• Start
  • Wiadomości
  • Codziennie więcej chorych na Covid-19 w pomorskich szpitalach. Tak będzie do końca listopada

Codziennie więcej chorych na Covid-19 w pomorskich szpitalach. Tak będzie do końca listopada

Od kilku do 10 osób dziennie trafia do Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku. We wtorek 26 października 2021 roku przebywało w nim 147 chorych,  w tym siedmioro pod respiratorem. - Liczba zakażonych rośnie z dnia na dzień, przewidujemy że taka dynamika utrzyma się do końca listopada - mówi Jerzy Karpiński, lekarz wojewódzki. - Sytuacja jest stabilna, mamy zapas łóżek covidowych. 
( 26.10.2021 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Tablica z napisem Pomorskie Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku
We wtorek 26 października 2021 roku w Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku przebywało 147 pacjentów chorych na Covid-19, na osiem stanowisk respiratorowych - siedem było zajętych
Fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

 

Przypomnijmy - na Pomorzu chorzy na Covid-19 wymagający hospitalizacji trafiają przede wszystkim do Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych w Gdańsku. Łóżka covidowe są też w szpitalach:

  • Copernicus na Zaspie (10 stanowisk respiratorowych, obecnie 1 zajęte),
  • Instytut Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni (2 łóżka, obecnie 1 zajęte),
  • Szpital Marynarki Wojennej w Gdańsku (1 łóżko, obecnie wolne),
  • szpital w Miastku - jest 10 łóżek internistyczno-zakaźnych (obecnie 6 zajętych i 3 respiratorowe, z czego 1 jest zajęte),
  • w Malborku zwiększono do 21 łóżka ogólnointernistyczne, dla pacjentów przeznaczono też i sześć stanowisk respiratorowych. 

W Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy przebywa 147 pacjentów chorych na Covid-19, na osiem stanowisk respiratorowych - siedem jest zajętych (stan na 26 października 2021 roku). Dodatkowo w szpitalach na Pomorzu w województwie pomorskim hospitalizowanych jest kolejnych 9 osób osób. Wśród nich ok. 70 proc. to osoby niezaszczepione przeciw Covid-19. 


- Dla nas najważniejsza jest nie tylko liczba osób zakażonych, ale przede wszystkim to, ilu z nich trafi do szpitala - tłumaczy Jerzy Karpiński, lekarz wojewódzki, dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku. - Bo to im musimy zapewnić miejsce i leczenie w szpitalu. Na dziś mamy duży zapas łóżek w Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy. Poza tym, jeśli chory na przykład z zawałem, urazem, czy innym schorzeniem trafi do szpitala, w którym nie ma łóżek covidowych, a okaże się że ma koronawirusa, jest leczony w tym szpitalu. Szpitale mają zwiększoną stawkę za leczenie takich pacjentów. Na razie mamy zapas miejsc dla chorych na Covid-19 zlokalizowanych w całym pomorskim, jeśli i one się zapełnią przygotowaliśmy pięć szpitali, w które będziemy sukcesywnie uruchamiać łóżka dla pacjentów w razie potrzeby. To szpitale w Kościerzynie, Słupsku, Chojnicach Malborku i Instytucie Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni.

 

 

Trzecia dawka szczepienia

Tymczasem trwają szczepienia trzecią dawką osób 50 plus, od wtorku 2 listopada 2021 roku Ministerstwo Zdrowia zamierza uruchomić system skierowań na trzecią dawkę szczepienia przeciwko Covid-19 dla wszystkich osób pełnoletnich. Szczepienia, podobnie jak w przypadku pierwszej i drugiej dawki, będą dobrowolne. Warunkiem jest, by od poprzedniego szczepienia na koronawirusa minęło sześć miesięcy. 

 

TV

Międzynarodowe Targi Bursztynu i Biżuterii Amberif Spring 2023