- Podczas wydarzenia będzie można spotkać się z monumentalną powieścią Cervantesa i jej wielowymiarowym wpływem na kulturę europejską - zapewniają organizatorzy z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku oraz fundacji Poset.
Wydarzenie rozpocznie się o godz. 17, wernisażem wystawy obrazów, grafik i rzeźb znanych artystów, których inspiracją stał się tytułowy bohater Cervantesowego arcydzieła. Wśród prezentowanych dzieł znajdą się m.in. prace artystów związanych z Gdańskiem, w tym Ryszarda Stryjca, znanego grafika i malarza. Nie zabraknie również prac Józefa Wilkonia, malarza, rzeźbiarza i grafika, wielokrotnie nagradzanego ilustratora ponad 200 książek dla dzieci.
Dopełnieniem wystawy będzie prezentacja drugiego i trzeciego wydania powieści „Don Kichot z La Manchy” Miguela de Cervantesa w przekładzie z języka francuskiego na polski oraz pierwszego wydania w przekładzie z języka hiszpańskiego.
Po wernisażu odbędzie się spotkanie autorskie (początek godz. 17.30) wokół dwujęzycznej monografii „Don Kichot – galeria otwarta/Don Quijote – galería abierta” pod redakcją Artura Matysa.
Opracowana przez Matysa publikacja to pierwsza na polskim rynku wydawniczym prezentacja dzieł polskich malarzy i grafików inspirujących się arcydziełem „Don Kichot z La Manchy” Miguela de Cervantesa.
- Podzielam pogląd, który formuje wielu ludzi kultury, że „Don Kichot” to pierwsza europejska powieść, na ramionach której wyrosła cała literatura tego kontynentu - uważa Artur Matys. - Jest to arcydzieło, a arcydzieła zawierają w sobie pierwiastki ponadczasowe. „Don Kichot” odpowiada na kluczowe problemy egzystencjalne. To powieść, którą w zależności od epoki można odczytywać na nowo i odnajdywać kolejne źródła inspiracji, tematy, czy odpowiedzi na pytania trapiące społeczeństwa.
W dwujęzycznej monografii znalazły się reprodukcje prac m.in.: Jacka Malczewskiego, Piotra Michałowskiego, Tadeusza Kantora i Józefa Wilkonia.
Gośćmi honorowymi prezentacji będą: ambasador Hiszpanii Francisco Javier Sanabria Valderrama oraz dr hab. Wojciech Charchalis, tłumacz z języka hiszpańskiego, autor najnowszego przekładu „Don Kichota” na język polski.
- Zarówno spotkanie, jak i dwujęzyczna monografia ukazują wzajemne oddziaływanie na siebie kultur europejskich. Wagę tego procesu podkreśla fakt obecności ambasadora Królestwa Hiszpanii w Polsce podczas wydarzenia w WiMBP w Gdańsku. To znak dialogu Hiszpanami i Polakami - mówi Matys.
Spotkanie poprowadzi Jarosław Zalesiński, dyrektor WiMBP w Gdańsku.