• Start
  • Wiadomości
  • Dramaty Władysława Zawistowskiego w Starej Aptece w czwartek

"Dobry adres". Promocja zbiorowego wydania dramatów Władysława Zawistowskiego w Starej Aptece w czwartek

W czwartek, 15 grudnia, w Starej Aptece Teatru Wybrzeże odbędzie się promocja książki „Dobry adres. Dramaty” Władysława Zawistowskiego. W rozmowie wokół książki udział wezmą Adam Orzechowski, prof. dr hab. Jacek Kopciński oraz prof. dr hab. Zbigniew Majchrowski. Spotkaniu towarzyszyć będzie pokaz dramatów literata w wersji telewizyjnej. Wstęp wolny.
13.12.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego Władysław Zawistowski jest przede wszystkim pisarzem, poetą i dramaturgiem, a także byłym kierownikiem literackim Teatru Wybrzeże. O teatrze opowie w czwartek, 15 grudnia
Dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego Władysław Zawistowski jest przede wszystkim pisarzem, poetą i dramaturgiem, a także byłym kierownikiem literackim Teatru Wybrzeże. O teatrze opowie w czwartek, 15 grudnia
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

We wtorek i środę przyjdź do GTS na spektakl Teatru Razem według „Romea i Julii” Williama Szekspira

Na książkę „Dobry adres. Dramaty” Władysława Zawistowskiego składa się wybór dramatów z lat 1980-2013 wydanych przez Instytut Badań Literackich PAN pod redakcją prof. Zbigniewa Majchrowskiego w prestiżowej serii „Dramat polski. Reaktywacja”.

W spotkaniu wokół książki, które odbędzie się w Starej Aptece (ul. Teatralna 2) w czwartek, 15 grudnia, udział - oprócz autora - wezmą dyrektor Teatru Wybrzeże Adam Orzechowski (prowadzenie), prof. dr hab. Jacek Kopciński - redaktor naczelny „Teatru”, oraz prof. dr hab. Zbigniew Majchrowski z Uniwersytetu Gdańskiego.

Rozmowa rozpocznie się o godzinie 19:00. Wcześniej tego dnia, w sali prób Starej Apteki odbędzie się „Prolog”, czyli emisja dramatów Władysława Zawistowskiego w wersji telewizyjnej. O godzinie 12:30 pokazany zostanie „Wysocki” (1986), w reżyserii Izabeli Cywińskiej; następnie o godzinie 14:00 „Farsa z ograniczoną odpowiedzialnością” (1996), w reżyserii Roberta Glińskiego, a o godzinie 15:30 - „Historie zakulisowe wg Antoniego Czechowa” (2000), w reżyserii Zbigniewa Zapasiewicza. Prezentacje zakończy pokaz „Dobrego adresu” (2004), w reżyserii Waldemara Krzystka - o godz. 17.00.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Dorota Kolak do fanów w Bibliotece Manhattan: „Zdecydowanie jestem gdańszczanką”

Rozmowa z autorem i znawcami teatru odbędzie się w Starej Aptece Teatru Wybrzeże
Rozmowa z autorem i znawcami teatru odbędzie się w Starej Aptece Teatru Wybrzeże
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Ceniony literat, człowiek kultury

Władysław Zawistowski urodził się w 1954 roku w Gdańsku, tu także ukończył I Liceum Ogólnokształcące (1973) i polonistykę - na Uniwersytecie Gdańskim (1977). 

Karierę literacką zaczynał jako poeta, debiutując w 1976 roku tomem wierszy zatytułowanym „Czyli ja”. W drugiej połowie lat 70. był związany z grupą poetycką „Wspólność” i ruchem Nowej Prywatności, był współautorem licznych manifestów i współredaktorem czasopism. Jego ostatni tom poetycki, „Sztandar z ortalionu. Tylko wiersze”, ukazał się w 2004 roku. 

Równolegle, od początku kariery zawodowej do 1991 roku pracował jako kierownik literacki Teatru Wybrzeże. Zaczynał u boku legendarnego Stanisława Hebanowskiego (Stulka), któremu po latach poświęcił wiele publikacji. Współpracował także z kolejnymi dyrektorami artystycznymi - Maciejem Prusem, Stanisławem Michalskim i Krzysztofem Babickim. 

Od 1990 roku był również współtwórcą i wiceprezesem (do 2005) Fundacji Theatrum Gedanense, która doprowadziła do budowy i otwarcia w 2014 roku Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Wspólnie z prof. Jerzym Limonem przełożył dwa dramaty Szekspira - „Trojlusa i Kressydę” i „Antoniusza i Kleopatrę” oraz inne teksty elżbietańskie.

Od 2006 roku sprawuje funkcję dyrektora Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Jubileusz pisarza i dramaturga Pawła Huellego w Ratuszu Staromiejskim. Znani goście złożyli życzenia

Wieloletnia kariera dramaturgiczna

W 1979 zadebiutował jako dramaturg w Teatrze Kameralnym w Sopocie groteskowym „Wielorybem” w reżyserii Ryszarda Majora, który pozostał od tej pory ulubionym reżyserem Władysława Zawistowskiego, realizując w sumie cztery prapremiery w trzech teatrach.

Kolejne dramaty Zawistowskiego to m.in.: „Podróż do krańca mapy” (1980), „Wysocki” (1984), „Stąd do Ameryki” (1988), „Farsa z ograniczoną odpowiedzialnością” (1994), „Witajcie w roku 2002” (2000), „Dobry adres” (2003), a także pisane na motywach Grassa „Było sobie kiedyś miasto” (2000) i na wątkach Czechowa „Historie zakulisowe” (2004). 

Dramaty, adaptacje i przekłady Władysława Zawistowskiego wystawiano m.in. w Gdańsku, Szczecinie, Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Łodzi i Rzeszowie, a także w radiu i telewizji. Reżyserowali je, oprócz wspomnianego Ryszarda Majora: Izabela Cywińska, Mikołaj Grabowski, Zbigniew Zapasiewicz, Krzysztof Babicki, Robert Gliński, Waldemar Krzystek i inni uznani teatralni twórcy. 

W teatralnych i radiowych realizacjach Zawistowskiego udział brało wielu czynnych do dzisiaj gdańskich aktorów - m.in. Dorota Kolak, Dorota Lulka, Joanna Kreft-Baka, Marzena Nieczuja Urbańska, Igor Michalski, Krzysztof Gordon, Mirosław Baka, Zbigniew Olszewski, Jerzy Gorzko, Jarosław Tyrański, Krzysztof Matuszewski.

„Koło Sprawy Bożej” w Starej Aptece to plastyczna próba obalenia romantycznych mitów. Czy udana? RECENZJA

TV

Kamienica przy Toruńskiej 27 odzyskała blask