Debata kandydatów na prezydenta Gdańska w TVP Gdańsk. Na jakie pytania odpowiadali?

- Jak poprawić transport i edukację w mieście, jakich zmian wymaga polityka mieszkaniowa oraz co zrobić, aby dzieci i młodzież dawały sobie radę z problemami psychicznymi - takie m.in. tematy poruszono podczas debaty wyborczej kandydatów na prezydenta Gdańska, zorganizowanej przez TVP Gdańsk. Wydarzenie było transmitowane przez gdansk.pl. Nie była to w ogóle pierwsza "prezydencka" debata w tej kampanii, ale za to pierwsza, na której stawili się kandydaci w komplecie. 
02.04.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
To zdjęcie przedstawia grupę osób w formalnym otoczeniu, które przypomina debatę lub dyskusję panelową. Po lewej stronie znajduje się rząd siedzących osób, w większości mężczyzn w garniturach z czerwonymi krawatami, wśród których jest co najmniej jedna kobieta. Wszyscy wydają się być zwróceni w kierunku prawej strony zdjęcia, gdzie przy mównicy stoją dwie osoby. Stojące postacie to prawdopodobnie mężczyzna i kobieta, oboje ubrani bardzo formalnie, przy czym kobieta wydaje się przemawiać do siedzącej grupy lub do niewidocznej na zdjęciu publiczności. Tło jest proste i eleganckie, w spokojnym niebieskim kolorze, co tworzy atmosferę powagi i profesjonalizmu. Miejsce to prawdopodobnie studio telewizyjne lub sala konferencyjna, biorąc pod uwagę oświetlenie i design sceny
Od lewej: Mariusz Andrzejczak – komitet Mariusz Andrzejczak dla Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz – prezydent Gdańska, Koalicja Obywatelska - Wszystko dla Gdańska, Andrzej Pecka – Wspólna Gdańska Droga 2050, Tomasz Rakowski – Prawo i Sprawiedliwość, Adam Szczepański – Społeczny Gdańsk, Artur Szostak – Kocham Gdańsk-Kandydaci Niezależni, Michał Urbaniak – Konfederaci - Bezpartyjni - Polska Jest Jedna
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl

Kto był uczestnikiem debaty?

W dyskusji wzięli udział wszyscy, siedmioro, kandydatów na najwyższy urząd w mieście. 
 
  • Mariusz Andrzejczak – komitet Mariusz Andrzejczak dla Gdańska, 
  • Aleksandra Dulkiewicz – prezydent Gdańska, Koalicja Obywatelska - Wszystko dla Gdańska
  • Andrzej Pecka – Wspólna Gdańska Droga 2050 
  • Tomasz Rakowski – Prawo i Sprawiedliwość 
  • Adam Szczepański – Społeczny Gdańsk 
  • Artur Szostak – Kocham Gdańsk-Kandydaci Niezależni 
  • Michał Urbaniak – Konfederaci - Bezpartyjni - Polska Jest Jedna

Kandydaci na prezydenta Gdańska w debacie o gospodarce. Gorąco przy pytaniu o Lotos

40-minutową debatę prowadziła dwójka dziennikarzy: Weronika Bigus i Wojciech Suleciński

O co pytano pytano kandydatów na prezydenta?

Pytania dla kandydatów na prezydenta miasta były podzielone na trzy bloki tematyczne: 
 
  • inwestycje i komunikacja
  • zdrowie i ekologia
  • edukacja i polityka mieszkaniowa
Finałem debaty było podsumowanie, w którym każdy z kandydatów miał pół minuty na swobodną wypowiedź. 
Zdjęcie przedstawia kilka osób w środku przygotowań do, lub w trakcie przerwy, jakiegoś wydarzenia, prawdopodobnie telewizyjnego show lub debaty. Na pierwszym planie, po lewej stronie, widać osobę w białej koszuli, która coś pokazuje lub wyjaśnia. Pośrodku siedzi kobieta w czarnej sukience, która uśmiecha się i wydaje się być w dobrym nastroju. Obok niej siedzi mężczyzna w garniturze, z czerwonym krawatem, który coś przegląda lub czyta. Widać też dwie inne osoby – jedna z nich nosi słuchawki i wydaje się regulować coś na mężczyźnie siedzącym, a druga jest zwrócona tyłem do kamery i również zajmuje się czymś przy tej samej osobie. W tle, po lewej stronie, widać innych ludzi, co sugeruje, że za sceną dzieje się jeszcze więcej. Wszyscy znajdują się w studio z niebieskim tłem, które jest rozjaśnione reflektorami. Odbicie na błyszczącej podłodze dodaje głębi kompozycji zdjęcia
Ostatnie chwile przed wejściem na antenę. Na zdjęciu Aleksandra Dulkiewicz i Andrzej Pecka
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl
 
Mariusz Andrzejczak:
 
- W ciągu 5 lat wydamy 100 mln zł na budowę nowych dróg i chodników. Aby zmniejszyć korki w mieście trzeba unowocześnić program Tristar. Przywrócimy też skasowane połączenia komunikacji publicznej. Wprowadzimy nowy bilet w cenie 10 zł obowiązujący 10 godzin. 
Rzeczywiście problem samobójstw wśród dzieci jest bardzo duży. W szkole podstawowej, gdzie chodzą moi synowie, w zeszłym roku były dwa udane samobójstwa. Należy niezwłocznie audytować pracę dyrektorów placówek szkolnych.   
Port zanieczyszcza na ogromną skalę. To, co najbardziej szkodzi środowisku należy wyprowadzić jak najdalej w morze. 
W ramach partnerstwa publiczno-prywatnego trzeba przebudować w mieście wszystkie szkoły “tysiąclatki”.
Już około 7 na 10 mieszkań w Gdańsku jest wykupywanych przez inwestorów, a nie mieszkańców.  Proponujemy budowę 10 tysięcy mieszkań komunalnych. 
Aleksandra Dulkiewicz:
 
- Stawiamy na komunikację publiczną, stąd epokowy projekt budowy Pomorskiej Kolei Metropolitalnej do południowej części Gdańska, połączony z budową Nowej Świętokrzyskiej. PKM Południe umożliwi dotarcie z pętli tramwajowej Świętokrzyska do centrum Gdańska w 6 minut. Planujemy też wybudować linię tramwajową Nową Bulońską. Tylko w tej kadencji wybudowaliśmy dwie nowe linie tramwajowe: na Alei Pawła Adamowicza i Nowej Warszawskiej.
Gdańsk już kilka lat temu, jako pierwszy w Polsce, przygotował program ochrony zdrowia psychicznego. Zawiera on m.in. szkolenie o profilaktyce dla nauczycieli i rodziców. Wydaliśmy na ten cel ponad 15 mln zł, a na 2024 r. zarezerwowaliśmy 4 mln zł. Współpracujemy też z wieloma organizacjami pozarządowymi zakładając w dwóch centrach handlowych - Forum Gdańsk i Galeria Bałtycka - punkty świetlicowe Niebieskie Trampki
Ważne sprostowanie: nikt w Gdańsku Rodzinnych Ogródków Działkowych nie likwiduje. Gdańsk jest liderem w Polsce w małej retencji
Konkretne projekty w sprawie ekologii to 77 hektarów Parku Południowego, 50 tys. nasadzeń drzew, 10 mikrolasów, 10 ogrodów deszczowych i 10 parków kieszonkowych.
W południowej dzielnicy powstanie szkoła średnia. Dodatkowo, 700 nowych miejsc w żłobkach: to jest program na najbliższe 5 lat. W poprzednich latach powstało 400 miejsc w przedszkolach. I ta sieć przedszkolna ma się całkiem nieźle. Jesteśmy w trakcie postępowania przetargowego na budowę szkoły podstawowej przy ul. Morenowe Wzgórze, która ma przyjąć pierwszych uczniów 1 września 2025 r.   
Żadne miasto nie poradzi sobie samodzielnie z polityką mieszkaniową. W tej kadencji wybudowaliśmy 1500 nowych mieszkań, w kolejnej będzie to 2000. W najbliższych pięciu latach wyremontujemy też 1500 mieszkań. 
Andrzej Pecka:
 
- Nie chcemy dyskryminować żadnych uczestników ruchu: kierowców, rowerzystów czy pieszych. Myślimy m.in. o zapomnianym tunelu pod Motławą. Priorytet w mieście muszą mieć tramwaje.
Psychologia i psychiatria wśród dzieci i młodzieży to rzeczywiście duży problem. Gdańsk jest, niestety, w czołówce dużych miasta, gdzie skala samobójstw wśród młodych ludzi jest ogromna. Potrzebni są psychologowie w szkołach.
Potrzebne są nowe drzewa, minimum to 3 tysiące nasadzeń w roku oraz zielone torowiska.
Placówek edukacyjnych brakuje nie tylko na południu miasta, ale też w jego zachodniej części.
Powinniśmy wprowadzić coś na kształt urzędowych cen wynajmu mieszkań.
 
ZOBACZ ZAPIS TELEWIZYJNEJ DEBATY KANYDATÓW NA PREZYDENTA GDAŃSKA: 
 
 
 
Tomasz Rakowski:
 
- Niezbędne jest wybudowanie estakad na skrzyżowaniu alei Havla i ulicy Łostowickiej. Trzeba zakończyć walkę z kierowcami poprzez zwężanie głównych ulic w mieście. Nie można zmuszać ludzi do komunikacji publicznej, jeśli nie jest ona niezawodna, tania i przystępna. Audytu i naprawy wymaga system Fala.  
Powołam radę ds. zdrowia, aby korzystać z głosu ekspertów. Należy znaleźć przyczynę, dlaczego aż tyle jest przypadków samobójstw wśród młodzieży.
W południowych dzielnicach nie ma szkoły średniej, a istniejące placówki pracują w systemie kilku zmianowym. Z tym należy skończyć. Ważny jest też rozwój szkolnictwa zawodowego.  
Miasto powinno być aktywnym graczem na rynku mieszkaniowym. Należy rozwiązać problem 700 pustostanów. 
Adam Szczepański:
 
- Lekarstwem na korki jest zrównoważony transport. I dlatego postawimy na rozwój komunikacji zbiorowej i rowerowej. Buspasy są konieczne np. na ulicy Spacerowej.   
W sprawie psychiatrii dla młodzieży należy rozwijać miejski program profilaktyki. Pomoc psychologiczna w szkołach to za mało. Specjaliści powinni też być dostępni np. w domach sąsiedzkich.  
W kwestii ekologii postulujemy zakaz wyprzedaży gruntów przeznaczonych pod tereny zielone.
Trzeba zagęścić sieć szkół w południowych dzielnicach miasta. Należy też kontynuować program Zdrovve Love.
Potrzebna jest walka z najmem krótkoterminowym i innymi patologiami. 
 
ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z TELEWIZYJNEJ DEBATY KANDYDATÓW NA PREZYDENTA GDAŃSKA:
 


 
 
Artur Szostak:
 
- Potrzebne są drogi na górny taras miasta, tam trzeba skierować główny impuls inwestycyjny. PKM Południe jest potrzebna, ale niestety jest spóźniona. Dlatego my proponujemy szybki tramwaj, na wzór Krakowa, jeżdżący bezkolizyjnie i tam gdzie jest konieczne wjeżdżający pod ziemię lub jadący po estakadzie. 
Pomoc psychologiczna w szkole to za mało, bo to stygmatyzuje i młodzież wstydzi się z tego korzystać. My proponujemy mentoring międzypokoleniowy, czyli nowoczesne miejsca wyposażone w komputery i konsole do gier, ale też sale warsztatowe, gdzie młodzi  będą mogli uczyć się od starszych i nawzajem, jak żyć w świecie cyfrowym i rzeczywistym.
Chcemy objąć Gdańsk niezależnym monitoringiem czystości powietrza.   
Nie może być tak, że w niektórych częściach miastach, ludzie próbują fikcyjnych meldunków, aby zapisać swoje dziecko do żłobka lub przedszkola.
Mieszkanie nie może być instrumentem finansowym. 
Michał Urbaniak:
 
- Sprzeciwiamy się strefom czystego transportu w mieście. Przydałby się trzeci, ruchomy pas na ulicy Spacerowej oraz 30-minutowe darmowe parkowanie w strefie płatnego parkowania. Przede wszystkim nie antagonizujmy użytkowników samochodów z tymi, którzy korzystają z komunikacji publicznej 
Potrzebne jest zagęszczenie miejsc, gdzie można skorzystać z porady psychologa. To nie zawsze muszą być szkoły.   
Nie będę walczył z Rodzinnymi Ogródkami Działkowymi, te tereny spełniają przecież funkcje retencyjne. 
Nie wolno ideologizować uczniów i nie należy wprowadzać do szkół seksedukatorów. To rodzice powinni o tym decydować.
Żadna gmina w Polsce nie jest w stanie sama rozwiązać problemu podaży mieszkań. To jest kwestia ustawowa, odrolnienia gruntów.  

Wybory samorządowe już w niedzielę. Chcesz pomóc - zostań wolontariuszem

TV

Wybory samorządowe w Gdańsku 7 kwietnia 2024