• Start
  • Wiadomości
  • Ponad 900 domów dla ptaków i wiewiórek w dziewięciu dzielnicach oraz ptasia stołówka

Ponad 900 domów dla ptaków i wiewiórek w dziewięciu dzielnicach oraz ptasia stołówka

W dziewięciu dzielnicach Gdański Zarząd Dróg i Zieleni instaluje ponad 900 nowych budek lęgowych, w których zimowe schronienie znajdzie wiele gatunków ptaków oraz wiewiórki. Stanie takżę klasyczny karmnik, idealne miejsce do podglądania skrzydlatych bywalców miejskiej stołówki. Wszystkie te realizacje dzieją się w ramach projektów Budżetu Obywatelskiego
16.12.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Jedna z blisko 300 budek lęgowych dla ptaków, które będą zamontowane w Gdańsku dzięki projektom z Budżetu Obywatelskiego
Jedna z blisko 300 budek lęgowych dla ptaków, które będą zamontowane w Gdańsku dzięki projektom z Budżetu Obywatelskiego
Magdalena Górska/MKW Pracownia

Nowe budki lęgowe w Gdańsku

Nowe budki lęgowe zapewnią komfortowe warunki gniazdowania wielu gatunkom ptaków. Rozgościć będą się w nich mogły m.in. sikora uboga, czarnogłówka, czubatka, sosnówka, modraszka, bogatka, mazurek, wróbel, pleszka, kawka, kraska, włochatka czy szpak. Przystosowane do potrzeb różnych gatunków siedliska powstają w kilku dzielnicach.

GZDiZ zamontuje 875 ptasich budek lęgowych:

  • Przymorze Wielkie – „Ptasie Osiedle” – 125 szt.
  • Jasień - „Budki lęgowe dla ptaków Jasień”, 125 szt.
  • Oliwa - „Budki lęgowe dla ptaków Oliwa”, 125 szt.
  • Osowa - „Budki lęgowe dla ptaków Osowa”, 125 szt.
  • Siedlce - „Budki lęgowe dla ptaków Siedlce”, 125 szt.
  • Wrzeszcz Dolny - „Budki lęgowe dla ptaków Wrzeszcz Dolny”, 125 szt.
  • Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia - „Budki lęgowe dla ptaków Żabianka”, 125 szt.

Zwierzęta w mieście – czy i jak dokarmiać zimą żyjące w Gdańsku ptaki. ROZMOWA

W Aniołkach - karmnik dla ptaków i obserwatorów

W Aniołkach stanie natomiast nowy, klasyczny karmnik. Jego konstrukcja umożliwia obserwowanie ptaków, które skuszą się na posiłek w tym miejscu. Ptasia stołówka będzie zamontowana na drewnianym stojaku, w miejscu osłoniętym od wiatru i niedostępnym dla drapieżników.

Jest to realizacja jednego z założeń projektu BO „Zielona Wronia”.

Ptaki są naszymi sprzymierzeńcami w walce ze szkodnikami i owadami, którymi się żywią. Są nie tylko ważnym elementem ekosystemu, bez ich śpiewu w mieście byłoby ponuro i smutno. Warto więc tworzyć dla nich kolejne bezpieczne i przyjazne przestrzenie. Zyskają na tym zarówno one, jak i my.

Montaż budek realizowany jest w dziewięciu dzielnicach Gdańska
Montaż budek realizowany jest w dziewięciu dzielnicach Gdańska
Fot. Magdalena Górska/MKW Pracownia

Domki dla wiewiórek z Oruni

Wybierając projekty BO, mieszkańcy zatroszczyli się także o wiewiórki. Sympatyczni rudzielcy wkrótce zasiedlą 30 nowych domków w Parku Oruńskim w ramach projektu BO „Domki dla wiewiórek z oruńskiego parku”.

Schronienia tego typu są wykorzystywane przez nie jako spiżarnie oraz wygodne miejsca do zimowania i rozrodu. Prawdopodobieństwo, że dzięki nowym siedliskom już wiosną i latem wiewiórek w Parku Oruńskim przybędzie, jest wysokie. Spotkania z nimi to zawsze mnóstwo radości nie tylko dla najmłodszych.

 

Ile budek lęgowych jest w Gdańsku?

W sumie na terenie miasta będzie już ponad 2200 budek lęgowych przystosowanych do potrzeb zarówno ptaków, jak i wiewiórek. Wykonane z litego drewna konstrukcje impregnowane są pokostem lnianym, który wnika w strukturę desek, blokując wchłanianie wody oraz wilgoci. Dzięki temu budki są odporne na warunki atmosferyczne przez długi czas, a zwierzęta mają do dyspozycji komfortowe i bezpieczne ostoje.

oprac. IB