We wtorek i środę #Tour de Konstytucja. Europejskie Centrum Solidarności jednym z przystanków

W gmachu ECS przez dwa dni gościć będą m.in.: Igor Tuleya, Hanna Machińska, Andrzej Chyra i Danuta Przywara. Tematy dyskusji: przede wszystkim praworządność, ale też los uchodźców, klimat i edukacja. Będą również warsztaty dla uczniów. A wszystko to w ramach projektu obywatelskiego #Tour de Konstytucja, czyli cyklu spotkań organizowanych we wszystkich regionach Polski, których celem jest angażowanie społeczności lokalnych do rozmów o Konstytucji, Karcie Praw Podstawowych i prawach człowieka.
06.02.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
1
#Tour de Konstytucja zatrzyma się w przyszłym tygodniu w Gdańsku, w Europejskim Centrum Solidarności
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Zarezerwuj czas w dniach 7 - 8 lutego

Fundacja Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych i Europejskie Centrum Solidarności zapraszają na pierwsze w 2023 roku spotkania w ramach projektu obywatelskiego #TourdeKonstytucja, w dniach 7 - 8 lutego. Zaplanowano go pod hasłem: "A mury runą…". Będzie wykład poświęcony łamaniu praw człowieka na granicy polsko-białoruskiej oraz dyskusja, w której wezmą udział m.in. wymienione wyżej osobowości.

#Tour de Konstytucja odbędzie się także w ramach Gdańskich Lekcji Obywatelskich.

O prawach człowieka na granicy z Białorusią - we wtorek

  • We wtorek 7 lutego, w bibliotece Europejskiego Centrum Solidarności (na I piętrze), o godz. 18.30,  dr Hanna Machińska wygłosi wykład dotyczący łamania praw człowieka na granicy polsko-białoruskiej.

Zaraz po nim odbędzie się dyskusja, w której udział wezmą: Andrzej Chyra - aktor filmowy i teatralny, Danuta Przywara - przewodnicząca Rady Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka w latach 2008-2021, sędzia Igor Tuleya reprezentujący Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia i, oczywiście, dr Hanna Machińska, zastępczyni rzecznika praw obywatelskich w latach 2017-2022. Dyskusję poprowadzi adwokatka Kinga Dagmara Siadlak, wiceprezeska Fundacji KORD i prezeska Stowarzyszenia Adwokackiego Defensor Iuris.

Spotkanie jest otwarte, a jego uczestnicy będą mogli zabrać głos w trakcie ogólnej dyskusji.

Panel Tour De Konstytucja - w środę

  • Panel rozpocznie się o godz. 10. W pierwszej jego części, do godz. 11.45, zaplanowano dyskusję pod hasłem: "Jakiej Polski chcesz?". Wezmą w niej udział: Igor Tuleya, dr Hanna Machińska, Danuta Przywara, Piotr Jacoń, Andrzej Chyra. Prowadzenie: Kinga Dagmara Siadlak. W jej trakcie zaplanowano m.in. quiz: "Czy znasz Konstytucję?".
  • O godz. 12 rozpocznie się część druga panelu, a będą to warsztaty dla uczniów, którzy pracować będą w grupach wraz z gośćmi Tour de Konstytucja. Tematy, jakimi będą zajmować się młodzi ludzie to: praworządność, uchodźcy - polityka otwartych drzwi, klimat - prawo obywatela do czystego środowiska, różnorodne społeczeństwo i edukacja. Warsztaty potrwają 45 minut.
  • W godz. 12.45 - 13.30 zaplanowano prezentację wniosków wypracowanych na warsztatach. Odbędzie się to w audytorium ECS.

TV

Obrona Westerplatte – pierwsze starcie II wojny. Rozmowa z dr. Janem Szkudlińskim