Długie weekendy w 2023 roku. Sprawdź, kiedy najlepiej zaplanować kilkudniowy urlop?

W przyszłym roku przypada 13 dni ustawowo wolnych od pracy. Biorąc, przykładowo, pięć dni urlopu wypoczynkowego, pracownicy zyskają 14 dni wolnego. Będzie można skorzystać w sumie z siedmiu długich weekendów. Kiedy najkorzystniej wziąć zatem wolne w pracy?
27.12.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Sprawdź, jak zaplanować sobie urlopy w przyszłym roku
Sprawdź, jak zaplanować sobie urlopy w przyszłym roku
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Wolne weekendy z okazji świąt religijnych

Pierwszy dłuższy weekend, trwający 3 dni, przypada już 6 stycznia (piątek). Tego dnia obchodzimy Święto Trzech Króli, które od 2011 r. jest dniem ustawowo wolnym od pracy.

Kolejny dłuższy czas wolny to święta Wielkanocy w dniach 9 i 10 kwietnia. Tradycyjnie, świętowanie potrwa trzy dni, bo od Wielkiej Soboty (8 kwietnia) do Poniedziałku Wielkanocnego (10 kwietnia).

Korzystnie, z punktu widzenia pracownika, układa się w przyszłym roku weekend majowy. Święto Pracy - 1 maja - przypada bowiem w poniedziałek, a w środę - święto Konstytucja 3 Maja. Zatem biorąc urlop 2 maja będzie można zyskać aż 5-dniowy długi weekend (od soboty, 29 kwietnia), a biorąc dodatkowe dwa dni (w czwartek i piątek, 4-5 maja) - będzie można wypoczywać przez 9 dni (od soboty, 29 kwietnia - do niedzieli, 5 maja).

Brzeźno. Skwer przy ul. Krasickiego zmieni swoje oblicze. DRMG wybrało wykonawcę prac

Dłuższe weekendy w czerwcu, sierpniu i listopadzie

Kolejny wolny dzień w tygodniu przypadnie w czerwcu. Z 4-dniowego wypoczynku będzie można skorzystać z okazji święta Bożego Ciała, które przypadnie w czwartek, 8 czerwca - wystarczy wziąć urlop 9 czerwca.

Kolejny dłuższy weekend szykuje się w połowie sierpnia. Święto Wojska Polskiego i Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny przypada we wtorek, 15 sierpnia. Zatem można wziąć wolne w poniedziałek, 14 sierpnia, by cieszyć się długim, 4-dniowym weekendem - od soboty, 12 sierpnia.

Wszystkich Świętych (1 listopada) w 2023 roku będzie w środę. Można więc dobrać np. dwa dni urlopu (w czwartek i piątek, 2-3 listopada) i cieszyć się z 5-dniowego wolnego, albo cztery dni urlopu i korzystać z 9-dniowego, bardzo długiego weekend (od soboty, 28 października - do niedzieli, 5 listopada).

Święto Niepodległości obchodzimy 11 listopada, w przyszłym roku to sobota. 

Zgodnie z Kodeksem Pracy, za święto w sobotę przysługuje pracownikom dodatkowy wolny dzień w tygodniu. Można go wziąć po uzgodnieniu z pracodawcą, lub w dniu wyznaczanym przez zakład pracy. Dzień wolny nie przysługuje natomiast za święto przypadające w niedzielę.

Gdański obraz Poniatowskich. Ostatni król Polski i jego bracia byli gdańszczanami

Święta Bożego Narodzenia wypadną w poniedziałek i wtorek. Aby przedłużyć okres świąteczny, można wziąć trzy dni urlopu (od środy do piątku, 27-29 grudnia) i cieszyć się aż 10-dniowym wypoczynkiem, który zakończy się w poniedziałek, 1 stycznia.

Dni ustawowo wolne od pracy w 2023 r.

  • 1 stycznia - Nowy Rok
  • 6 stycznia - Święto Trzech Króli
  • 9-10 kwietnia święta Wielkanocy
  • 1 maja - Święto Pracy
  • 3 maja - Święto Konstytucji Trzeciego Maja
  • 8 czerwca - Boże Ciało
  • 15 sierpnia - Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
  • 1 listopada - Wszystkich Świętych
  • 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości
  • 25 - 26 grudnia - święta Bożego Narodzenia

 

TV

Na Srebrnej posadzono mikrolas