• Start
  • Wiadomości
  • Edukacja w czasach koronawirusa. Gdańsk ma dla uczniów propozycje nauki on-line

Edukacja w czasach koronawirusa. Gdańsk ma dla uczniów propozycje nauki on-line

Od 16 marca zamknięte są wszystkie placówki oświatowe, a uczniowie przebywają w domach na kwarantannie, w związku z koronawirusem. Jak tego czasu nie zmarnować? W jaki sposób pobierać naukę? Jak przygotowywać się do egzaminów? O tym opowiedzieli gdańscy nauczyciele w programie „Wszystkie Strony Miasta”.
( 16.03.2020 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Premier Mateusz Morawiecki ogłosił zamknięcie placówek oświatowych i wychowawczych do 25 marca. W Gdańsku decyzja dotyczy ok. 75 tys. uczniów w 114 szkołach różnego typu. Zamkniętych będzie także 13 publicznych żłobków, 62 przedszkola publiczne, 224 przedszkola prywatne i inne placówki niepubliczne dla dzieci i młodzieży.
Premier Mateusz Morawiecki ogłosił zamknięcie placówek oświatowych i wychowawczych do 25 marca. W Gdańsku decyzja dotyczy ok. 75 tys. uczniów w 114 szkołach różnego typu. Zamkniętych będzie także 13 publicznych żłobków, 62 przedszkola publiczne, 224 przedszkola prywatne i inne placówki niepubliczne dla dzieci i młodzieży.
pixabay.com

 

Zajęcia dydaktyczne zawieszone, szkoły zamknięte. Jak w czasie kwarantanny wprowadzonej z powodu zagrożenia pandemią koronawirusa radzić sobie mają uczniowie, rodzice i nauczyciele? Z pomocą przychodzą nowe technologie - nauka w wielu placówkach odbywa się przez internet.

- Przygotowaliśmy wirtualne klasy, zadania dla uczniów i nauczycieli, oraz sposoby kontaktu z rodzicami. Mamy Gdańską Platformę Edukacyjną, to miejsce w sieci, dzięki któremu możemy prowadzić elektroniczny sekretariat, dziennik, mamy tam też dostęp do aplikacji, dzięki którym możemy uczyć na odległość - mówi Agnieszka Tomasik - dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8 przy ul. Meissnera (Gdańsk Zaspa) i szefowa Kreatywnej Pedagogiki, która była jednym z gości Romana Daszczyńskiego w programie „Wszystkie Strony Miasta” w poniedziałek, 16 marca.

Podobnie sytuacja wygląda w Zespole Szkół Energetycznych przy ul. Reja (Gdańsk Młyniska).

- Nauczyciele zostali przeszkoleni, nagraliśmy też film instruktażowy dla uczniów, jak mają logować się do Gdańskiej Platformy Edukacyjnej - mówi Agnieszka Musyt-Lewandowska - dyrektor ZSE. - Nauczyciele są także zrzeszeni na różnych portalach społecznościowych, na Facebooku i Messengerze, i tam przekazują sobie pomysły na lekcje. To działa, więc myślę, że to dobre rozwiązanie, i dobry czas do tego, by uczniowie wraz z nauczycielami poćwiczyli te rzeczy, których już się nauczyli.

Nie wszystkie placówki są jednak przygotowane na nauczanie online, podobnie jak nieprzyzwyczajeni do tego rodzaju narzędzi są nauczyciele, czy sami uczniowie. Jak przewiduje Adam Perzyński - dyrektor SP 27 przy ul. Srebrniki (Wrzeszcz Górny), potrzeba będzie czasu, zanim ten sposób nauki będzie funkcjonował sprawnie na tyle, by zastąpić zawieszone zajęcia w szkołach.

- Część osób do tej pory nigdy się logowała, część uczniów nie ma dobrze wpisanych adresów mailowych. Warto ti uspokoić wszystkich: nauczycieli, dyrektorów i rodziców, że to nie są wyścigi - nie będzie lepszy ten, kto jak najszybciej uruchomi 10 stron internetowych. To, co najistotniejsze to to, żeby znaleźć skuteczny sposób na komunikację.

W dalszej części programu goście programu opowiadali m.in. o możliwościach Gdańskiej Platformy Edukacyjnej, dlaczego utrzymywanie kontaktu jest ważne, o roli samokształcenia i innych kwestiach nurtujących uczniów, rodziców i nauczycieli w czasie pandemii koronawirusa.

 

Zobacz cały program poświęcony edukacji online w gdańskich placówkach oświatowych