• Start
  • Wiadomości
  • „Cześć!”. Dziś ostatni dzień naboru do programu dla imigrantów

„Cześć!”. Dziś ostatni dzień naboru do programu dla imigrantów

Zamieszkałeś w Gdańsku? Chcesz poznać język, miasto, kulturę i ludzi, którzy tu żyją? Weź udział w warsztatach programu "Cześć!", który skierowany jest do nowych mieszkanek i mieszkańców. Nabór tylko do 7 października, a liczba miejsc ograniczona. Weź udział w edycji jesień 2019!
07.10.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Dotychczas w programie Cześć!  wzięły udział osoby z różnych krajów i kontynentów, m.in. Ukrainy, Białorusi, Rosji, USA, Belgii, Australii, Francji czy Syrii.
Dotychczas w programie "Cześć!" wzięły udział osoby z różnych krajów i kontynentów, m.in. Ukrainy, Białorusi, Rosji, USA, Belgii, Australii, Francji czy Syrii.
Europejskie Centrum Solidarności

 

CZEŚĆ to spotkania, warsztaty, wizyty studyjne, praktyczna nauka języka, nowe znajomości, poznanie społeczności Gdańska oraz możliwość realizacji własnych pomysłów. Każdy, kto przybył do miasta nad Motławą, a chce zobaczyć i doświadczyć, jak wygląda tu życie, może aplikować.

 - Pierwsze edycje odbywały się pod nazwą Program Praktyki Obywatelskiej, ale okazało się, że w językach obcych brzmi to niezrozumiale, a nawet jest mylące – mówi Anna Kwaśnik, koordynatorka programu „Cześć” ze strony Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek (CWII) w Gdańsku. – Pojęcie obywatelskości ma u nas inny wydźwięk niż w np. w Rosji. Dlatego zmieniliśmy nazwę na "Cześć!". Bo w tym programie chodzi o to, aby powitać nowych mieszkańców. Powiedzieć, że są tu mile widziani, posłuchać, co mają do powiedzenia, jak nas widzą, co ich tu dziwi, co im się podoba, a co nie. To dla nas, Polaków, także bardzo ciekawa lekcja, z której możemy nauczyć się czegoś o nas samych – dodaje.

Projekt realizowany jest wspólnie przez CWII i Europejskie Centrum Solidarności (ECS). W tej ostatniej instytucji odbywają się spotkania uczestników „Cześć!”. Pomysł na program wziął się stąd, że imigrantom brakowało miejsca, gdzie mogą poznać innych imigrantów i Polaków, tj. w bezpiecznych warunkach porozmawiać o tym, jak czują się w Polsce, co to dla nich znaczy być imigrantem i jak to doświadczenie na nich wpływa.

Pierwsza edycja odbyła się w 2017 roku i była bardzo skoncentrowana na psychologicznych aspektach migracji, zwłaszcza tych niełatwych.

- Z czasem wprowadzaliśmy coraz więcej tematów związanych z aktywnością obywatelską, pokazywaniem Gdańska jako miasta, w które migranci mogą się aktywnie włączyć, zmieniać je i realizować swoje pomysły - wyjaśnia Anna Kwaśnik.

Ważnym elementem spotkań stały się wizyty studyjne w różnych instytucjach miejskich, kulturalnych i innych. Uczestnicy otrzymywali także wsparcie w tworzeniu własnych przedsięwzięć. Dzięki programowi powstał m.in. DKF "30 miejsc", który założyła jedna z uczestniczek „Cześć!”, a Swietłana Rosliakova.

- Informację o programie znalazłam przypadkiem w 2017 roku w mediach społecznościowych. Bardzo mnie zaciekawiło, że jest program dla imigrantów, bo wcześniej mieszkałam w Opolu i tam nic nie było – opowiada Swietłana Rosliakova, aktualnie psycholożka w projekcie „Cześć!”. - To był mój start do nowego życia w Gdańsku. Poczułam, że ktoś się nami interesuje, że nas widzą, że chcą nam pomóc, że jesteśmy tu potrzebni. Poznałam nowych ludzi i dowiedziałam się, jak funkcjonuje Gdańsk, że jest duża aktywność obywatelska.

Swietłana przyjechała do Polski z Białorusi, gdzie była represjonowana. Najpierw mieszkała w Łodzi i Opolu, ale zakochała się w Gdańsku i tutaj została.  

- Taki program jest bardzo potrzebny i ważny w procesie integracji. Osobiście do mnie piszą, kiedy będzie nowy nabór. Imigranci, kiedy załatwią swoje podstawowoe potrzeby – mieszkanie, pracę, chcą się zintegrować – opowiada Rosliakova, która sama jest migrantką i świetnie rozumie problemy, z jakimi borykają się uczestnicy.

Program „Cześć!” trwa pół roku i składa się z trzech modułów: Ja w społeczności (szczegóły TUTAJ), Porozmawiajmy szczegóły TUTAJ)  i Język (szczegóły TUTAJ).  Przyjmowanych jest na każdą edycję 30 osób. Dotychczas były osoby z różnych krajów i kontynentów, m.in. Ukrainy, Białorusi, Rosji, USA, Belgii, Australii, Francji czy Syrii.

Zgłoszenia przyjmowane są do 7 października za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego

Wydarzenie na Facebooku

 

CZYTAJ TAKŻE:

Dotrzeć do większej liczby gdańskich migrantów. Otwarte spotkanie w ECS

Gdańscy imigranci gotowi do pomocy - poznaj nową Radę Imigrantów i Imigrantek

 

TV

Na Srebrnej posadzono mikrolas