Dzień Strażaka w Gdańsku. Bohaterowie, na których zawsze można liczyć

Ponad trzystu strażaków z sześciu Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku dba o nasze bezpieczeństwo. W 2023 roku obsłużyli pięć tysięcy zdarzeń, na Pomorzu było ich 30 tysięcy. W środę, 22 maja, uroczyście świętowano Dzień Strażaka w siedzibie straży przy ul. Siennickiej. Strażakom za służbę na rzecz mieszkańców dziękował Piotr Kryszewski, zastępca prezydent Gdańska.
22.05.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widzimy grupę strażaków uroczyście ubranych w mundury galowe, uczestniczących w ceremonii na świeżym powietrzu. W pierwszym rzędzie trzech strażaków trzyma złożoną flagę, a za nimi stoi szereg innych strażaków, co sugeruje oficjalną uroczystość lub święto służby pożarniczej.
Uroczystości Dnia Strażaka odbyły się w siedzibie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 w Gdańsku przy ul. Siennickiej 30/40. Prawie 60 strażaków otrzymało nagrody, awanse, medale (w tym od Aleksandry Dulkiewicz, prezydent Gdańska) i wyróżnienia
fot. Jan Flasiński/gdansk.pl

- Strażacy to nasi bohaterowie, którzy ratują życie i niosą pomoc w najtrudniejszych momentach - mówił Piotr Kryszewski, zast. prezydent Gdańska ds usług komunalnych. - Gratuluję wszystkim, którzy dzisiaj otrzymali odznaczenia, nagrody i awanse. 

Kamień pamięci Bartosza Błyskala

Uroczystości Dnia Strażaka odbyły się w siedzibie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 w Gdańsku przy ul. Siennickiej 30/40. Prawie 60 strażaków otrzymało nagrody, awanse, medale (w tym od Aleksandry Dulkiewicz, prezydent Gdańska) i wyróżnienia. Tego dnia odsłonięto też kamień pamięci Bartosza Błyskala, strażaka który zginął na służbie. Uczestniczył w poszukiwaniach Grzegorza Borysa, podejrzewanego o zabójstwo 6-letniego synka. Szukano go w zbiorniku Lepusz w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. 

30 lat w służbie starszym mieszkańcom Gdańska. DPS Ostoja obchodzi jubileusz

- Tegoroczny Dzień Strażaka obchodzimy właśnie tutaj, bo w tej jednostce swoją służbę pełnił starszy sekcyjny Bartosz Błyskal - powiedział Jarosław Lisica, pomorski Kapelan Wojewódzki Strażaków i funkcjonariusz Państwowej Straży Pożarnej. - Jesteśmy dzisiaj razem, aby oddać hołd człowiekowi, którego życie i poświęcenie stanowią wzór odwagi, oddania i służby. Mamy czas na chwilę zadumy i refleksji nad wydarzeniami, które miały miejsce 1 listopada 2023 roku. Odsłaniamy kamień pamięci ku czci naszego strażaka, który złożył swe życie pełniąc służbę. Ta pamiątkowa tablica jest symbolem naszej wdzięczności, pamięci i szacunku.

Na Pomorzu 30 tysięcy zdarzeń, do których jeździli strażacy 

Na terenie Gdańska działa sześć Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych PSP. W strukturze KM PSP w Gdańsku działają też grupy specjalistyczne: ratownictwa technicznego, wodno-nurkowa oraz poszukiwawczo-ratownicza. 

Na zdjęciu widzimy trzech strażaków w galowych mundurach stojących przed wozem strażackim z wysuniętą drabiną, z których jeden trzyma złożoną flagę Polski. W tle znajduje się budynek strażnicy, co sugeruje, że odbywa się uroczystość lub ceremonia związana z Dniem Strażaka
Na terenie Gdańska działa sześć Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych PSP. W strukturze KM PSP w Gdańsku działają też grupy specjalistyczne: ratownictwa technicznego, wodno-nurkowa oraz poszukiwawczo-ratownicza 
fot. Jan Flasiński/gdansk.pl

- Strażacy województwa pomorskiego w 2023 roku wyjeżdżali do prawie 30 tysięcy zdarzeń, z tego pięć tysięcy obsługiwana była przez jednostki ochrony przeciwpożarowej na terenie miasta Gdańska - powiedział starszy brygadier Jacek Niewęgłowski, pomorski Komendant Wojewódzki PSP. - Ale też przez strażaków, druhów Ochotniczej Straży Pożarnej, strażaków zakładowych straży pożarnych, których tu w Gdańsku jest kilka. Za te działania chciałem serdecznie podziękować, za działania ale też przygotowania do nich, ćwiczenie i szkolenia.  

Piotr Kryszewski: - “Zawsze można na nich liczyć” 

Piotr Kryszewski złożył życzenia tym, którzy uzyskali awanse, odznaczenia i nagrody, podkreślił też, że misja wykonywana przez strażaków każdego dnia wiąże się z zagrożeniami. 

Gdańscy strażacy oraz młodzi uchodźcy z Białorusi i Ukrainy uratowali życie 47-latkowi

- Dziś mamy przykład ryzyka poświęcenia, dlatego składam wyrazy współczucia rodzinie i najbliższym Bartka Błyskala. - Wszyscy mamy świadomość, że wykonywanie tej misji również wiąże się z poświęceniem nieobecnością w rodzinie - mówił Kryszewski. - Pamiętam luty 2022 roku, kiedy rozpoczęła się agresja Rosji na Ukrainę, w Gdańsku musieliśmy bardzo szybko przygotować pomoc, pierwsi byli na miejscu i pomagali organizować punkty zakwaterowania tymczasowego, właśnie strażacy. Takich przykładów pięknej współpracy jest bardzo dużo. Dzisiaj w imieniu prezydent Gdańska chciałbym za tę współpracę podziękować.

Na zdjęciu widzimy grupę strażaków w galowych mundurach stojących przed czerwoną namiotem z napisem "PAŃSTWOWA STRAŻ POŻARNA". W tle widać część budynku strażnicy oraz zgromadzonych ludzi, co sugeruje, że odbywa się uroczystość związana z Dniem Strażaka.
Ponad trzystu strażaków z sześciu Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku dba o nasze bezpieczeństwo. W 2023 roku obsłużyli pięć tysięcy zdarzeń, na Pomorzu było ich 30 tysięcy
fot. Jan Flasiński/gdansk.pl

Gdańscy strażacy wrócili z Turcji. W ciągu 10 dni - uratowali spod gruzów 12 osób

Druhowie ochotnicy, zakładowe straże pożarne  

- Wspomagają nas też druhowie ochotnicy ze Świbna i Sobieszewa, najdalej położonej  dzielnicy Gdańska - mówi brygadier Jacek Jakóbczyk, oficer prasowy komendanta miejskiego PSP w Gdańsku. - Bez ich pomocy bezpieczeństwo wyspy wiązałoby się z dłuższym oczekiwaniem na pomoc, ponieważ musielibyśmy dojechać z centralnej części miasta. Mamy też zakładowe straże pożarne, które funkcjonują w ramach różnych przedsiębiorstw na przykład Portu Gdańskiego czy chociażby Lotos Straż, która działa na terenie Rafinerii Gdańskiej. To jest pomoc nieoceniona, ponieważ oni najlepiej znają swoje zakłady, znają zagrożenia i reagują w pierwszej fazie, kiedy coś się dzieje. Oprócz tego funkcjonuje Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy, jeżeli coś się dzieje w Gdańsku, możemy liczyć na pomoc powiatowych, ościennych straży z Pruszcza, Gdyni, Sopotu czy Kartuz. Pomagamy sobie nawzajem, patrząc po ilości zdarzeń i obciążeniu wyjazdami dajemy radę.


ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z WYDARZENIA



TV

Wielka Parada Miast na otwarcie Zjazdu Hanzy w Gdańsku