ZOBACZ FOTOGALERIĘ Z JUBILEUSZOWEJ UROCZYSTOŚCI W HEWELIANUM:
Ktoś niezorientowany łatwo może się pogubić, bowiem miejską komunikacją publiczną zajmują się dwie firmy. Gdańskie Autobusy i Tramwaje odpowiedzialne są za sprawność techniczną pojazdów i obsługę ich przez kierowców/motorniczych.
Jednak to Zarząd Transportu Miejskiego układa i koordynuje rozkłady jazdy, decyduje o przebiegu linii autobusowch. To do ZTM zgłaszają się mieszkańcy, gdy brakuje połączenia autobusowego. To tam warto wysłać wiadomość, gdy przyjazdy są opóźnione, a komunikacja nie działa tak, jak powinna.
Zarząd Transportu Miejskiego obchodzi właśnie swoje 20-lecie. Firma zatrudnia obecnie 105 pracowników. Od września 2024 roku dyrektorem jest Łukasz Kłos.
Nowy szef ZTM. Łukasz Kłos od teraz do spraw komunikacji miejskiej w Gdańsku
Okazją do uczczenia 20-lecia ZTM była uroczysta gala, która odbyła się w piątek, 16 maja w gdańskim centrum Hevelianum.

Garść podstawowych informacji o ZTM
Długość tras sieci ZTM w Gdańsku wynosi:
- Tramwajowych - 65 km
- Autobusowych - 489 km
Ile jest w Gdańsku połączeń autobusowych i tramwajowych?
Linie autobusowe - 70
Linie tramwajowe - 11
Do obsługi linii wykorzystywanych jest 467 pojazdów operatorów (w tym 21 autobusów elektrycznych i 10 wodorowych). Z gdańskiej komunikacji miejskiej w ubiegłym roku skorzystało ponad 176 milionów pasażerów.

ZTM po kolei, czyli kalendarium
Z okazji jubileuszu ZTM postanowiliśmy przygotować kalendarium, przypominające o kluczowych wydarzeniach związanych z gdańską jednostką odpowiedzialną za organizację i zarządzanie pasażerskim transportem zbiorowym.
Wybory w Trójmieście z bezpłatną komunikacją miejską
- 2005 - powstanie Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku na mocy uchwały Rady Miasta Gdańska nr XXXV/1076/05 z 17 lutego 2005 roku. Początki jednostki były kameralne - piętnastu pracowników z dyrektorem Włodzimierzem Popiołkiem na czele.

- 2006 - Zarząd Transportu Miejskiego przejął od Zakładu Komunikacji Miejskiej (obecnie Gdańskie Autobusy i Tramwaje Sp. z o.o.) odpowiedzialność za dystrybucję biletów oraz ich kontrolę. W drodze przetargu wyłoniono firmę zajmującą się kontrolą biletów w środkach komunikacji miejskiej. Sprzedaż elektronicznych biletów na kartę ZTM zainaugurowano 1 czerwca 2006 roku. Rok później rozszerzono funkcjonalność systemu, umożliwiając doładowanie elektronicznych legitymacji studenckich biletami okresowymi, a także rozpoczęto sprzedaż biletów metropolitalnych.
- 2007-2011 - Umożliwiono doładowywanie elektronicznych legitymacji studenckich biletami okresowymi. Rozpoczęto także sprzedaż biletów metropolitalnych. Otwarto nową trasę tramwajową na Chełm – inwestycję o ogromnym znaczeniu zarówno dla mieszkańców, jak i organizatora transportu. Uruchomiono również elektroniczny System Informacji Pasażerskiej (SIP). Na przystankach pojawiły się pierwsze wyświetlacze, które początkowo pokazywały jedynie czasy rozkładowe, a z czasem – rzeczywiste godziny odjazdów autobusów i tramwajów. System rozpoczęto od 7 tablic – dziś funkcjonuje ich już 224. W 2011 roku wprowadzono automaty biletowe, które pojawiły się w kilkudziesięciu lokalizacjach na terenie miasta.

- 2012 - Powstała Centrala Ruchu – centrum operacyjne ZTM Gdańsk, gdzie przez całą dobę dyżurują pracownicy udzielający informacji o bieżącej sytuacji na trasach. W maju uruchomiono trasę tramwajową do pętli „Łostowice Świętokrzyska”. W czasie EURO 2012 ZTM zorganizował sprawny system przewozu dziesiątek tysięcy kibiców.
- 2013-2015 - Wprowadzono sprzedaż biletów elektronicznych przez Internet. Liczba pasażerów komunikacji miejskiej w Gdańsku osiągnęła 170 milionów rocznie. Wdrożono Zintegrowany System Zarządzania Ruchem TRISTAR. W jego ramach zmodernizowano 350 pokładowych urządzeń SIP, a także zamontowano 100 nowych w autobusach i tramwajach – również tych z gdyńskiej sieci transportowej. Otwarto nową trasę tramwajową z Siedlec do Piecki-Migowa (tzw. „tramwaj na Morenę”), z odnogą na ulicę Bulońską.

- 2016-2018 - Wprowadzono bilety metropolitalne „kolejowo-komunalne”, pozwalające na podróże pojazdami ZTM Gdańsk, ZKM Gdynia oraz Pomorską Koleją Metropolitalną. Rozszerzono ich funkcjonalność o możliwość korzystania również z pociągów SKM i komunikacji miejskiej w Gdańsku, Gdyni i Sopocie. Największy przewoźnik ZTM zmienił nazwę z Zakładu Komunikacji Miejskiej na Gdańskie Autobusy i Tramwaje. Wprowadzono bezpłatne przejazdy dla dzieci i młodzieży do 24. roku życia.
- 2019-2021 - Pod kierownictwem nowego dyrektora, Sebastiana Zomkowskiego, udostępniono rozkłady jazdy oraz dane GPS pojazdów w Google Maps, a także rzeczywiste czasy ich przyjazdów. Uruchomiono aplikację Tram&Bus Online, umożliwiającą śledzenie pojazdów komunikacji miejskiej w czasie rzeczywistym. W ramach porozumienia z władzami województwa umożliwiono posiadaczom biletów okresowych ZTM i Karty Mieszkańca korzystanie z usług SKM, PKM i PolRegio bez dodatkowych opłat na terenie Gdańska.
- 2023-2024 - Ukończono budowę długo oczekiwanej trasy tramwajowej „Nowa Warszawska”, spinającej Chełm, Ujeścisko, Jasień i Piecki-Migowo w spójną, wygodną sieć komunikacyjną. W 2024 roku dużym wyzwaniem dla ZTM była obsługa komunikacyjna wielkich koncertów na stadionie w Letnicy: Dawida Podsiadły i Eda Sheerana z rekordowym udziałem w każdej z imprez około 60 tys. fanów. Operacja była udana i pozwoliła na sprawne przemieszczanie się na koncerty.
