30 lat samorządności. Zobacz krótki film, który powstał dla uczczenia tego jubileuszu

Podczas XXIII Sesji Rady Miasta Gdańska radni obejrzeli krótki film o 30 latach samorządności. Przypomniane są w nim początki gdańskiego samorządu i ludzie którzy go tworzyli. Jest też dzisiejszy Gdańsk. Zapraszamy do obejrzenia filmu.
3:07
2020-05-28
Produkcja: Gdańskie Centrum Multimedialne
Kategoria: Puls miasta
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

28 maja XXIII Sesja Rady Miasta Gdańska z powodu pandemii Covid-19 odbywa się zdalnie przez internet. Na samym jej początku radni obejrzeli krótki film, wyprodukowany przez Gdańskie Centrum Multimedialne, przypominający przypadającą 27 maja 30. rocznicę polskiej samorządności. Dokładnie trzydzieści lat temu Polacy po raz pierwszy po II wojnie światowej, wybrali radnych miejskich i gminnych. Były to zarazem pierwsze po upadku komunizmu w pełni wolne i demokratyczne wybory. To jedna z najważniejszych współczesnych dat w naszej historii, która oznacza narodziny Polski lokalnej, przekazanie władzy i kompetencji do miast i gmin. Od 2000 r. 27 maja obchodzony jest w Polsce jako Dzień Samorządu Terytorialnego.

Czytaj też: Bierzcie sprawy w swoje ręce! Wspomnienia Jacka Starościaka w 30. rocznicę odrodzenia samorządu terytorialnego
 

Narratorem w filmie jest Agnieszka Owczarczak, obecna przewodnicząca Rady Miasta Gdańska.

- Przez ostatnie trzydzieści lat w Radzie Miasta Gdańska zasiadało 370 radnych, którzy podjęli blisko jedenaście tysięcy uchwał. Spójrzmy, jak Gdańsk zmienił się w tym okresie, ile nowych inwestycji zostało zrealizowanych, jak wspaniale wykorzystaliśmy szansę, jaką dają nam fundusze unijne - mówi przewodnicząca Rady.

W filmie pojawiają się też inni przewodniczący Rady, którzy swoje funkcje pełnili w przeszłości. Jest Andrzej Januszajtis, znany fizyk, pracownik naukowy Politechniki Gdańskiej, który zarazem jest wybitnym znawcą historii Gdańska. Zawsze angażował się społecznie, postanowił też wystartować w wyborach do Rady w 1990 r.

- To była wielka przygoda. To było wydarzenie, moim zdaniem, ważniejsze niż wybory w 1989 roku, bo były to wybory po pierwsze w pełni demokratyczne, a po drugie dotarły do każdej gminy. Demokracja dotarła do każdej gminy w Polsce! - wspomina Andrzej Januszajtis.
 

Czytaj też: Andrzej Januszajtis: - Demokracja dotarła do każdej gminy w Polsce!
 

Elżbieta Grabarek – Bartoszewicz swoja funkcję przewodniczącej RMG pełniła w latach 1998 – 2001. W filmie mówi o najważniejszych dla siebie sprawach w czasie, gdy zasiadała w Radzie.

- Przebudowa edukacji, rozbudowa szkół, zmiana programów nauczania, czyli cała ta infrastruktura, która rzeczywiście zrodziła się w Gdańsku i jednocześnie budowa ścieżek rowerowych. W to mocno się zaangażowałam, sam długo jeździłam na rowerze i rzeczywiście małą cegiełkę wniosłam w ten duży projekt – wylicza Elżbieta Grabarek – Bartoszewicz.

Jest też wypowiedź Bogdana Oleszka, który jest rekordzistą w długości pełnienia funkcji przewodniczącego Rady Miasta Gdańska. Był przewodniczący aż 17 lat.

- Obserwowałem wszystkie reformy, ale reforma samorządowa to jest reforma, która się chyba Polsce najlepiej udała. Nie tylko Polsce, bo Gdańsk na tym wiele skorzystał. Nie myślałem, że ta przygoda aż tak długo będzie trwała, ale jestem dumny, że uczestniczyłem w tak ważnych momentach – mówi Bogdan Oleszek.
 

Walka o finanse, wyzwania związane z oświatą, inwestycje. Historia 30 lat polskiej samorządności to wielka opowieść o żmudnych, często bardo trudnych zmaganiach społeczności lokalnej z obiektywnymi trudnościami. Przez lata wiele się zmieniło. Dopiero po II reformie samorządowej to nie rada wybiera prezydenta, a bezpośrednio mieszkańcy. Początkowo mieszkańcy miasta wybierali aż 60 radnych, teraz jest ich 34. Siedzibą Rady Miasta Gdańska jest obecnie Nowy Ratusz przy ul. Wały Jagiellońskie 1. Na samym początku, w pierwszych kadencjach obrady prowadzone były w sali 107, na I piętrzę Urzędu Miejskiego.

- Przed nami wciąż wiele wyzwań, trudny czas pandemii, ale jestem przekonana, że z takimi mieszkańcami - solidarnymi, otwartymi, pracowitymi – uda nam się ten czas trudny przejść i Gdańsk będzie nadal wspaniale rozwijającym się miastem- podsumowuje przewodnicząca Agnieszka Owczarczak.

Czytaj też: 30-lecie samorządności. Tomasz Posadzki: - Początkiem był dla nas samorząd studencki

Więcej z: Puls miasta