• Start
  • Wiadomości
  • Dziesięć lat spółki Copernicus. Szpitale, poradnie, przychodnie w ośmiu lokalizacjach

Dziesięć lat spółki Copernicus. Szpitale, poradnie, przychodnie w ośmiu lokalizacjach

Copernicus zatrudnia prawie cztery tysiące pracowników, ma osiem lokalizacji i wciąż się rozwija, rozbudowuje i modernizuje. Ma najnowszą hybrydową salę operacyjną i lądowisko dla helikopterów. Uroczystość podsumowująca dekadę działalności spółki leczniczej Copernicus odbyła się 22 września 2023 roku w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. 
23.09.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
kopernik_korona-025_949x633
W 1860 roku szpital przeniesiono z niewielkiego budynku znajdującego się przy obecnej alei Armii Krajowej do budynku przy ul. Nowe Ogrody nr 23, poszerzając zakres świadczeń o leczenie chorób kobiecych. W 1875 r. szpital ponownie przeniesiono, tym razem do nowych gmachów przy ul. Nowe Ogrody nr 3-5
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Największe inwestycje spółki Copernicus w ciągu ostatnich lat 

Dziesięć lat temu samorząd województwa pomorskiego powołał spółkę Copernicus. W jej skład obecnie wchodzą m.in. szpitale im. Mikołaja Kopernika i św. Wojciecha oraz Wojewódzkie Centrum Onkologii. W ciągu ostatnich kilku lat szpitale wchodzące w skład spółki Copernicus zrealizowały kilka kluczowych inwestycji. Dzięki nim zwiększył się komfort diagnostyki, leczenia i pobytu pacjentów, a także poprawiły warunki pracy personelu. 

Zdrowie dzieci w jednym miejscu. Powstanie Centrum Medycyny Pediatrycznej

W 2020 r. został oddany do użytku supernowoczesny budynek z blokiem operacyjnym w Szpitalu św. Wojciecha. Składa się z ośmiu sal operacyjnych, w tym sali hybrydowej, gdzie lekarze różnych specjalności mogą jednocześnie operować pacjenta. Cały blok jest wyposażany w najwyższej klasy sprzęt medyczny. W budynku znajdują się też dwa oddziały - urologiczny i urazowo-ortopedyczny na łącznie 68 łóżek. To największa inwestycja w tej placówce za prawie 90 mln zł, w tym ponad 32,6 mln zł wyłożył samorząd województwa pomorskiego. 

Szpitale spółki Copernicus z najnowszej generacji wyposażeniem

W szpitalu na Zaspie, po trwającym dwa lata remoncie, w tym roku oddano do użytku 36-łóżkowy oddział kardiologiczny. Przebudowa i wyposażenie kosztowały prawie 21 mln zł, w tym 9,2 mln zł przekazał samorząd województwa pomorskiego i miasto Gdańsk. Natomiast przy Szpitalu im. Mikołaja Kopernika za ponad 6 mln zł w 2018 r. oddano do użytku lądowisko dla helikopterów, którego płyta jest umieszczona na szczycie 22-metrowej wieży. Zarówno szpital na Zaspie, jak i na Nowych Ogrodach mają Zakłady Diagnostyki Obrazowej z najnowszej generacji wyposażeniem i sprzętem medycznym. W przypadku Zaspy za ponad 12,3 mln zł został przeprowadzony remont.

Miejskie szczepienia przeciwko HPV tylko do końca czerwca 2024 roku

Kupiono też nową aparaturę m.in. tomograf komputerowy oraz aparaty RTG i USG. Z kolei przy szpitalu „Kopernika” w 2022 r. oddano do użytku czterokondygnacyjny budynek. Dzięki temu w jednym miejscu są pracownie: rezonansu magnetycznego, tomografu komputerowego, RTG, gabinety USG i rejestracja. Cała inwestycja pochłonęła prawie 40 mln zł. Warto dodać, że od 2014 r. z perspektywą do 2024 r. pomorski samorząd przekazał na realizację inwestycji ponad 200 mln zł.

2017-04-11_szpital_zaspa_003_949x633.JPG
Szpital im. Mikołaja Kopernika w Gdańsk 30 września 2013 r. przekształcił się w spółkę leczniczą. Szpital Specjalistyczny im. św. Wojciecha połączył się z Copernicusem 1 lipca 2014 roku
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Osiem lokalizacji Copernicusa. Szpitale, przychodnie, poradnie 

Copernicus jest pierwszą pod względem kontraktu z NFZ-em oraz liczby pracowników samorządową spółką leczniczą na Pomorzu. Zatrudnia prawie cztery tysiące pracowników. Ma osiem lokalizacji. Szpital im. M. Kopernika znajduje się na Nowych Ogrodach 1-6 i na Powstańców Warszawskich 1/2. Szpital na Zaspie na ul. Jana Pawła II 50, a  Poradnia Okulistyczna dla Dzieci przy ul. Wejhera 12 a. Wojewódzka Przychodnia Stomatologiczna mieści się przy al. Zwycięstwa 39.  WCO to aleja Zwycięstwa 31/32 i ul. Skłodowskiej-Curie 2. Natomiast Przemysłowy Zespół Opieki Zdrowotnej przy ul. Wałowej 27. Spółką od jej utworzenia, czyli od 2013 r., zarządza prezes Dariusz Kostrzewa.

Race for the Cure w niedzielę. Pobiegnij charytatywnie, by wesprzeć chore na raka piersi

Copernicus w liczbach

Wszystkie dane dotyczą stanu na koniec I półrocza 2023 r.:

  • 3 961 – liczba zatrudnionych pracowników, w tym 2 813 pracowników medycznych i 1 148 pracowników niemedycznych,
  • 91 466 – liczba hospitalizowanych pacjentów,
  • 1 507 – liczba łóżek,
  • 37 – liczba oddziałów, w tym dwa SOR-y,
  • 72 – liczba poradni.

Przychody spółki ogółem za 2022 r. wyniosły  816 170 997 zł

Zaspadobra
Zakład Diagnostyki Obrazowej w Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku przeszedł gruntowną przebudowę. Został wyposażony w nowoczesny sprzęt m.in.: tomograf komputerowy, aparaty USG i EKG. Cała inwestycja kosztowała ponad 12,3 mln zł, w tym wyposażenie - za ponad 5,1 mln zł
fot. Aleksander Olszak

Historia. Jak to się zaczęło? 

Historia szpitala sięga 1857 r., kiedy z inicjatywy członków ewangelickiej gminy kościoła Zbawiciela na Zaroślaku wynajęto niewielki budynek znajdujący się przy obecnej alei Armii Krajowej. Miał tam powstać szpital dziecięcy. W 1860 r. szpital przeniesiono do budynku przy ul. Nowe Ogrody nr 23, poszerzając zakres świadczeń o leczenie chorób kobiecych. W 1875 r. szpital ponownie przeniesiono, tym razem do nowych gmachów przy ul. Nowe Ogrody nr 3-5. Szpital miał 100 łóżek i salę operacyjną, a przeznaczony był też dla mężczyzn. Leczono w nim zarówno przypadki internistyczne, jak i chirurgiczne.

Szpital im. Mikołaja Kopernika w Gdańsk 30 września 2013 r. przekształcił się w spółkę leczniczą. Szpital Specjalistyczny im. św. Wojciecha połączył się z Copernicusem 1 lipca 2014 r. Natomiast od 1 listopada 2015 r. do spółki dołączyło Wojewódzkie Centrum Onkologii, od  2018 r. w strukturach spółki znalazła się też Wojewódzka Przychodnia Stomatologiczna, a od 2021 r. Przemysłowy Zespół Opieki Zdrowotnej.

autor: Dorota Kulka pomorskie.eu

TV

Kolorowa Parada Seniorów w sercu Gdańska