• Start
  • Wiadomości
  • Druga niedziela adwentu. Msza św. online z kościoła św. Jana

Druga niedziela adwentu. Msza św. online z kościoła św. Jana

4 grudnia o godz. 12.00 zapraszamy na cotygodniową transmisję mszy św. z kościoła św. Jana w Gdańsku. Niedzielną liturgię transmitujemy regularnie na portalu gdansk.pl od marca 2020 r.
02.12.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Fragment zabytkowych organów w kościele św. Jana w Gdańsku
Fragment zabytkowych organów w kościele św. Jana w Gdańsku
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Kościół św. Jana – świątynia i jej historia

Miejsce, z którego nadawana jest msza św. to obiekt niezwykły. Historia kościoła św. Jana w Gdańsku sięga XIV w. W czasie II wojny światowej spłonął on, a odnowiono go dopiero w ostatnich latach dzięki wsparciu funduszy UE.

W 1995 r., Archidiecezja Gdańska zawarła z Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku umowę użyczenia kościoła św. Jana przez okres 30 lat w celu jego odbudowy i konserwacji oraz adaptacji na cele kulturalne. W kościele znajdują się zrekonstruowane organy i kamienny ołtarz autorstwa Abrahama van den Blocke. To piękne wnętrze można podziwiać podczas transmisji mszy św.

Charytatywny Jarmark św. Mikołaja u gdańskich dominikanów

Transmisje mszy na gdansk.pl

Transmisje niedzielnych mszy św. na portalu gdansk.pl mają swój początek po wybuchu pandemii Covid-19 ponad 2 lata temu. W tym niezwykle ciężkim czasie w związku z obostrzeniami arcybiskup gdański wprowadził dyspensę od obowiązkowego udziału w niedzielnej liturgii. Teraz, kiedy obostrzenia odwołano, wielu gdańszczan, a nawet osób z innych miast i z różnych zakątków świata przyzwyczaiło się do tej cotygodniowej liturgii i bardzo ją sobie ceni.

Wciąż są też osoby cierpiące na różne poważne schorzenia, które obawiają się nowej fali zakażeń i chciałby posłuchać mszy św. w swoim domu.

Duszpasterstwo ludzi sztuki

W kościele św. Jana swoją działa też Duszpasterstwo Środowisk Twórczych Archidiecezji Gdańskiej. Rektorem kościoła i duszpasterzem środowisk twórców jest ks. Krzysztof Niedałtowski. On też najczęściej wygłasza kazania.

W czasie wojny w Ukrainie wierni bardzo często modlą się w intencji pokoju w tym kraju, organizują też pomoc dla uchodźców i osób dotkniętych wojną.

Na najbliższą transmisję mszy św. zapraszamy w niedzielę 4 grudnia o godz. 12.00 na portalu gdansk.pl.

 

TV

To przedszkole jest wzorem