• Start
  • Wiadomości
  • FETA 2020. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych w tym roku odwołany

Tegoroczny, 24. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA został odwołany

Jedno z najbardziej ukochanych przez mieszkańców i turystów wydarzeń plenerowych w Gdańsku, na które czekaliśmy zawsze latem, w tym roku się nie odbędzie. - Niejasna sytuacja związana z przepisami administracyjnymi w czasie epidemii koronawirusa, problemy z działaniami logistycznymi oraz trudna sytuacja finansowa, zmusiły nas do podjęcia decyzji o odwołaniu FETY - mówi Katarzyna Andrulonis z Plamy GAK.
( 23.04.2020 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Spektakl Muare Experience  teatru Voalá, inspirowany pracą „Rotoreliefs” Marcela Duchampa, zakończył 14 lipca 2019 roku ubiegłoroczną FETĘ
Spektakl "Muare Experience" teatru Voalá, inspirowany pracą „Rotoreliefs” Marcela Duchampa, zakończył 14 lipca 2019 roku ubiegłoroczną FETĘ
Mat. pras.

 

FETA 2019. Energetyczny rock i powietrzne akrobacje na zakończenie festiwalu - spektakl “Muaré Experience” 14 lipca

 

- Sytuacja związana z panującą na świecie pandemią koronawirusa, postawiła nas przed trudnym wyborem - mówi Katarzyna Andrulonis, kierownik klubu Plama Gdańskiego Archipelagu Kultury, odpowiedzialnego za organizację Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA. - Przez ostatnie tygodnie intensywnie zmagaliśmy się z decyzją dotyczącą tegorocznej edycji festiwalu FETA. Mieliśmy nadzieję, że mimo wszystko uda nam się ją zrealizować w ustalonym wcześniej terminie. Niestety, niejasna sytuacja związana z przepisami administracyjnymi, problemy z działaniami logistycznymi oraz trudna sytuacja finansowa, zmusiły nas do podjęcia decyzji o odwołaniu XXIV Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA.

FETA to jedno z najbardziej ukochanych przez mieszkańców i turystów wydarzeń plenerowych w Gdańsku. Festiwal zaplanowany był jak zawsze na lato, miał odbyć się od 9 do 12 lipca. Przyjęto już projekt plakatu. 7 lutego 2020 r. został rozstrzygnięty konkurs na plakat tegorocznej FETY. Spośród 117 nadesłanych projektów, jury wybrało większością głosów projekt Anny Sobczyk z Poznania. 

FETA 2020 - zwycięski projekt plakatu Anny Sobczyk z Poznania
FETA 2020 - zwycięski projekt plakatu Anny Sobczyk z Poznania
Mat. GAK

 

FETA 2019. Festiwal teatrów ulicznych w Gdańsku dobiegł końca - efektowne zakończenie. FILM i ZDJĘCIA

 

Po raz pierwszy festiwal zorganizowano w 1997 roku, impreza uświetniła obchody 1000-lecia Gdańska. W kolejnych latach zmieniała się nieco formuła wydarzenia, ale publiczność nigdy nie zawodziła. Festiwal gromadził nawet 40 tysięczną widownię. 

Rok temu czterodniowy teatralny maraton zakończył się spektakularnym spektaklem Teatru Voalá, który specjalizuje się w podniebnych akrobacjach. Muzyczną oprawę przedstawienia zapewnił rockowy koncert zespołu Duchamp Pilot. W sumie obejrzeliśmy 22 różne spektakle, do Gdańska przyjechało 20 teatrów z ośmiu krajów. Na podobne emocje będziemy musieli poczekać. Najprawdopodobniej kolejny rok.  

- Liczymy na dobrą energię naszej wspaniałej publiczności i jej obecność na kolejnej edycji festiwalu, w lipcu 2021, na który czekamy z niecierpliwością - zapewnia Andrulonis. - Jednocześnie chcielibyśmy podziękować naszym Sponsorom, Partnerom i Patronom Medialnym, za gotowość do współpracy i wspierania naszego projektu.

Dobrą wiadomością jest ta, że konkurs FotoFeta 2019, choć w zmienionej wersji, ale odbędzie się.  
- Prace będziemy zbierali do połowy czerwca - mówi Andrulonis. - Od poniedziałku na naszych stronach pojawi się regulamin i karty zgłoszenia.