Cztery pociągi elektryczne pojadą linią PKM w czerwcu, a mogło być ich więcej

Elektryczne zespoły trakcyjne jeżdżące na odcinku linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej (PKM) między przystankami Gdańsk Wrzeszcz a Gdańsk Port Lotniczy to początek długo oczekiwanej rewolucji kolejowej. Od 12 czerwca na zelektryfikowanym odcinku PKM pojawią się cztery dodatkowe - elektryczne pociągi. Mogłoby ich być znacznie więcej, gdyby nie to, że… należąca do PKP PLK linia kolejowa 201, z którą PKM łączy się za lotniskiem, nadal nie doczekała się obiecywanej od 6 lat elektryfikacji.
23.05.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Pociąg elektryczny na trasie
Trzy z czterech pociągów elektrycznych, które ruszą na tory 12 czerwca, będzie kursować między Portem Lotniczym a Tczewem, a jeden połączy lotnisko z Malborkiem
mat. Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

Czego brakuje do pełnej elektryfikacji PKM?

Wyobraźmy sobie, że zamiast 90 pociągów przyjeżdżających i odjeżdżających każdego dnia z dworca we Wrzeszczu na linię Pomorskiej Kolei Metropolitalnej - jest ich dwa razy tyle. W dodatku jeżdżą „w takcie”, a każdy z nich zabiera o stu pasażerów więcej niż obecnie, a także dwa razy więcej rowerów.
 
- Wreszcie moglibyśmy skutecznie rozładować tłok na linii PKM. Byłoby to możliwe, gdyby trakcja niedawno zelektryfikowanej za 89 mln zł linii PKM nie kończyła się w szczerym polu - mówi marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Nowe nowoczesne pociągi jeszcze w tym roku. 31 pojazdów za ponad miliard złotych

Warto przypomnieć, że wiceminister transportu Andrzej Bittel w 2017 roku - w odpowiedzi na interpelację ówczesnego posła Marcina Horały - zapewniał, że prace modernizacyjne na linii 201 wraz z elektryfikacją zakończą się w 2022 roku. Również w 2017 r. spółki PKM i PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały porozumienie o współpracy deklarując zakończenie realizacji swoich inwestycji do końca 2023 roku.
 
Grafika dotycząca pociągów elektrycznych
 
Tymczasem, do dziś PKP PLK nawet nie rozpoczęła jeszcze swojej części inwestycji i nie wiadomo, czy i kiedy elektryfikacja linii 201 zostanie zrealizowana.
 
- Przez zaniedbania rządu mieszkańcy Żukowa, Kartuz, Kościerzyny i wielu innych pomorskich miejscowości nie zobaczą nie tylko elektrycznego pociągu, ale prawdopodobnie - ze względu na zamknięcia torowe - żadnego. Warto również wspomnieć, że równolegle do prac na linii 201 miały toczyć się prace na linii kolejowej 203 Tczew-Chojnice - przypomina Mieczysław Struk.

Jaki jest rozkład jazdy pociągów elektrycznych?

By przynajmniej częściowo ratować sytuację, samorząd województwa zdecydował się kupić cztery pociągi hybrydowe, które będą w stanie poruszać się po zelektryfikowanej linii PKM, a następnie pojadą dalej po niezelektryfikowanej linii 201. Pociągi te pojawią się na Pomorzu już w 2024 roku. To jednak jedynie częściowe rozwiązanie problemu.
 
Grafika dotycząca pociągów elektrycznych
 
mat. Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Opóźnienia ze strony PKP PLK powodują, że w bieżącym roku na zelektryfikowanej linii PKM pociągi elektryczne pojawią się w ograniczonym zakresie. Od poniedziałku, 12 czerwca, jeździć będą cztery takie składy:
 
  • Malbork 5:50 - Gdańsk Wrzeszcz 6:35 - Gdańsk Port Lotniczy 6:56
  • Gdańsk Port Lotniczy 7:10 - Gdańsk Wrzeszcz 7:31 – Gdańsk Główny 7:36 – Tczew 8:00
  • Tczew 15:34 - Gdańsk Wrzeszcz 16:03 - Gdańsk Port Lotniczy 16:24
  • Gdańsk Port Lotniczy 17:05 - Gdańsk Wrzeszcz 17:27 – Tczew 18:00
Pociągi te kursować będą od poniedziałku do piątku aż do rozpoczęcia wakacji tj. do 26 czerwca. Przewozy będą realizowane zmodernizowanymi jednostkami EN57.
 
oprac. RP
 

TV

Budowa basenu we Wrzeszczu jeszcze w tym roku