Ewa Bąkowska spoczęła na cmentarzu Srebrzysko - gdańszczanka, która była łączniczką AK

Zmarła 9 czerwca w wieku 91 lat. Ewa Bąkowska, pseudonim Ewa, por. w st. spoczynku była odznaczona Krzyżem Armii Krajowej, Medalem Wojska Polskiego, Odznaką „Akcji Burza”, do końca życia mieszkała Gdańsku i z naszym miastem była związana. W piątek, 17 czerwca, na Cmentarzu Srebrzysko odbyły się uroczystości pogrzebowe.
( Publikacja: 17.06.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Pogrzeb Ewy Bąkowskiej odbył się na Cmentarzu Srebrzysko
Pogrzeb Ewy Bąkowskiej odbył się na Cmentarzu Srebrzysko
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Szlacheckie tradycje i więzienie po wojnie

Ewa Bąkowska pochodziła spod Opoczna, urodziła się w 1931 roku w rodzinnym majątku Jaxa-Bąkowskich, herbu Gryf. Historia majątku sięga roku 1783.

Podczas drugiej wojny światowej matka Ewy Bąkowskiej, Anna Maria Waratnowicz-Bąkowska, na zlecenie Armii Krajowej prowadziła punkt rozdziału leków, dokąd dostarczano je z Tomaszowa Mazowieckiego, udzielając pomocy partyzantom. Trzynastoletnia wówczas córka była łączniczką AK, chyba najmłodszą na tamtym terenie. 

Ewa wraz z mamą Anną Marią zostały w 1948 roku aresztowane za współpracę z AK i przeciwdziałanie Gwardii Ludowej. Obie odbywały karę więzienia w Opocznie i Piotrkowie Trybunalskim.

Przyjazd do Gdańska

Dalsze losy Anny Marii Waratnowicz-Bąkowskiej i Ewy Bąkowskiej związane były z Gdańskiem. Seniorka rodu została magazynierką w jednej z klinik Akademii Medycznej, a Ewa przygotowywała się do matury.

W 1983 roku po ciężkiej chorobie Anna Maria zmarła.

Ewa ukończyła technologię żywności na Wydziale Chemii Politechniki Gdańskiej oraz studia magisterskie w Wyższej Szkole Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Do końca swego życia mieszkała Gdańsku i z naszym miastem była mocno związana. Odznaczona Krzyżem Armii Krajowej, Medalem Wojska Polskiego, Odznaką „Akcji Burza”.

Ewa Bąkowska zmarła 9 czerwca w wieku 91 lat. 

W piątek, 17 czerwca, w kościele pw. Św. Stanisława Biskupa Męczennika w Gdańsku odbyła się msza św. w intencji zmarłej. Pogrzeb tego samego dnia na Cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku.

Historia rodziny Ewy Bąkowskiej. Oddali najlepszego konia majorowi Hubalowi


ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ Z POGRZEBU EWY BĄKOWSKIEJ