• Start
  • Wiadomości
  • Europejskie Centrum Solidarność. Startuje cykl „Zrozumieć Sierpień” edycja 2022

Europejskie Centrum Solidarność. Startuje cykl „Zrozumieć Sierpień” edycja 2022

Podobnie jak w ubiegłych latach u progu lata startuje projekt „Zrozumieć Sierpień”, prowadzony przez Europejskie Centrum Solidarności. Hasłem, pod którym są organizowane tegoroczne spotkania warsztatowe i seminaria, jest WSPÓLNA ULICA. ODPOWIEDZIALNA PRACA Z PRZESTRZENIĄ MIEJSKĄ. W czerwcu odbędą się dwa pierwsze spotkania z tego cyklu: 8 i 22 czerwca, w galerii ESKAEM, ul. Gdyńskich Kosynierów 10. Obowiązują zapisy.
( 07.06.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W tym roku projekt prowadzony jest po hasłem Wspólna Ulica. Odpowiedzialna Praca z Przestrzenią Miejską
W tym roku projekt prowadzony jest po hasłem "Wspólna Ulica. Odpowiedzialna Praca z Przestrzenią Miejską"
fot. Grzegorz Mehring/Archiwum ECS

Czym jest projekt Zrozumieć Sierpień?

Projekt jest oparty na trzech filarach: dziedzictwie (po)stoczniowym, wrażliwości na przestrzeń oraz wartościach miasta obywatelskiego. Organizatorzy adresują go przede wszystkim do mieszkanek i mieszkańców, osób pracujących i działających na terenie stoczni, artystek i artystów, aktywistek i aktywistów oraz wszystkich, dla których teren postoczniowy jest istotny.

 Zrozumieć Sierpień to już kolejna edycja projektu ECS
"Zrozumieć Sierpień" to już kolejna edycja projektu ECS
fot. Grzegorz Mehring/Archiwum ECS

Sąsiedzkiemu współdziałaniu na rzecz przestrzeni miejskiej – poświęcone będzie pierwsze spotkanie z cyklu WSPÓLNA ULICA. Jest ono skierowane do wszystkim sąsiadów i sąsiadek stoczni. Zapisując się na warsztaty każda osoba podejmuje zobowiązanie, że będzie uczestniczyć będzie w obu spotkaniach.

Solidarność i wolność słowa. Spotkanie ICORN w Gdańsku 8-10 czerwca - LIVE na gdansk.pl

Jak zmieniać przestrzeń publiczną? Czy zmiany wokół nas są w ogóle potrzebne? Jeśli tak, to jakie i jak je wdrażać? To pytania, które zostaną postawione w trakcie warsztatów, a za przykład posłuży ulica Gdyńskich Kosynierów. Jedna z najkrótszych ulic Gdańska skrywa bogactwo inicjatyw społeczno-kulturalnych. Wszystkie poprzednie edycje działy się w różnych gdańskich dzielnicach, ale od ubiegłego roku areną działań jest najbliższe sąsiedztwo ECS i stoczni.

Celami projektu są: zwrócenie uwagi na dziedzictwo (po)stoczniowe, wrażliwość na przestrzeń oraz wartości miasta obywatelskiego
Celami projektu są: zwrócenie uwagi na dziedzictwo (po)stoczniowe, wrażliwość na przestrzeń oraz wartości miasta obywatelskiego
fot. Grzegorz Mehring/Archiwum ECS

Tegoroczny projekt „Zrozumieć Sierpień” to kontynuacja ubiegłorocznego zamysłu, by powiązać nasze działania z określoną przestrzenią – naszym stoczniowym sąsiedztwem. Celem jest zrozumienie mechanizmów, które wpływają na miasto, tworzą je, a z których nie zdajemy sobie sprawy - mówi Aneta Lehmann, koordynatorka projektu. - Wiedza, którą się dzielimy, jest niesłychanie ważna w perspektywie budowania więzi obywatelskich i tworzenia platform współdziałania i wpływu na kształt naszego otoczenia. Tereny dawnej stoczni i jej najbliższe sąsiedztwo ulegają silnym przekształceniom, my je nie tylko obserwujemy, ale chcemy w sposób świadomy w nich uczestniczyć.

Jak wziąć udział w projekcie Zrozumieć Sierpień?

Projekt potrwa do stycznia 2023, a kolejne seminaria i warsztaty będą zapowiadane na stronie organizatora i na FB Solidarności Codziennie. Przewidziano łącznie 9 warsztatów.

Uwaga! Obowiązują zapisy.

Dobrym miejscem do prowadzenia zajęć związanych z przestrzenią miejską jest sąsiedztwo stoczni na przykład ulica Gdyńskich Kosynierów
Znakomitym miejscem do prowadzenia zajęć związanych z przestrzenią miejską jest sąsiedztwo stoczni na przykład ulica Gdyńskich Kosynierów
fot. Grzegorz Mehring/Archiwum ECS

O prowadzącym:
Łukasz Pancewicz – urbanista, nauczyciel akademicki na Wydziale Politechniki Gdańskiej, razem z Moniką Arczyńską i zespołem współtworzy biuro A2P2, które zajmuje się rozwiązywaniem złożonych miejskich problemów (8 i 22 czerwca). Stosuje narzędzia współprojektowania i partycypacji dla tworzenia nowych fragmentów miasta, projektowania usług i analizy danych. W praktyce zajmuje się projektami urbanistycznymi, przestrzeni publicznych, usług. Odbył staż w Massachusetts Institute of Technology. Publikuje teksty o tematyce miejskiej m.in. w miesięczniku „Architektura-Murator”, „Architektura i Biznes”, „Autoportret”.