PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Ujeścisko - Łostowice. Wyjazd z al. Havla będzie łatwiejszy. DRMG ogłasza przetarg na budowę prawoskrętu

Ujeścisko - Łostowice. Wyjazd z al. Havla będzie łatwiejszy. DRMG ogłasza przetarg na budowę prawoskrętu
Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska ogłosi w najbliższych dniach przetarg na budowę prawoskrętu z al. Havla w al. Armii Krajowej. Propozycja tej inwestycji zwyciężyła w głosowaniu na ubiegłoroczny Budżet Obywatelski. Po wyłonieniu wykonawcy i podpisaniu umowy, prace powinny potrwać cztery miesiące. Z kolei 8 czerwca rozpoczęły się przygotowania do Budżetu Obywatelskiego 2021 - projekty można zgłaszać do 5 lipca.
Skręcanie w prawo z al. Havla w al. Armii Krajowej będzie łatwiejsze
Skręcanie w prawo z al. Havla w al. Armii Krajowej będzie łatwiejsze
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

 

Potrzebę budowy prawoskrętu poparli, swoimi głosami, mieszkańcy. Dzięki temu zadanie - dodatkowy pas do skrętu w prawo z Al. Havla w al. Armii Krajowej - zostało przegłosowane w Budżecie Obywatelskim 2019. Pas ten przewidziano na przedłużeniu istniejącej zatoki autobusowej „Wilanowska” w kierunku przystanku "Emaus". Takie rozwiązanie spowoduje, że mieszkańcy południowych dzielnic Gdańska zyskają szybszy i wygodniejszy wyjazd z al. Havla, ul. Wilanowskiej i ul. Witosa w kierunku Armii Krajowej i ul. Łostowickiej.

W ramach inwestycji przewidziano również przebudowę elementów sygnalizacji świetlnej, oświetlenia al. Havla, a także chodnika. Prace potrwają cztery miesiące od daty podpisania umowy.

 

  Budżet Obywatelski 2021. Od 8 czerwca można zgłaszać projekty ogólnomiejskie, dzielnicowe i "zielone"!

 

To nie wszystko. W ramach innego, także zwycięskiego projektu Budżetu Obywatelskiego zostanie wykonany lewoskręt z al. Havla w kierunku obwodnicy Trójmiasta. Projekt przegłosowany w ramach BO 2020 przewiduje również poszerzenie odcinka ul. Wilanowskiej przed skrzyżowaniem z al. Havla, co ma ułatwić wjazd na ul. Łostowicką (przedłużenie al. Havla). Oferty na realizację tej inwestycji złożono pod koniec maja. Są one obecnie analizowane. Projekt, który szczegółowo określi zakres realizacji robót powstanie w 2020 r. , a realizacja przewidywana jest na 2021 rok.

 

4
brak autora

 

Zgłaszanie projektów do Budżetu Obywatelskiego 2021 trwa

W poniedziałek, 8 czerwca, rozpoczęła się ósma edycja gdańskiego budżetu obywatelskiego. Kwota budżetu obywatelskiego na 2021 rok to suma kwoty podstawowej, która wynosi 18 mln zł oraz środków, które nie zostały rozdysponowane w Budżecie Obywatelskim 2020, czyli 428 001 zł. Z tego kwota przeznaczona na projekty realizowane w 35 dzielnicach Gdańska to 14 824 301 zł (w tym Zielony Budżet Obywatelski 2 880 000 zł), a na projekty ogólnomiejskie - 3 603 700 zł (w tym Zielony Budżet Obywatelski 1 080 000).

Nowością przyszłorocznej edycji jest Zielony Budżet Obywatelski, który wyniesie 3 960 000 zł z puli całego Budżetu Obywatelskiego (projekty dzielnicowe - 2 880 000 zł, ogólnomiejskie - 1 080 000 zł). W każdej dzielnicy 20 proc. środków będzie bowiem przeznaczonych na takie projekty, a w puli projektów ogólnomiejskich - 30 proc. kwoty.

 

   Nowe atrakcje przy sześciu zbiornikach retencyjnych w Gdańsku. Co i gdzie?

 

"Zielone projekty" będzie można zgłaszać w pięciu obszarach:

  • Nasadzenia roślinności na terenach zieleni miejskiej: w parkach, zieleńcach, skwerach, w ramach zieleni przyulicznej, na terenach mieszkaniowych gminnych

  • Przestrzenie rekreacyjne kształtowane w zieleni

  • Parki kieszonkowe, czyli ogólnodostępne tereny zieleni niewielkich rozmiarów o powierzchni od 300 do 1000 mkw.

  • Ogrody deszczowe, czyli obiekty retencyjne zagospodarowujące wody opadowe

  • Renowacja istniejących terenów zieleni - działania polegające na poprawie istniejącego stanu parku, zieleńca, skweru czy pasa zieleni przyulicznej

Co istotne, będzie można je realizować wyłącznie na terenach gminnych.

Każdemu głosującemu przysługiwało dotąd 5 punktów w głosowaniu na projekty dzielnicowe i jeden punkt na projekt ogólnomiejski.W tym roku przyznany będzie dodatkowo 1 punkt na projekt dzielnicowy Zielonego BO i 1 punkt na projekt ogólnomiejski Zielonego BO.

Przyjmowanie projektów do BO 2021 zakończy się 5 lipca br.

oprac. KGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl
oprac. KGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl