Daj przyszłość - zostań rodziną zastępczą. Jak zostać, dowiesz się w niedzielę

W niedzielę, 26 maja, podczas XXIV Wielkiego Festynu Rodzinnego w Parku Oruńskim w Gdańsku, dyżurować będą specjalistki i specjaliści Wydziału Pieczy Zastępczej Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Tam, w godzinach od 13.00 do 16.30, na wydzielonym stanowisku służą informacjami m.in. jak zostać zastępczym rodzicem, kto może podjąć się tej roli oraz jakie wsparcie otrzyma.
23.05.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widać grupę około 25 osób, w większości kobiet, pozujących do zdjęcia na świeżym powietrzu w parku. W tle znajdują się drzewa i zielona trawa, co sugeruje, że zdjęcie zostało zrobione w ciepły, słoneczny dzień. Osoby na zdjęciu są uśmiechnięte i wyglądają na zadowolone, niektóre z nich siedzą na trawie, inne stoją. Część z nich nosi casualowe ubrania, takie jak jeansy, bluzki, sukienki i t-shirty.
Specjalistki i specjaliści Wydziału Pieczy Zastępczej gdańskiego MOPR
fot. materiał MOPR

Poszukiwani rodzice zastępczy

Ta informacyjna, pomocowa akcja odbędzie się w ramach prowadzonej przez gdański MOPR kampanii społecznej pt. „Daj przyszłość – zostań rodziną zastępczą”. Ośrodek każdego roku, konsekwentnie stara się pozyskiwać nowych opiekunów zastępczych dla dzieci, które z różnych przyczyn są pozbawione opieki biologicznych rodziców. Problem jest ogromny.

Obecnie ponad 660 gdańskich dzieci wychowuje się w rodzinnych formach pieczy zastępczej. Są otoczone troską, szacunkiem i miłością zastępczych rodziców. Około 300 gdańskich dzieci przebywa w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, gdzie mają zapewnione kompleksowe wsparcie, poczucie bezpieczeństwa. To rodzinne formy pieczy są jednak najbardziej pożądane i potrzebne. Rodzin zastępczych wciąż jest za mało.

Specjaliści pomogą podjąć życiową decyzję

Podczas niedzielnej imprezy w Parku Oruńskim specjalistki, specjaliści WPZ MOPR zapraszają do kontaktu (w godz. 13.00 – 16.30) zwłaszcza mieszkanki i mieszkańców, którzy są zainteresowani założeniem rodziny zastępczej. Osoby, które są otwarte na potrzeby dzieci, chcące współdziałać na rzecz najmłodszych ze smutnym bagażem doświadczeń. Pracowniczki i pracownicy WPZ MOPR postarają się odpowiedzieć na każde, tematyczne pytanie. Podpowiedzą m.in. kto może zostać opiekunem zastępczym, jakie trzeba spełnić wymagania formalne. Wyjaśnią, ile trwa szkolenie dla osób chcących uzyskać status zastępczego rodzica oraz jakie wsparcie otrzymują: dziecko i opiekun. Ośrodek przygotował też festynowe atrakcje dla najmłodszych – w punkcie WPZ nie zabraknie animacji, gier i kreatywnych zabaw.  

Zadbajmy o dobro najmłodszych   

Przypomnijmy, że rodzinę zastępczą lub rodzinny dom dziecka mogą tworzyć osoby, które m.in.:

  • dają rękojmię należytego sprawowania pieczy zastępczej,
  • nie są i nie były pozbawione władzy rodzicielskiej,
  • nie są ograniczone w zdolności do czynności prawnych,
  • są zdolne do sprawowania właściwej opieki nad dzieckiem,
  • zapewniają warunki umożliwiające zaspokojenie indywidualnych potrzeb dziecka.

W ramach kampanii gdański MOPR uruchomił stronę na Facebooku pt. „Daj Przyszłość – Piecza Zastępcza w Gdańsku”, pomocową, profilaktyczną, edukacyjną. Tam znajdują się szczegółowe informacje m.in. o formach rodzinnej pieczy zastępczej, wsparciu dla opiekunów oraz dzieci i o możliwościach współpracy w tym zakresie. Tematyczne wiadomości są także opublikowane na stronie Ośrodka.

Kontakt do pracowniczek i pracowników Wydziału Pieczy Zastępczej MOPR przy ul. K. Leczkowa 1A w Gdańsku, tel.: 58 347 82 77 i 58 347 82 78 (w godz. pracy Ośrodka), e-mail: mopr@gdansk.gda.pl.

Głównym organizatorem XXIV Wielkiego Festynu Rodzinnego jest Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych Orunia.

 

TV

Kamienica przy ul. Toruńskiej 25 po remoncie.