• Start
  • Wiadomości
  • Dziś jubileuszowy koncert Cappelli Gedanensis i sześć nagród Prezydenta

Dziś jubileuszowy koncert Cappelli Gedanensis i sześć nagród Prezydenta

Podczas jubileuszowego koncertu Cappelli Gedanensis w sobotę, o godz. 16.00, w Bazylice Archikatedralnej w Oliwie, zostanie wręczonych sześć Nagród Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury. Laureatami zostaną: Konstanty Andrzej Kulka, Katarzyna Rogalska, Alicja Lach-Owsiany, Damian Wdziękoński, Adam Okrój i Marek Więcławek. Każdy może być świadkiem tej wyjątkowej uroczystości - wstęp na koncert w bazylice jest wolny.
17.03.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Cappella Gedanensis podczas jednego z koncertów. Centralnie na zdjęciu - Alina Kowalska-Pińczak, założycielka zespołu

Medal Prezydenta za całokształt pracy artystycznej oraz z okazji 70. rocznicy urodzin otrzyma wirtuoz skrzypiec profesor Konstanty Andrzej Kulka. Muzyk zaliczany jest do najwybitniejszych artystów. Jest laureatem konkursów, m.in. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. N. Paganiniego w Genui czy Międzynarodowego Konkursu ARD. Występuje w salach koncertowych całego świata, współpracuje m.in. z Filharmonią Narodową w Warszawie. W swoim repertuarze posiada klasyczne utwory ze wszystkich epok. Jest również znanym interpretatorem twórczości Krzysztofa Pendereckiego. Otrzymał m.in. Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki oraz Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Za nagranie wszystkich utworów skrzypcowych Karola Szymanowskiego otrzymał nagrodę specjalną Polskiego Radia. Kulka jest też profesorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. O przyznanie nagrody wnioskowała Cappella Gedanensis, której Kulka jest patronem artystycznym.

Nagrody pieniężne za całokształt działalności otrzyma pięć osób związanych z Cappellą. Katarzyna Rogalska jest absolwentką Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie skrzypiec, związaną od wielu lat z Cappellą i odznaczoną Brązowym oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi. W 2010 roku była nominowana do Nagrody Splendor Gedanensis. Skrzypaczka, sopranistka. Koncertowała m.in. w Rosji, Niemczech, Izraelu, Włoszech czy Gruzji. Alicja Lach-Owsiany jest wiolonczelistką Cappelli, absolwentką Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie profesora Romana Sucheckiego. Wykonuje zarówno kunsztowne utwory dawne, jak i współczesny repertuar adresowany do szerokiego grona odbiorców. Damian Wdziękoński jest inspektorem zespołu, kontrabasistą. Uczestniczy w pracach Rady Artystycznej i przesłuchaniach kwalifikujących muzyków do pracy w Cappelli. Przez 20 lat pracy w Cappelli uczestniczył w nagraniu 30 płyt CD. Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi. Adam Okrój – to śpiewak, operujący basem. To jeden z najstarszych członków zespołu, pracujący od 1984 roku. Często wykonuje najważniejsze partie solowe podczas koncertów Cappelli. Jest też znany z działalności na rzecz promocji i wspierania kultury kaszubskie. Marek Więcławek, dyrektor Cappelli Gedanensis, solista, śpiewający tenorem, i pianista. Brał udział jako wykonawca w festiwalach międzynarodowych, koncertował w Chinach, Izraelu oraz najważniejszych europejskich miastach. Organizator i wykonawca projektów związanych z 70. rocznicą wybuchu II wojny światowej w Katedrze miasta Bremy. Od 2015 roku jest dyrektorem Cappelli Gedanensis.

Konstanty Andrzej Kulka to jeden z laureatów nagrody

Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury to jedne z ważniejszych wyróżnień, których laureatami są wybitni przedstawiciele kultury, oznaczający się osiągnięciami artystycznymi, działaniami na rzecz ochrony kultury oraz jej popularyzacji. Wnioskodawcami mogą być organizacje, instytucje i szkoły kulturalne, radni Gdańska, członkowie komisji oraz dyrektor Biura Prezydenta ds. Kultury. Do tej pory przyznano blisko 770 nagród.

Czytaj też:

Wirtuoz skrzypiec Konstanty Andrzej Kulka: - Czuję się gdańszczaninem

 

TV

To przedszkole jest wzorem