• Start
  • Wiadomości
  • Brzeźno. Skwer przy ul. Krasickiego zmieni swoje oblicze. DRMG wybrało wykonawcę prac

Brzeźno. Skwer przy ul. Krasickiego zmieni swoje oblicze. DRMG wybrało wykonawcę prac

Po ponad 1,5 roku udało się wyłonić wykonawcę dla zwycięskiego projektu Budżetu Obywatelskiego, który dotyczy zagospodarowania skweru przy ul. Krasickiego - w niedalekim sąsiedztwie zrewitalizowanego przed rokiem Domu Zdrojowego i pętli tramwajowej. Zniszczony dziś teren ma stać się atrakcyjnym miejscem spędzania czasu wolnego.
16.12.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Część skweru przy ul. Krasickiego została zmodernizowana w poprzednich latach. W drugiej połowie 2023 r. odnowiony będzie już cały ten teren
Część skweru przy ul. Krasickiego została zmodernizowana w poprzednich latach. W drugiej połowie 2023 r. odnowiony będzie już cały ten teren
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

Zamiast zniszczonego chodnika estetyczny skwer

Przy ul. Krasickiego, w miejscu starego zniszczonego chodnika, powstać ma przyjazny skwer, na którym będzie można odpocząć czy nawet spotkać się ze znajomymi. Służyć będzie przede wszystkim mieszkańcom pobliskich osiedli. Teren ten wyposażony zostanie w estetyczne ławki, siedziska oraz nowe oświetlenie. Zaprojektowano też nową posadzkę z płyt betonowych w dwóch kolorach oraz nawierzchnie z płyt ażurowych. Pojawi się też element wodny - będzie to zdrój wodny, który znajdzie się w centrum zmodernizowanego skweru.

Zniszczone, popękane obecnie płyty chodnikowe zostaną zastąpione płytami betonowymi o wymiarach: 50x50x7 cm, w dwóch kolorach: jasnym szarym i grafitowym. Zamontowanych zostanie osiem ławek, w tym trzy bez oparcia, a pięć z oparciem. Zaplanowano też montaż ośmiu kubików z betonu architektonicznego, a także dwóch koszy na odpady i siedem stojaków na rowery. W dokumentacji projektowej dla tej inwestycji uwzględniono też 24 słupki grodzące, które będą zapobiegać wjazdom na teren skweru. Zamontowane zostaną przy istniejących miejscach postojowych. Pojawi się też pięć lamp oświetleniowych LED o wysokości 4 m. Będzie też sporo roślinności.

Ponad 900 domów dla ptaków i wiewiórek w dziewięciu dzielnicach oraz ptasia stołówka

Atrakcyjne miejsce na wypoczynek mieszkańców

Zgodnie z ideą wnioskodawców zwycięskiego projektu BO, główną funkcją terenu przy ul. Krasickiego ma być "zielony skwer wypoczynkowy". Zmodernizowana przestrzeń będzie w pełni skomunikowana z otoczeniem. Zaplanowano do niej liczne dojścia, jak i swobodne przejście przez teren skweru. Zaprojektowano geometryczny układ nawierzchni, oparty o kształt trójkąta.

Całkowita powierzchnia skweru wynosi ponad 1, 2 tys. mkw. Trawniki zajmą na nim powierzchnię 341 mkw, powierzchnia z płyt betonowych - 600 mkw, a z płyt ażurowych - 214 mkw. Natomiast rabaty zajmą powierzchnię 104 mkw.

Brętowo. Przy Leśnej Górze wygodniej dla pieszych, dzięki środkom z Budżetu Obywatelskiego

Jakie rośliny zaplanowano w tym miejscu?

Zasadzone zostaną trzy sztuki klona czerwonego oraz krzewy: sosny górskiej, trzcinnika ostrokwiatowego, rozplenicy japońskiej i kostrzewy sinej. Będą też byliny: mozga trzcinowata, tojeść kropkowana, krwawnica pospolita, kosaciec syberyjski i kosaciec żółty. Nie zabraknie też traw ozdobnych.

Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska rozstrzygnęła przetarg na realizację prac

Umowę na realizację projektu BO podpisano z firmą WPRD GRAVEL Sp. z o.o. Koszt prac wyniesie 364 tys. złotych. Zgodnie z umową inwestycja powinna być gotowa do końca lipca 2023 r.

W poprzednich miesiącach DRMG kilkukrotnie musiała unieważniać przetargi na wykonanie tego projektu. Powodem tego były zazwyczaj zbyt wysokie oferty cenowe zainteresowanych wykonawców.

TV

Najstarsze muzeum na Westerplatte świętuje 50-lecie powołania