PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Stogi. Tramwaj dojechał do pętli przy plaży. Testowe przejazdy na modernizowanej linii

Stogi. Tramwaj dojechał do pętli przy plaży. Testowe przejazdy na modernizowanej linii
W środowe przedpołudnie, 10 czerwca, na modernizowanym torowisku na Stogach pojawił się kremowo-czerwony tramwaj Pesa. Przejechał przez cały wyremontowany odcinek - od skrzyżowania z ul. Sucharskiego do pętli przy plaży. Wszystko wskazuje na to, że regularne kursy rozpoczną się jeszcze przed wakacjami. Jak deklaruje wykonawca prac, spółka Aldesa, regularne kursy do pętli Stogi Plaża powinny rozpocząć się w czerwcu.
10 czerwca rozpoczęły się testowe przejazdy tramwaju na zmodernizowanej linii na Stogach
10 czerwca rozpoczęły się testowe przejazdy tramwaju na zmodernizowanej linii na Stogach
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

W środę inżynierowie - specjaliści sprawdzali, mierzyli i obserwowali, a kursy testowe wykonywano kilkukrotnie.

- Wszystko idzie zgodnie z planem. Takie przejazdy inżynierskie są niezbędne, żeby zanotować różne uwagi, usterki, poprawki. Nie było tego za dużo. Nadal utrzymuję więc, że ten tramwaj, z pasażerami, pojedzie w wakacje - potwierdza Włodzimierz Bartosiewicz, dyrektor Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska. - W przyszłym tygodniu planowane są kolejne przejazdy, w trakcie których mierzony będzie m.in. czas przejazdu i tzw. sprawność przystanków.

 

  Biało-zielony tramwaj w nocy przyjechał do Gdańska. Piotr Borawski: “To hołd na 75-lecie Lechii”

 

Dyrektor Bartosiewicz podkreśla też, że najbardziej zintensyfikowane prace trwają obecnie w centrum dzielnicy, w ul. Stryjewskiego. Przed uruchomieniem regularnych pasażerskich kursów, poza torowiskiem, trzeba przygotować także infrastrukturę komunikacyjną, a więc zbudować przystanki i bezpieczne dojścia do nich. W tym tygodniu rozpoczęły się prace związane z wylewaniem masy asfaltowej.

- Inwestycja tramwajowo - drogowa na Stogach jest inwestycją priorytetową dla władz miasta, zdajemy sobie sprawę z utrudnień jakie napotykają na co dzień mieszkańcy – mówi Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydenta ds. inwestycji. - Ze swej strony dokładamy wszelkich starań, aby ten gruntowny remont dobiegł końca.

 

Regularne kursy pasażerskie rozpoczną się jeszcze w czerwcu br.
Regularne kursy pasażerskie rozpoczną się jeszcze w czerwcu br.
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Po uruchomieniu regularnych kursów tramwajowych, kontynuowane będą prace w otoczeniu torowiska, w tym montaż barierek, układanie chodników, montaż śmietników, ławek, itp. Prace prowadzone będą głównie przy ul. Stryjewskiego.

- W lipcu chcemy udostępnić dwa skrzyżowania przejazdowe prowadzące na Górki Zachodnie, przy ul. Zimnej i Pasanilu - zapowiada dyrektor Bartosiewicz. - Według harmonogramu naprawczego wszystko idzie zgodnie z planem - dodaje.

 

  ZTM przypomina. W tramwajach i autobusach podróżujemy w maseczkach, zachowujemy dystans

 

Na odcinku obejmującym ul. Nowotną, od ul. Kruczej do pętli "Stogi Plaża", niemal wszystkie prace zostały już ukończone. Do sierpnia prowadzone będą roboty związane z przebudową pętli tramwajowej „Pasanil”, gdzie konieczna była wymiana gruntów. Natomiast na pętli "Stogi Plaża" wykonawca będzie prowadził prace wykończeniowe w budynku socjalnym.

Według pierwotnego kontraktu prace modernizacyjne na Stogach powinny zakończyć się w ubiegłym roku. Ze względu na bardzo szeroki zakres inwestycji, obejmujący nie tylko linię tramwajową, przystanki, ale też istniejący układ drogowy wraz z całą podziemną infrastrukturą, prace na budowie trwają dłużej niż zakładał początkowy harmonogram. Wykonawca zapewnia jednak, że wszystkie roboty zakończą się pod koniec sierpnia, a we wrześniu rozpoczną się procedury odbiorowe inwestycji.  

 

Zanim tramwaje zabiorą pasażerów, trzeba dokładnie sprawdzić, wymierzyć, policzyć...
Zanim tramwaje zabiorą pasażerów, trzeba dokładnie sprawdzić, wymierzyć, policzyć...
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Remont torowisk i przystanków

Na Stogach przebudowane zostanie w sumie 3700 metrów torów tramwajowych. Prace realizowane są na odcinku od skrzyżowania ul. Sucharskiego z ul. Wosia Budzysza, wzdłuż ul. Wosia Budzysza, ul. W. Stryjewskiego i ul. Nowotnej do Pętli „Stogi Plaża". Przebudowywane są także dwie pętle: tramwajowo - autobusowa „Pasanil” (około 350m) i tramwajowa „Plaża Stogi” (około 450 m), na których pojawiły się dodatkowo tory odstawcze. Dla wygody mieszkańców korzystających z komunikacji miejskiej na tym odcinku przebudowane zostaną przystanki tramwajowe. Będą one włączone do monitoringu wizyjnego sieci TRISTAR, a także do systemu informacji pasażerskiej.

  Ujeścisko - Łostowice. Wyjazd z al. Havla będzie łatwiejszy. DRMG ogłasza przetarg na budowę prawoskrętu

 

Remont dróg

W ramach inwestycji przebudowywany jest również istniejący układ drogowy (ul. Wosia Budzysza, ul. W. Stryjewskiego, odcinek ul. Nowotnej) wraz ze skrzyżowaniami, zjazdami, chodnikami, ścieżkami rowerowymi i ciągami pieszo-rowerowymi. Łączna długość przebudowywanych dróg wynosi około 2500 m. Łączna długość budowanych i przebudowywanych chodników wynosi około 1900 m, natomiast łączna długość budowanych i przebudowywanych ścieżek rowerowych i ciągów pieszo-rowerowych wynosi około 1200 m. Wykonawca modernizuje także sieci wodociągowe i kanalizacyjne.

Wykonawcą prac jest firma Aldesa Construcciones Polska Sp. z o.o. Koszt inwestycji to ponad 110 mln zł, z czego ponad 46 mln zł to dofinansowanie unijne.

 

 

Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze
Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze