EuroSkills Gdańsk 2023. Rozpoczęły się igrzyska młodych profesjonalistów. Spróbuj swoich sił!

Najlepsi młodzi fryzjerzy, cukiernicy, czy murarze, ale też graficy komputerowi, automatycy i hydraulicy z 32 krajów Europy zjechali do Gdańska, by powalczyć o medale w swoich zawodach. Konkurs prowadzony jest w 42 profesjach. Zmaganiom 576 młodych talentów każdy może się przyglądać - jeszcze do piątku (8 września) włącznie. Wystarczy się zarejestrować. Publiczność może spróbować swoich sił na specjalnych stoiskach "try a skill".
06.09.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
młody skupiony człowiek
Mateusz Janta - reprezentant Polski w dziedzinie meblarstwa (cabinet making), absolwent Państwowych Szkół Budownictwa w Gdańsku. Pierwszy dzień nad intarsjowaną szafką nocną
Fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

EuroSkills 2023 w Gdańsku z blisko 600 zawodnikami

Punktualnie o godz. 9 w środę, 6 września w AmberExpo i 16 halach przy Polsat Plus Arena Gdańsk, blisko 600 młodych (18 - 25 lat) profesjonalistów rozpoczęło pracę nad projektami konkursowymi przy swoich warsztatach. W niektórych zawodach EuroSkills Gdańsk 2023 zawodnicy będą pracować nad jednym zadaniem przez trzy dni, w niektórych wykonają kilka projektów. Wszystko po to, by wyłonić najlepszych na starym konkurencie młodych zawodowców.

Kibicujmy naszym zawodnikom na EuroSkills 2023. Poznaj reprezentanta Polski z Gdańska

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z PIERWSZEGO DNIA ZAWODÓW

 

I NASZ FILM

EuroSkills to igrzyska zawodowe 

- EuroSkills to igrzyska, tylko że nie sportowe lecz zawodowe. Startują w nich reprezentanci tradycyjnych rzemiosł i zawodów przyszłości - tłumaczy dr Paweł Poszytek, oficjalny delegat WorldSkills Poland i dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, która jest głównym organizatorem wydarzenia. - Jest to też przegląd rynku pracy współczesnej gospodarki oraz miejsce spotkania dwóch światów: sektora edukacji i przemysłu. To przede wszystkim przemysł zapewnia nam ekspertów, wyposażenie warsztatów i najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne. Mówiąc o szkolnictwie, mam na myśli szkoły branżowe i technika, ale także najlepsze wyższe uczelnie i znów - przemysł, który także zajmuje się kształceniem kadr. EuroSkills to też swoisty talent show, bo utalentowani młodzi ludzie z każdego zawodu pokazują, jak najlepiej te nowoczesne rozwiązania wykorzystywać.

mężczyzna w marynarce mówi do mikrofonu. Obok widoczny drugi, młodszy mężczyzna
Dr Paweł Poszytek, oficjalny delegat WorldSkills Poland
Piotr Wittman/www.gdansk.pl

- Niektórzy zawodnicy nawet dwa lata trenowali, by zmierzyć się z tą jedyną w życiu szansą bycia najlepszym w Europie (zarówno w SkillsEurope, jaki i WorldSkills startować można tylko raz - red.) i to chyba najbardziej ekscytująca część tego wydarzenia - dodaje Teija Ripattila, przewodnicząca zarządu WorldSkills Europe. - Mówimy o naszych zawodnikach, jak o sportowcach, bo również i oni muszą dać z siebie wszystko, wykonać swoje projekty jak najlepiej, w wyznaczonym czasie, jeśli chcą wygrać. 

Teija Ripattila przypomniała, że z każdą reprezentacją zawodników przyjechała prawie tak samo duża grupa ekspertów (576 zawodników i 572 ekspertów), którzy najpierw szkolili reprezentantów swoich krajów, by osiągnęli światowy poziom, a teraz stanowić będą międzynarodowe grono jurorów mistrzostw.

kobieta w okularach mówi do mikrofonu, gestykulując
Teija Ripattila, przewodnicząca zarządu WorldSkills Europe
Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Młodość i energia - ceremonia otwarcia już za nami. EuroSkills Gdańsk 2023 do soboty!

Ilu reprezentantów ma polska drużyna EuroSkills Gdańsk 2023?

Polska ma reprezentantów w 36 konkurencjach, w pięciu są składy dwuosobowe.

By móc obserwować zmagania młodych profesjonalistów i kibicować naszym (w milczeniu, bo nie można nawiązywać kontaktu z zawodnikami), wystarczy się zarejestrować na STRONIE EUROSKILLS.

Do odwiedzenia EuroSkills szczególnie zaproszeni są uczniowie klas VII - VIII oraz szkół średnich, ponieważ jednych i drugich wkrótce czeka decyzja o wyborze dalszej drogi edukacji.

Przed trzy dni konkursowe - od środy do piątku (6 - 8 września), każdego dnia zawody odbywają się w godz. 9 - 17.

trzy młode osoby stoją przy ścianach, malują
Jeśli myślicie, że instalacje sanitarne i grzewcze, stolarstwo, czy malowanie i dekoracja to domena mężczyzn... Nic podobnego! W każdej z tych dyscyplin startują też kobiety, nz. - malowanie i dekoracja
Fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Try a skill - spróbuj swoich sił w 30 zawodach

Organizatorzy z partnerami wydarzenia przygotowali rozsiane po halach stoiska zwane “try a skill”, przy których samemu można wypróbować podstawowe umiejętności w 30 zawodach.

stoisko na EuroSkills Gdańsk 2023
Jedno z 30 stoisk "Try a skill" na EuroSkills 2023. Tu spróbujesz swoich sił w scaningu 3D
Fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Pomorska Izba Rzemieślnicza MSP, wspólnie z Miastem Gdańsk, MTG Amberexpo i partnerami branżowymi, przygotowała stanowisko dla zawodu złotnik - jubiler i bursztyniarz, promując Gdańsk jako światową stolicę bursztynu. Można tu m.in. spróbować sił w szlifowaniu bursztynu i wziąć udział w konkursie z nagrodami.

dziewczyna czesze głowę manekina, za nią kobieta w kolorowych włosach
Z każdą reprezentacją zawodników przyjechała prawie tak samo duża grupa ekspertów (576 zawodników i 572 ekspertów), którzy najpierw szkolili reprezentantów swoich krajów, a teraz stanowić będą międzynarodowe grono jurorów mistrzostw. Nz. jurorka w zawodzie fryzjerstwo, przed nią - jedna z uczestniczek
Fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Podział EuroSkills Gdańsk 2023

Konkurencje podzielono na sześć obszarów oznaczonych różnymi kolorami :

  • technologia informacyjna i komunikacyjna
  • technologia wytwarzania i inżynieria
  • technologia budowlana
  • transport i logistyka
  • usługi społeczne i osobiste
  • sztuka i moda
dwóch młodych mężczyzn przy stole krawieckim, manekin
Filip Borzym i Maksymilian Młynarski - reprezentanci Polski w dyscyplinie technologia mody (fashion desing and technology)
Fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

MAPA TERENU ZAWODÓW

mapa kolorowa
 
Materiały organizatora

 

Zamknięcie EuroSkills Gdańsk 2023 także atrakcyjne

Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpi w sobotę (9 września) podczas ceremoniii zamknięcia na Polsat Plus Arenie.

Do udziału w uroczystości również wystarczy rejestracja. Wydarzenie odbędzie się w godz. 18 - 21. Zagrają Kamil Bednarek i zespół Sound’n”Grace, będzie też pokaz świetlny. Wstęp jest wolny. Otwarcie bram stadionu zaplanowano na godz. 16.

młody mężczyzna obsługuje gości przy stole
Konkurencja serwis restauracyjny (restaurant service) na EuroSkills Gdańsk 2023 to nie tylko obsługa gości przy stole
Fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Od kiedy organizowane jest EuroSkills?

Na pomysł zorganizowania konkursu młodych zawodowców wpadli Hiszpanie, pierwszy, w ramach jednego kraju odbył się w Madrycie już w 1947 roku! Stopniowo do mistrzostw dołączały kolejne kraje Europy i Świata. Pierwsze EuroSkills odbyły się w 2008 roku.

Polska przystąpiła do rodziny EuroSkills zaledwie pięć lat temu.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, Worldskills Europe, Worldskills Poland, Miasto Gdańsk, Polsat Plus Arena Gdańsk oraz AmberExpo. 

TV

Miłe chwile w Radzie Miasta