• Start
  • Wiadomości
  • Dzień Samorządu Terytorialnego. Związek Miast Polskich zaprasza do świętowania online

Dzień Samorządu Terytorialnego. Związek Miast Polskich zaprasza do świętowania online

Ciekawe wywiady z samorządowcami, kalendarium najważniejszych wydarzeń, wspomnienia o tych, którzy dali podwaliny pod samorządność w Polsce - w ten sposób Związek Miast Polskich uczcił 30-rocznicę istnienia samorządów. Wszystkie materiały dostępne są na stronie internetowej związku.
( Publikacja: 28.05.2020 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
G
 
Związek Miast Polskich

 

Pierwszą lekcją samorządności w Gdańsku był strajk sierpniowy - Grzegorz Grzelak przypomina historię 30 lat samorządności

 

- 27 maja to dzień, kiedy wspominamy w sposób szczególny pierwsze całkowicie wolne i demokratyczne wybory w Polsce po II wojnie światowej - wybory do rad gmin, które odbyły się tego dnia w 1990 roku. Dziś mija dokładnie 30 lat od tamtych wydarzeń. Ze względu na to, że nie możemy świętować tej rocznicy w realnych przestrzeniach naszych miast, postanowiliśmy przenieść obchody do internetu - tłumaczy Joanna Proniewicz, rzecznik Związku Miast Polskich.

Na stronie internetowej Związku Miast Polskich znajdziemy materiały przygotowane specjalnie na 30-lecie samorządu terytorialnego. Wśród nich są wywiady z samorządowcami, kalendarium 30-lecia polskiego samorządu i Związku Miast Polskich, wspomnienia o ludziach, którzy budowali samorządność w naszym kraju, refleksje współczesnych liderów polskich miast oraz zwiastun filmu dokumentalnego, nad którym pracuje ZMP.

- W tym roku tego dnia wspominamy w sposób szczególny pierwsze całkowicie wolne i demokratyczne wybory w Polsce po II wojnie światowej - wybory do rad gmin, które odbyły się 27 maja 1990 roku. Dziś mija dokładnie 30 lat od tamtego dnia - przypomina Zygmunt Frankiewicz, prezes Związku Miast Polskich. - Chciałbym nam wszystkich życzyć, aby dzięki mobilizacji całego naszego środowiska, udało się wspólnie obronić silny do tej pory samorząd, którego zniszczenie mogłoby być trudne do odwrócenia i niezwykle szkodliwe dla państwa oraz całej polskiej społeczności.

 

Zobacz zwiastun powstającego filmu dokumentalnego z okazji jubileuszu 30-lecia samorządności:

 

 

30 lat samorządności. Zobacz krótki film, dla uczczenia tego jubileuszu w Gdańsku