Na początek wakacji festyny w Rudnikach i Letnicy, bawiło się też Dolne Miasto. FOTO, WIDEO 

Parada w stylu retro, warsztaty ze Strażą Miejską, szczudlarze, malowanie twarzy, konkursy, koncerty i potańcówki - w upalną sobotę 25 czerwca 2022 roku gdańskie dzielnice rozpoczęły wakacyjny sezon. W Rudnikach i Letnicy rady dzielnic świętowały podczas pikników także swoje 25-lecie. 
( Publikacja: 26.06.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na festyn w Rudnikach mieszkańcy przyszli całymi rodzinami, dmuchane zjeżdżalnie były przez dzieci oblegane
Fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Pieczenie kiełbasek w Rudnikach

Jako pierwsza świętowała dzielnica Rudniki - na skwerze u zbiegu ulic Rzęsnej i Gdańskiego Kolejarza. Mieszkańcy przyszli całymi rodzinami, brali udział w warsztatach ze Strażą Miejską, wiele osób było zainteresowanych stoiskiem edu Gdańskich Wód, puszczaniem baniek mydlanych, malowaniem twarzy, zabawami i konkursami dla dzieci i młodzieży, atrakcją było też wspólne pieczenie kiełbasek.

Zobacz galerię zdjęć z festynu w Rudnikach

Dom Zdrojowy w Brzeźnie. Sezon letni 2022 w Gdańsku został oficjalnie otwarty 

Gdański Zarząd Dróg i Zieleni eksponował plansze i filmy z animowanymi wizualizacjami ukazujące koncepcję remontu skweru, przy którym odbył się festyn. Modernizacja przestrzeni na potrzeby mieszkańców, połączona z zagospodarowaniem zieleni, powstanie w ramach zwycięskiego projektu z Zielonego Budżetu Obywatelskiego. 

Podczas festynu w Rudnikach świętowano też ćwierćwiecze działalności rady dzielnicy, wspominano radnych poprzednich kadencji, a pan Eugeniusz Erdmann, wieloletni przewodniczący Zarządu, który radę zakładał, opowiedział o jej początkach i historii.

Upał! Przez najbliższych kilka dni temperatura może osiągać nawet 33 stopnie Celsjusza

Jak powiedział Dawid Król, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Rudniki tradycja spotkań sąsiedzkich jest w Rudnikach bardzo długa. Kiedyś było to po prostu wspólne ognisko, dziś duży festyn rodzinny.

Piknik 25-lecia Rady Dzielnicy Letnica. Jedną z atrakcji była papugarnia
Piknik 25-lecia Rady Dzielnicy Letnica. Jedną z atrakcji była papugarnia
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Festyn w Letnicy. Jakie atrakcje?

Piknik 25-lecia Rady Dzielnicy Letnica odbył się także w sobotnie czerwcowe popołudnie na parkingu przy siedzibie Gdańskiej Organizacji Turystycznej (ul. Uczniowska 22) i na terenie po drugiej stronie ulicy. Mieszkańcy mogli wziąć udział w konkursie o Letnicy przygotowanym przez radę dzielnicy, dzieci skorzystać z licznych animacji, podziwiać szczudlarzy, zjeżdżać z dmuchańca lub zaangażować się w zabawy dla najmłodszych prowadzone przez Fundacja Sport i Zabawa. Dużą atrakcją była też papugarnia. Nie zabrakło oczywiście waty cukrowej i popcornu.

Letnica w obiektywie naszego fotoreportera

Wystawa „Truso. Legenda Bałtyku”. Rozpocznij wakacje z wikingami - już w sobotę

Starsi mogli wyrobić sobie lub przedłużyć Kartę Mieszkańca w mobilnym stoisku GOT lub wziąć udział w loterii Los Szczęścia, w której można było wylosować m.in. wejściówki na zwiedzanie stadionu Polsat Plus  Arena Gdańsk. Po zakończeniu pikniku odbyła się potańcówka. 

A jak bawiło się Dolne Miasto?
A jak bawiło się Dolne Miasto?
fot. kadr z filmu gdansk.pl

Dolne Miasto w stylu retro

Mieszkańcy Dolnego Miasta także nie mogli narzekać na brak rozrywek. Festyn “Lato na Dolnym Mieście” rozpoczął się już o godzinie 11.00 paradą w stylu retro, która przeszła  główną ulicą “Dolnego” - Łąkową. Do parady mógł przystąpić każdy, kto miał ochotę paradować wspólnie z organizatorami - warunkiem był bilet wstępu na paradę czyli retro przebranie. W paradzie, wraz z mieszkańcami, udział wzięła Monika Chabior, zastępczyni prezydenta Miasta Gdańska. 

Zobacz film z parady na Dolnym Mieście