• Start
  • Wiadomości
  • Ceremonia otwarcia za nami. EuroSkills Gdańsk 2023 do soboty

Młodość i energia - ceremonia otwarcia już za nami. EuroSkills Gdańsk 2023 do soboty!

EuroSkills Gdańsk 2023 to ósma edycja mistrzostw Europy młodych zawodowców, na które przyjechały do naszego miasta przedstawiciele 32 krajów - niemal półtora tysiąca osób, a także 280 dziennikarzy i kolejne tysiące kibiców drużyn. W przededniu rozpoczęcia zmagań medalowych, na Polsat Plus Arena Gdańsk odbyła się ceremonia otwarcia, pełna młodzieńczej radości, muzyki i tańca. Takiego show nie powstydziłyby się wielkie imprezy sportowe! Środa, 6 września jest początkiem zawodów, zakończą się w piątek, 8 września. Ogłoszenie wyników i uroczystość zamknięcia w sobotę. Mistrzostwa to impreza otwarta, wystarczy rejestracja.
05.09.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
ponad 30 osób wchodzi na scenę, głównie młode kobiety i mężczyźni, niosą flagi Polski
Ceremonia otwarcia EuroSkills Gdańsk 2023 - moment wejścia polskiej reprezentacji na scenę
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Ceremonia otwarcia EuroSkills Gdańsk 2023

Z wielkim rozmachem rozpoczęło się EuroSkills Gdańsk 2023, czyli mistrzostwa Europy młodych profesjonalistów, którzy będą rywalizować o medale w 42 zawodowych dyscyplinach od środy do piątku (6-8 września) w AmberExpo i 16 przyległych do obiektu halach namiotowych.

Polsat Plus Arena we wtorkowy wieczór (5 września) stała się widownią niepowtarzalnego wydarzenia. Ceremonia otwarcia mistrzostw odbyła się na scenie ustawionej na płycie stadionu, widzowie zasiedli przed sceną i na najbliższych jej trybunach.

młoda kobieta z misiem nad głową
W oczekiwaniu na paradę narodów - zawodniczka Belgii. Miś pewnie na szczęście?
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Reprezentacje narodowe na bursztynowym stadionie

Przez scenę uroczyście przeszły 32 reprezentacje, niosąc swoje flagi narodowe. Każda zatrzymywała się na chwilę, by zaprezentować się witającej zawodników publiczności. 

Porządek parady był alfabetyczny - jako pierwsi weszli Austriacy, a przedostatni - Szwajcarzy, ponieważ po nich, na zakończenie, zgodnie z tradycją EuroSkills - przedstawili się zawodnicy gospodarzy. Reprezentacja Polski została powitana szczególnie gromkimi brawami. Prowadzący ceremonię Ida Nowakowska i Tomasz Wolny, prezenterzy programu "Pytanie na śniadanie" w TVP, nie wytrzymali w tym momencie i z języka angielskiego - oficjalnego języka zarówno ceremonii, jak i całych zawodów - emocjonalnie przeszli na język polski: - To nasza drużyna, drużyna gospodarzy, witajcie! - zwrócili się do polskiej reprezentacji. Trzeba im przyznać, że starali się równie serdecznie powitać na scenie wszystkie drużyny.

 

Wejście poszczególnych grup poprzedzał krótki występ tancerza lub tancerki w strojach w barwach narodowych danej ekipy, a tablicę z nazwą kraju trzymali wolontariusze wprowadzający drużyny. I to właśnie reprezentacja wolontariuszy, po raz pierwszy w historii EuroSkills, zamknęła paradę narodów.

Tu nie chodzi o medale

- Wspieranie młodych ludzi w rozwijaniu umiejętności zawodowych, by mogli osiągnąć światowej klasy poziom, przyświeca wszystkim naszym działaniom w WorldSkills Europe, ponieważ wierzymy, że dzięki umiejętnościom można zmienić świat - podkreśliła Teija Ripattila, przewodnicząca zarządu WorldSkills Europe i zwróciła się do zawodników. - Niezależnie od tego, którzy z was zdobędą medale, wszyscy już teraz jesteście zwycięzcami. Macie za sobą niezwykłą przygodę rozwoju osobistego i zawodowego, i osiągnęliście już bardzo wiele w drodze do tej chwili. EuroSkills to wasza trampolina do nawet większego sukcesu zawodowego.

kobieta na scenie przemawia
Teija Ripattila, przewodnicząca zarządu WorldSkills Europe
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Gdańsk wymarzonym gospodarzem

Do zawodników zwrócił się też dr Paweł Poszytek, oficjalny delegat WorldSkills Poland i dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, która jest głównym organizatorem wydarzenia:- Patrząc na was wszystkich, niezwykle utalentowanych młodych ludzi, czuję dumę i radość. Widzę w was przyszłych liderów zmian i innowatorów. Wyzwania, które czekają na was w najbliższych dniach, to nie tylko sprawdzian umiejętności, to także okazja do przesuwania waszych granic, do rozwoju i nawiązywania znajomości, które przetrwają przez całe życie.

Marek Zając, wiceprzewodniczący SkillsPoland dodał: - Gdańsk to europejskie z serca miasto. Nie moglibyśmy sobie wyobrazić lepszego miejsca na organizację SkillsEurope. Dziękuję za wsparcie prezydent Gdańska Aleksandrze Dulkiewicz oraz AmberExpo i Polsat Plus Arenie, jak również samorządowi województwa.

czwórka wolontariuszy trzyma rogi flagi WorldSkills, dwoje zawodników stoi za flagą, składa przysięgę
Przysięga zawodników na ideały i zasady WorldSkills
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Przysięga zawodników i ekspertów

Po wystąpieniach oficjalnych gości reprezentanci zawodników - przedstawicielka drużyny duńskiej i przedstawiciel drużyny greckiej - złożyli w imieniu wszystkich uczestników przysięgę, że będą współzawodniczyć uczciwie i zgodnie z “kodeksem WorldSkills”.

Przysięgę oceniania zawodników z zachowaniem pełnej bezstronności i z największą starannością, złożyły reprezentantki ekspertów - Polka i Luksemburka. Podczas EuroSkills Gdańsk 2023 pracę młodych zawodowców oceniać będzie 572 ekspertów i ekspertek ze wszystkich krajów uczestniczących w mistrzostwach.

ekipa ponad 30 młodych ludzi i nieco starsi z flagami polski
Polscy zawodnicy EuroSkills Gdańsk 2023 przed Polsat Plus Areną
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Polacy, Pomorzanie i gdańskie akcenty na EuroSkills Gdańsk 2023

Polska drużyna liczy 41 osób i będzie rywalizować w 36 konkurencjach, w pięciu z nich mamy składy dwuosobowe. Z Pomorza wywodzi się czterech reprezentantów. Są to:

  •  20-letni Mateusz Janta, absolwent Państwowych Szkół Budownictwa w Gdańsku, zawodnik w dyscyplinie meblarstwo;
  • jego rówieśnik Cezary Radomski, startuje w konkurencji malowanie samochodów;
  • 23-letni Dawid Miotk, zawodnik w konkurencji obsługa gości hotelowych;
  • Alan Kaczkowski, 20-latek, nasz reprezentant w spawalnictwie.
kibice Holandii podnoszą się
Na EuroSkills Gdańsk 2023 przyjechało dobrze ponad 1,5 tysiąca osób związanych z samymi zawodami, ale także m. in. towarzyszący ekipom kibice oraz 280 przedstawicieli mediów. Nz. goście z Holandii w momencie wejścia ich reprezentacji na scenę
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

EuroSkills Gdańsk 2023  - wystarczy się zarejestrować

Uroczystość otwarcia, tak jak całe EuroSkills, była wydarzeniem dostępnym bezpłatnie dla publiczności.

By móc obserwować zmagania młodych profesjonalistów, wystarczy się zarejestrować na STRONIE EUROSKILLS Gdańsk. Przed młodzieżą (i publicznością) trzy dni konkursowe - od środy do piątku (6 - 8 września), każdego dnia zawody odbywają się w godz. 9 - 17.

Co ważne, będzie można zobaczyć nie tylko, jak pracują młodzi zawodowcy, ale także spróbować swoich sił w 30 reprezentowanych na mistrzostwach profesjach. Stoiska “try a skill” dostępne w poszczególnych halach tematycznych powstały przede wszystkim z myślą o młodzieży - uczniach klas VII - VIII, których wkrótce czeka decyzja wyboru dalszej drogi edukacji.

Fragment widowni, osoby siedzące w rzędach. W pierwszym rządzie - trzy osoby z radośnie uniesionymi w górę rękami. Od prawej: kobieta, kobieta, mężczyzna
- Gdańsk to europejskie z serca miasto. Nie moglibyśmy sobie wyobrazić lepszego miejsca na organizację SkillsEurope! - mówił ze sceny Marek Zając, wiceprzewodniczący SkillsPoland, który dziękował za wsparcie prezydent Gdańska, AmberExpo, Polsat Plus Arenie i samorządowi województwa. Nz. prezydent Aleksandra Dulkiewicz, zastępczyni prezydent Gdańska Monika Chabior i wiceprezes AmberExpo Paweł Orłowski, którzy uczestniczyli w ceremonii otwarcia
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Zamknięcie EuroSkills Gdańsk 2023 także atrakcyjne

Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpi w sobotę (9 września) podczas ceremoniii zamknięcia, także na Polsat Plus Arenie. Do udziału w tej uroczystości również wystarczy rejestracja. Wydarzenie odbędzie się w godz. 18 - 21. Po wręczeniu nagród wystąpi Kamil Bednarek i zespół Sound’n”Grace. Wstęp jest wolny. Otwarcie bram stadionu zaplanowano na godz. 16.00.

Jakie kraje uczestniczą w EuroSkills Gdańsk 2023?

Austria, Belgia, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Węgry, Islandia, Irlandia, Włochy, Kazachstan, Łotwa, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Czarnogóra, Holandia, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria, i oczywiście - Polska!


Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, Worldskills Europe, Worldskills Poland, Miasto Gdańsk, Polsat Plus Arena Gdańsk oraz AmberExpo.