• Start
  • Wiadomości
  • SkillsPoland Gdańsk 2021. Ogłoszono zwycięzców - pojadą na światowy konkurs do Szanghaju

SkillsPoland Gdańsk 2021. Ogłoszono zwycięzców - pojadą na światowy konkurs do Szanghaju

Przez dwa dni Miasto Gdańsk gościło uczestników konkursu SkillsPoland 2021 - młodych rzemieślników i fachowców, którzy walczyli o miejsca w kadrze narodowej i wyjazd na WorldSkills 2022 w Szanghaju. Były to ostatnie krajowe eliminacje do tego światowego konkursu. W piątek, 26 listopada, podczas gali podsumowującej ogłoszono zwycięzców w 9 kategoriach rozgrywanych w Gdańsku eliminacji.
26.11.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W rękach zwycięzców SkillsPoland Gdańsk 2021 symboliczne bilety do Szanghaju na światowy finał - WorldSkills
W rękach zwycięzców SkillsPoland Gdańsk 2021 symboliczne bilety do Szanghaju na światowy finał - WorldSkills
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

SkillsPoland Gdańsk 2021 to konkurs dla uczniów szkół branżowych, studentów i młodych pracowników. W ciągu dwóch dni, w czwartek i w piątek (25 i 26 listopada), zawodnicy z Gdańska, Pomorza i całego kraju mierzyli się z zadaniami w dziewięciu konkurencjach - ich przyszłych lub wykonywanych od niedawna zawodach.

Wyzwanie podjęło ponad 90 zawodników, którzy wykazać się musieli pasją, kreatywnością i umiejętnością radzenia sobie ze stresem. Działaniom młodych ludzi przy stanowiskach pracy zbudowanych w halach AMBEREXPO przyglądało się 50 ekspertów ze wszystkich kategorii konkursowych i to oni wybrali medalistów.

 

GALERIA ZDJĘĆ Z DRUGIEGO DNIA KONKURSU

 

Zwycięzców ogłoszono w piątek wieczorem podczas uroczystej gali. Otrzymanie złotego medalu oznacza nie tylko zwycięstwo w SkillsPoland Gdańsk 2021, ale przede wszystkim możliwość reprezentowania naszego kraju na światowym konkursie dla młodych rzemieślników i fachowców - WorldSkills, który odbędzie się w październiku 2022 roku w Szanghaju. Polska będzie miała reprezentantów w kilkudziesięciu konkurencjach, zawodników w dziewięciu wybrano właśnie podczas ostatnich eliminacji krajowych w Gdańsku. Lista zwycięzców znajduje się na końcu artykułu.

 

Dita Traidas - prezydentka WorldSkills Europe
Dita Traidas - prezydentka WorldSkills Europe
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

W gali udział wzięła m.in Dita Traidas - prezydentka WorldSkills Europe, która w swoim przemówieniu zwróciła się przede wszystkim do młodzieży.

- Pracowaliście ciężko przez ostatnie dwa dni. Pokazaliście, czego się nauczyliście i do jakiej profesji przygotowujecie się na zajęciach praktycznych w waszych szkołach. To była walka o doskonałość polskiej młodzieży, która jest częścią przyszłości Europy - mówiła. - Z waszą pomocą i waszymi rękoma udowadniamy, że Europa jest najsilniejszym i najbardziej utalentowanym regionem na świecie. Walczyliście tutaj o miejsca w Szanghaju, gdzie będziecie reprezentować polskie talenty młodego pokolenia. Mam nadzieję, że te dwa ostatnie dni były dla was miłą podróżą w wasze przyszłe życie zawodowe, bo czy zdobędziecie dziś medale, czy nie, jesteście drużyną gwiazd, ponieważ byliście tutaj. A to znaczy, że jesteście najlepszymi z najlepszych w Polsce w swoich branżach. Mam nadzieję, że polska drużyna odniesie taki sukces podczas WorldSkills, jaki osiągnęła podczas SkillsEurope w Graz w zeszłym roku (Polacy zdobyli tam trzy medale, w tym dwóch zawodników z Pomorza - red.). 

- Jestem pod ogromnym wrażeniem tego, co działo się tutaj podczas dwóch ostatnich dni. Jestem dumna, że mogłam was tutaj u nas, w Gdańsku, zobaczyć i mam nadzieję, że będziemy się tu spotykać regularnie - powiedziała Monika Chabior zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania.


GALERIA ZDJĘĆ Z GALI
 

 

Głos zabrał także przedstawiciel głównego organizatora dwudniowego wydarzenia - dr Paweł Poszytek, oficjalny delegat Polski do WorldSkills i dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji (fundacja zarządza w Polsce realizacją programu Erasmus Plus, przy niej też funkcjonuje Biuro WorldSkills Poland).

- Pięć lat temu na jednym ze spotkań dyrektorów programu Erasmus Plus zobaczyłem prezentację obecnej tu naszej szefowej Dity Traidas na temat programu WorldSkils. Zaraz później zapytała mnie, dlaczego Polska jeszcze w tym nie uczestniczy i to był początek - przypomniał dr Poszytek. - Daliśmy radę przez te ostatnie dni. Ale nie my, jako fundacja. To wysiłek zbiorowy: zawodników i wielu osób z różnych firm oraz instytucji zaangażowanych w rozwój konkursu od lat. 

 

dr Paweł Poszytek dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji
Dr Paweł Poszytek dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Zwycięzcy Skills Poland 2021 Gdańsk (do Szanghaju pojadą złoci medaliści):

FLORYSTYKA

Weronika Kwiatek (złoto)

Aleksandra Wilgocka (srebro)

Piotr Koza (brąz)

 

FREZOWANIE CNC

Tytus Sokołowski (złoto)*

 

FRYZJERSTWO

Emilia Wilde (złoto)

Patryk Kielan (srebro)

Oliwia Rogowska (brąz)

 

INSTALACJE ELEKTRYCZNE

Tomasz Chlipała (złoto)

Norbert Gut (srebro)

Szymon Dziedzic (brąz)

 

INSTALACJE SANITARNE I GRZEWCZE

Michał Jeliński (złoto)

Mateusz Wyskok (srebro)

Sebastian Kurzyniec (brąz)

 

MEBLARSTWO

Józef Pruszczyk (złoto)

Piotr Sadurek (srebro)

Mateusz Janta (brąz)

 

MECHANIKA POJAZDÓW ROLNICZYCH I BUDOWLANYCH

Marek Wiącek (złoto)

 

STOLARSTWO

Radosław Kropaczewski (złoto)

Mateusz Skorupka (srebro)

Tymoteusz Dubiński (brąz)

 

OBSŁUGA GOŚCI HOTELOWYCH

Dawid Miotk (złoto)

Krzysztof Studziński (srebro)

Natalia Jemelianowa (brąz)

 

*Jeśli przyznano tylko złoto, to znaczy, że w konkurencji uczestniczyło mniej niż 5 zawodników.

O kulisach konkursu i o tym, co dalej czeka zwycięzców z Gdańska przeczytasz tutaj:

 

 

TV

Ostatni dzień 44. Zjazdu Nowej Hanzy w Gdańsku