• Start
  • Wiadomości
  • „Damy radę! Gdańsk w pandemii.” Wystawa zdjęć pomorskich fotoreporterów do obejrzenia od soboty

„Damy radę! Gdańsk w pandemii.” Wystawa zdjęć pomorskich fotoreporterów do obejrzenia od soboty

Na ponad 100 zdjęciach zobaczymy, jak wyglądało życie w Gdańsku w okresie pandemii. Prace 13 gdańskich fotoreporterów można będzie obejrzeć na wystawie przygotowanej przez Muzeum Gdańska w Galerii Palowej Ratusza Głównego Miasta. Już w piątek, 11 marca, odbędzie się wernisaż, a od soboty możliwe jest normalne zwiedzanie. Wystawa potrwa do 4 maja 2022 r.
10.03.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
człowiek w białym kombinezonie z urządzeniem do dezynfekcji w ręce odkaża siedzenia w tramwaju
Miejskie autobusy i tramwaje są codziennie myte i dezynfekowane, ale w czasie pandemii ta procedura została jeszcze bardziej wzmożona. Tak wyglądała dezynfekcja w marcu 2020 roku okiem fotoreportera portalu gdansk.pl
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

- Minęły już ponad dwa lata, odkąd świat i Polska mierzą się z pandemią wirusa SARS-CoV-2. Ten wyjątkowy okres dla miasta i jego mieszkańców, był początkowo niespodziewany, obcy, groźny, z każdym miesiącem oswajany - mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. - Wielu z nas musiało podporządkować swoje życie pandemii, zmienić warunki pracy, ograniczyć spotkania, przeorganizować życie rodzinne, ale… daliśmy radę! Wystawa czasowa to zapis naszych wspólnych doświadczeń tego czasu.

 

„Damy radę!” Ponad 100 fotografii o życiu codziennym Gdańska

Na salach wystawowych zobaczymy ponad 100 fotografii autorstwa trzynastu pomorskich fotoreporterów. Kuratorkami wystawy są fotoreporterka Karolina Misztal oraz Katarzyna Kurkowska i Agnieszka Barczewska z Muzeum Gdańska.

- Na zdjęciach można zobaczyć, jak wyglądało życie w trakcie pierwszego lockdownu, kiedy mieliśmy ograniczony kontakt z bliskimi i mogliśmy zobaczyć się tylko na odległość, pierwsze wiosenne spacery nad morzem – mówi Karolina Misztal. - Zdjęcia przypominają o pomocy i wsparciu, jakie okazywaliśmy sobie podczas tego trudnego czasu: wspólne szycie maseczek, dzielenie się posiłkami, wdzięczność za pracę medyków i banery wywieszane na balkonach z napisami „Będzie dobrze” lub „Tęsknię za Tobą człowieku”. Wystawa pokazuje, jak wyglądało nasze życie codzienne, praca, a także wydarzenia organizowane w reżimie sanitarnym.

mężczyzna z gitarą siedzi na ławce na ulicy, ma maseczkę na twarzy, w tle majaczy fontanna Neptuna
Uliczny grajek również poddał się procedurom covidowym - nosi maseczkę
fot. Krzysztof Mystkowski/KFP

Dziękujemy medykom

Krzysztof Mystkowski, Dominik Paszliński, Piotr Połoczański, Anna Rezulak, Mateusz Słodkowski, Karol Stańczak, Wojciech Stróżyk oraz Piotr Żagiell. Ich fotografie oddają stosunek zwykłych gdańszczan do pandemii. Niektóre mają akcenty humorystyczne, ale większość oddaje istotę życia w lockdownach. Na tym tle jedno jest wyrazem podziękowań za ochronę życia podczas pandemii.    

- Jedno z ponad stu zdjęć pokazuje powstawanie muralu dedykowanego pracownikom służby zdrowia w maju 2020 roku, który powstał na jednym z filarów estakady nad ulicą Siennicką. Na zdjęciu Krzysztofa Mystkowskiego widzimy już częściowo ukończone malowidło i jego twórcę, artystę graffiti, Marka Looney Rybowskiego w czasie pracy - mówi Katarzyna Kurkowska z Muzeum Gdańska. - Mural przedstawia medyków ubranych w kitle lekarskie, na twarzach mają maseczki. Prawa część jest jeszcze nieukończona, ale widać już kontury i zarys obrazu. To szkic małej dziewczynki, która wyciąga dłoń w kierunku medyków, dając im kwiatka. 

Wystawę można oglądać od 12 marca do 4 maja w Galerii Palowej w Ratuszu Głównego Miasta w godzinach otwarcia oddziału. Sale wystawowe są dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami ruchu. 9 wybranym zdjęciom będzie towarzyszyła audiodeskrypcja, przygotowana z myślą o osobach z niepełnosprawnością wzroku.

Bilety

Ceny biletów na wystawę czasową wynoszą 6 złotych (normalne) i 4 złote (ulgowe). Do zwiedzenia wystawy uprawniają także bilety uprawniające zwiedzania Ratusza Głównego Miasta. Posiadacze Karty Mieszkańca mogą zwiedzić wystawę nieodpłatnie, zgodnie z zasadami programu Gdańskiej Organizacji Turystycznej.

obok tramwaju przechodzi kobieta, tramwaj i ona mają założone maseczki
Akcja "Noś maseczkę" objęła nawet gdańskie tramwaje
fot. Anna Rezulak/KFP

 

"Damy Radę! Gdańsk w pandemii"

  • Kiedy: 12 marca – 4 maja (do 30 kwietnia z wyjątkiem wtorków)
  • Gdzie: Ratusz Głównego Miasta / Galeria Palowa, ul. Długa 46/47
  • Godziny otwarcia i ceny biletów: strona internetowa Muzeum Gdańska

Wernisaż wystawy

  • Kiedy: 11 marca (piątek), godz. 18.00
  • Gdzie: Ratusz Głównego Miasta / Galeria Palowa, ul. Długa 46/47
  • Wstęp: wolny
  • Akredytacje dziennikarzy: a.gierszewski@muzeumgdansk.pl / 512 418 751

oprac. AU

TV

Inscenizacja na Górze Gradowej. Jak przed trzema wiekami odparto atak Rosjan