• Start
  • Wiadomości
  • Dolne Miasto. 39 mieszkań TBS trafiło do mieszkańców. Klucze od prezydent Gdańska

Dolne Miasto. 39 mieszkań TBS trafiło do mieszkańców. Klucze przekazała prezydent Gdańska

Nowi lokatorzy TBS Motława otrzymali klucze do wymarzonych mieszkań. W piątek 18 grudnia, tuż przed Bożym Narodzeniem, Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska wręczyła klucze do mieszkań w nowym budynku przy ul. Wróblej 23.
( 18.12.2020 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Idealny prezent pod choinkę? Na pewno własne mieszkanie!
Idealny prezent pod choinkę? Na pewno własne mieszkanie!
Fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

 

W Gdańsku to druga taka inwestycja, i jedna z niewielu w kraju, przy realizacji której zastosowano wsparcie jednocześnie z trzech rządowych programów.

- Budownictwo społeczne to rodzaj budownictwa, które powstaje z bardzo różnych źródeł finansowania. Tu mamy zarówno wsparcie Banku Gospodarstwa Krajowego w ramach rządowego funduszu wspierania mieszkalnictwa, jak i wkład własny. Szczególnie wdzięczna jestem, że wszyscy zaangażowani w ten element rozwoju naszego miasta, szukacie rozwiązań i możliwości finansowania - mówiła podczas piątkowej uroczystości prezydent Aleksandra Dulkiewicz. - Dla mnie to kolejny etap rozkwitu Dolnego Miasta. Z jednej strony realizowane są tu inwestycje współfinansowane z Unii Europejskiej, z drugiej - takie, które budują miejskie spółki. Z trzeciej strony chcemy realizować inwestycje, tu na Dolnym Mieście, w ramach Partnerstwa Prywatno-Publicznego.

Inwestycja przy ul. Wróblej jest drugą tego typu w naszym mieście. Pierwszą, w połowie bieżącego roku, zrealizowało GTBS w Letnicy. Inwestycja powstała dzięki połączeniu preferencyjnych warunków finansowania, czyli przy współfinansowaniu ze środków miasta, środków własnych TBS, partycypacji przyszłych mieszkańców (15 proc. kosztów inwestycji) oraz preferencyjnego kredytu Banku Gospodarstwa Krajowego udzielonego w ramach rządowego programu popierania budownictwa mieszkaniowego. Koszt budowy to 12 mln 700 tys. zł.

Warto podkreślić, że inwestycje te są pierwszymi w województwie pomorskim i jednymi z niewielu w kraju, w których zastosowano wsparcie jednocześnie z trzech rządowych programów, czyli programu społecznego budownictwa czynszowego, programu finansowego wsparcia tworzenia lokali mieszkalnych na wynajem ze środków Funduszu Dopłat i programu Mieszkanie na Start, umożliwiającego pomoc państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania w formie dopłat do czynszu.

 

Prezydent Aleksandra Dulkiewicz (po lewej) symbolicznie otworzyła i przekazała klucze do mieszkań 39 rodzinom/osobom
Prezydent Aleksandra Dulkiewicz (po lewej) symbolicznie otworzyła i przekazała klucze do mieszkań 39 rodzinom/osobom
Fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

 

W naborze wzięło udział łącznie 146 osób/rodzin. Najem lokali zaproponowano osobom, które w ramach naboru uzyskały najwięcej punktów. Program był skierowany głównie do osób młodych, które nie przekroczyły 35 roku życia, studentów, absolwentów uczelni, a także osób, które ukończyły 65 lat, osób z niepełnosprawnościami, osób rozliczających PIT w Gdańsku. Wśród osób, które uzyskały mieszkania przy ul. Wróblej 23, jest 19 rodzin z wiekiem poniżej 35 lat, 4 rodziny z wiekiem powyżej 65 lat i 8 rodzin z niepełnosprawnością.

- W czwartek, na sesji, przyjęliśmy budżet na 2021 rok. Wśród najważniejszych inwestycji przyszłorocznych jest transport, edukacja i mieszkania. To pokazuje priorytety, jakie przyświecają władzom miasta - podkreślał Piotr Grzelak, zastępca prezydent Gdańska. - Ten budynek wspaniale wpisuje się w charakter tej dzielnicy, ale jednocześnie jest nowoczesny, dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

W dwóch budynkach TBS Motława znajduje się 39 mieszkań o powierzchni 32-66 mkw. Mieszkania są wykończone w standardzie „pod klucz”, a więc są wyposażone w łazienkach w pełną armaturę sanitarną, glazurę na ścianach i terakotę na posadzkach, w kuchniach w kuchenki elektryczne z płytą ceramiczną i zlewozmywak na szafce, na posadzkach wykładziny dywanowe i PCV oraz drzwi wewnętrzne do wszystkich pomieszczeń. Budynek posiada też windę, 35 miejsc parkingowych w podziemnej hali garażowej oraz 4 miejsca parkingowe naziemne.

 

 

Program Lokale przy Wróblej z dopłatą do czynszu

Wnioski o dopłaty najemcy mogą składać w Gdańskim Centrum Świadczeń przy ul. Powstańców Warszawskich 25 w Gdańsku po wcześniejszym, telefonicznym umówieniu się z pracownikiem. Numery telefonów znajdują się na stronie internetowej GCŚ. Znajduje się tam również wzór wniosku.
Zasób komunalny Gdańska liczy obecnie ponad 17 tys. lokali.

Oprac. KG