• Start
  • Wiadomości
  • Drogi rowerowe wzdłuż ulic Dmowskiego i Nowatorów. Łącznie o długości prawie 2 km. MAPA TRAS ROWEROWYCH

Drogi rowerowe wzdłuż ulic Dmowskiego i Nowatorów. Łącznie o długości prawie 2 km. MAPA TRAS ROWEROWYCH

Podpisana została umowa na budowę drogi rowerowej wzdłuż ul. Dmowskiego - realizacja zadania ma potrwać około 6 miesięcy. Z kolei wzdłuż ul. Nowatorów powstanie ciąg pieszy z dopuszczeniem ruchu rowerowego - przetarg zostanie ogłoszony jeszcze w czerwcu, rozstrzygnięcie w lipcu. Prace mają być wykonane do sierpnia 2021 roku.
13.06.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Ul. Dmowskiego jeszcze przed rozpoczęciem budowy drogi rowerowej
Ul. Dmowskiego jeszcze przed rozpoczęciem budowy drogi rowerowej
fot. DRMG

 

Wzdłuż ul. Dmowskiego powstanie ok. 500-metrowy odcinek drogi rowerowej od Dworca PKP Gdańsk Wrzeszcz do skrzyżowania z al. Grunwaldzką.  Umowa dotycząca tego zadania została podpisana w środę, 10 czerwca.

- Trasa rowerowa powstanie po lewej stronie jezdni. Oprócz budowy ścieżki, w zakresie zadania znalazła się przebudowa chodników i miejsc postojowych. Ponadto zaplanowano budowę nowego oświetlenia i sygnalizacji świetlnej. W ramach zadania posadzone zostaną krzewy i drzewa, a także pojawią się nowe ławki - informuje Aneta Niezgoda z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

Na realizację zadania zabezpieczono 1 965 000,00 zł. Wykonawcą została firma WPRD Gravel, która przedstawiła najkorzystniejszą ofertę spośród ośmiu, które zgłoszono do przetargu. Prace przy budowie drogi rowerowej na ul. Dmowskiego mają potrwać około 6 miesięcy. Koszt to niecałe 1,4 mln złotych.  

 

Ul. Nowatorów - istniejący już odcinek drogi rowerowej
Ul. Nowatorów - istniejący już odcinek drogi rowerowej
fot. DRMG

 

Wzdłuż ul. Nowatorów na odcinku od ul. Kartuskiej do ul. Budowlanych powstanie ciąg pieszy z dopuszczeniem ruchu rowerowego. Długość nowej drogi dla pieszych i rowerzystów wyniesie około 1,2 km.

- W ramach zadania wybudowana zostanie także kładka nad torami kolejowymi, którą poruszać się będą rowerzyści i piesi. Przebudowane zostaną niektóre zjazdy, a fragment ul. Nowatorów zostanie poszerzony - wylicza Aneta Niezgoda.

Jeszcze w czerwcu zostanie ogłoszony przetarg, oferty poznamy w drugiej połowie lipca. Prace mają potrwać do końca sierpnia 2021 roku.

Stogi. Tramwaj dojechał do pętli przy plaży. Testowe przejazdy na modernizowanej linii


Obie inwestycje - drogi rowerowe w ciągu ul. Dmowskiego i ul. Nowatorów - zostaną zrealizowane w ramach projektu "Węzły integracyjne: Gdańsk Główny, Gdańsk Wrzeszcz oraz trasy dojazdowe do węzłów Pomorskiej Kolei Metropolitalnej i Szybkiej Kolei Miejskiej na terenie Gminy Miasta Gdańska", który otrzymał dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. 

 

Drogi rowerowe w Gdańsku

Według danych na 6 czerwca 2020 zebranych przez rowerowygdansk.pl w Gdańsku sieć tras rowerowych liczy łącznie 734,0 km.

W skład tras rowerowych wchodzą:

  • wydzielone drogi rowerowe - 127,5 km
  • ciągi pieszo-rowerowe z pierwszeństwem pieszych - 18,2 km
  • chodniki z dopuszczonym ruchem rowerów (od ciągu pieszo-rowerowego różni się tym, że rowerzysta nie jest zobowiązany z niego korzystać) 34,2 km
  • pasy rowerowe w jezdni - 9,4 km
  • pasy autobusowo-rowerowe - 0,5 km
  • ciągi pieszo-jezdne (drogi bez chodnika i pobocza, z ograniczonym ruchem pojazdów mechanicznych) - 13,7 km
  • ulice z uspokojonym ruchem, o dopuszczalnej prędkości maksymalnej nie większej niż 30 km/h (odsetek całkowitej długości dróg publicznych) - 530,5 km (64,4 proc.)
  • ulice jednokierunkowe z dopuszczonym ruchem rowerów "pod prąd" 54,5 km (221 ulic)


DROGI ROWEROWE W GDAŃSKU - MAPA (kliknij w grafikę, aby pobrać mapę w formacie PDF)

mapa rowerowa

 

TV

Najstarsze muzeum na Westerplatte świętuje 50-lecie powołania