Badibidaa! Jak okiełznać czarną dziurę? Czy gwiazdy można zliczyć na palcach? Czym jest droga mleczna? Czy warto marzyć? Dajcie porwać się wraz ze Stellą w międzyplanetarną podróż, a na pewno znajdziecie odpowiedź na niejedno kosmiczne pytanie.

 • 26.01, godz. 10:00 Teatr w Blokowisku GAK Plama – Hop w Kosmos
 • 27.01, godz.10:00 Teatr Barnaby – Calineczka

Każdy zna historię malutkiej dziewczynki, która jest mniejsza od łupiny orzecha, ale czy znacie naszą Calineczkę? Jeśli nie, to koniecznie musicie ją zobaczyć w marionetkowym przedstawieniu Teatru Barnaby. Przeniesiemy się w nim  do baśniowej krainy, w której chrabąszcz przeleci tuż nad naszą głową, a ropucha zarechocze tak głośno, że nawet kret to usłyszy… Co z tego wyniknie? Przekonajcie się sami! Czas trwania spektaklu to ok. 45 min.

Winda GAK

ul. Racławicka 17 (wejście od ul. Klonowicza), Gdańsk Wrzeszcz

Wrzeszczańska Winda przygotowała różnorodne aktywności dla najmłodszych - od poranków filmowych po czytanie bajek i zajęcia artystyczne.

Program ferii ze sztuką w Windzie:

 • czwartek, 19 stycznia, godzina 12:00-14:00 - Kasia czyta - Katarzyna Burakowska zaprasza do magicznego świata smoków, żab i innych stworzeń. Czytanie bajki „Sceny z życia smoków” autorstwa Beaty Krupskiej. Kategoria wiekowa: 4+;
 • piątki, 20 i 27 stycznia, godzina 09:00-12:00 - Poranki filmowe - pokazy kreskówek dla dzieci na sali kinowej Windy, podczas których wyświetlone zostaną jedne z najsłynniejszych kreskówek dla dzieci. W przerwach między seansami organizatorzy zapraszają na zabawę z kolorowankami o tematyce filmowej. Popcorn gratis! Kategoria wiekowa: 6+;
 • wtorek, 24 stycznia, godzina 10:00-17:00 - Kreatywny stół - maraton warsztatów plastycznych i rękodzielniczych. Wspólnie będziemy wykonywać między innymi makramy, łapacze snów i inne ozdoby, które będzie można zabrać ze sobą do domu. Odbędą się także warsztaty plastyczne, mające na celu rozwijanie wyobraźni poprzez malarstwo i rysunek;
 • czwartek i piątek, 26-27 stycznia, godzina 13:00-15:00 - Karaoke: „Cudze chwalicie… spotkanie z polską piosenką!”. Karaoke dla dzieci i młodzieży, które pozwoli uczestnikom poczuć się jak gwiazdy na prawdziwej scenie. Będzie okazja, by poznać i nauczyć się nowych piosenek, a także poznać tajniki pracy z własnym głosem. Warsztaty wokalne będą połączone z nauką bezpiecznego śpiewania, pracy z mikrofonem i interpretacji. Kategoria wiekowa: 5+.

Na wszystkie zajęcia obowiązują zapisy: winda@gak.gda.pl, 58 344 90 53. Udział we wszystkich zajęciach jest bezpłatny.

Stacja Orunia GAK

ul. Dworcowa 9, Gdańsk Orunia

Stacja Orunia zaprasza dzieci na FoklFerie z Zespołem Pieśni i Tańca „Gdańsk”, podczas których nauczyć się można tańców ludowych, wziąć udział w zajęciach wokalnych a także warsztatach rękodzieła. To także okazja, by zwiedzić garderobę Zespołu Pieśni i Tańca „Gdańsk” GAK i poznac stroje ludowe z różnych regionów Polski.

Pierwsze zajęcia odbyły się 16 stycznia, drugie - 18, a ostatnie odbędą się w piątek, 20 stycznia, w godzinach 10:00-13:00. Uczestnictwo w zajęciach jest bezpłatne, ale obowiązują zapisy zapisystacja@gak.gda.pl

Projektornia GAK

ul. Dworska 29a, Gdańsk Brzeźno

Brzeźnieńska Projektornia organizuje cykl interdyscyplinarnych zajęć teatralnych z udziałem tłumacza Polskiego Języka Migowego (dzięki wsparciu Stowarzyszenia Okno na Świat). W programie ćwiczenia teatralne i zabawy logopedyczne, zajęcia taneczno-teatralne, i warsztaty manualne z elementami teatru. Niestety brak już miejsc.

Wyspa Skarbów GAK

ul. Turystyczna 3, Gdańsk Sobieszewo

W placówce w tej malowniczej części masła pod hasłem „Tańczący z feriami. Twórcza zabawa z mini musicalem” odbywają się zajęcia wokalno-taneczne, podczas których powstanie mini musical. W programie znalazły się m.in. nauka ruchu scenicznego i emisji głosu. Zajęcia już trwają - zapisy przyjmowane były do 13 stycznia.