Igrzyska Olimpijskie zawodów branżowych. Gdańsk organizatorem EuroSkills 2023

Gospodarz przyszłorocznej edycji został wskazany w czwartek, 16 czerwca, podczas posiedzenia WorldSkills Europe General Assembly w Krakowie. EuroSkills to międzynarodowy konkurs, który do tej pory odbył się siedem razy. W przyszłym roku Polska będzie gospodarzem wydarzenia po raz pierwszy. W Gdańsku w 50 konkurencjach rywalizować będzie ponad 600 najlepszych zawodników z 31 państw.
17.06.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Florystyka, fryzjerstwo i stolarstwo to niektóre z konkurencji, w których młodzi ludzie rywalizowali podczas SkillsPoland w Gdańsku w listopadzie 2021 roku
Florystyka, fryzjerstwo i stolarstwo to niektóre z konkurencji, w których młodzi ludzie rywalizowali podczas SkillsPoland w Gdańsku w listopadzie 2021 roku
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Czym jest EuroSkills

EuroSkills to międzynarodowe zawody umiejętności branżowych organizowane na Starym Kontynencie od 2008 roku. Polska po raz pierwszy uzyskała zaszczytne miano organizatora tego wyjątkowego konkursu, potocznie nazywanego „Igrzyskami Olimpijskimi zawodów branżowych”.

- Setki młodych ludzi z europejskich szkół, które są odpowiednikami naszych szkół branżowych, przyjedzie do Gdańska, aby tu wymieniać się doświadczeniami i rywalizować o miano najzdolniejszych w sześciu dziedzinach. Jako miasto mamy już doświadczenie w organizowaniu krajowych edycji, a we wrześniu 2023 roku będziemy mogli wykazać się na europejskiej scenie zawodów branżowych. W Gdańsku niezmiennie stawiamy na naukę i podnoszenie kwalifikacji zawodowych - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Gdańsk organizatorem w 2023 roku

To największe wydarzenie w historii edukacji branżowej w Polsce odbędzie się we wrześniu 2023 roku na terenie Centrum Wystawienniczo-Kongresowego AMBEREXPO. Gdańsk jest również organizatorem tegorocznego ogólnopolskiego konkursu SkillsPoland 2022, które odbędzie się w dniach 23-25 listopada, będącego eliminacjami dla polskich reprezentantów do EuroSkills 2023.

SkillsPoland Gdańsk 2021. Zwycięzcy na światowy konkurs do Szanghaju

 

gdansk_organizatorem_euroskills


W przyszłorocznym wydarzeniu weźmie udział około 600 zawodników oraz 500 ekspertów z 31 państw, na arenach konkursowych o łącznej powierzchni 60 tysięcy metrów kwadratowych. Rywalizacja podczas EuroSkills będzie się toczyć w ponad 50 konkurencjach w 6 obszarach: technologia informatyczna i komunikacyjna, produkcja i inżynieria, technologia budownictwa, transport i logistyka, usługi społeczne i osobiste, sztuka i moda. 

Przypomnijmy, że polscy zawodnicy brali udział w dwóch poprzednich edycjach EuroSkills w Budapeszcie (2018) i w Graz (2021) zdobywając łącznie 3 medale w konkurencjach gotowanie, florystyka i spawanie.

Rzemiosło ma moc i wielką przyszłość. ROZMOWA o konkursie SkillsPoland Gdańsk 2021

Główne cele WorldSkills

Głównymi celami przyświecającymi od ponad 70 lat idei WorldSkills jest podnoszenie kwalifikacji zawodowych, wymiana dobrych praktyk oraz budowanie wizerunku szkolnictwa branżowego. Zawodom towarzyszą rozmaite pokazy, występy i konferencje, a na miejsce zjeżdżają się przedstawiciele wiodących firm z całego świata, aby szukać potencjalnych pracowników i managerów. 

Współorganizatorami EuroSkills 2023 są Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, WorldSkills Poland, SkillsPoland Sp. z o.o., miasto Gdańsk, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego oraz AmberExpo.

Więcej informacji na stronie internetowej WorldSkills Poland.