PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Najmłodsi trafiają z zakażeniami wirusem RSV do Szpitala Dziecięcego na Polankach

Najmłodsi trafiają z zakażeniami wirusem RSV do Szpitala Dziecięcego na Polankach
Ponad połowa pacjentów Szpitala Dziecięcego Polanki przebywa w nim z powodu zakażenia wirusem RSV. Ta nieleczona infekcja o ciężkim przebiegu może być stanem zagrożenia życia u dziecka. - To nie jest nowy wirus, nie ma też nic wspólnego z Covid-19 czy grypą - uspokaja Jerzy Karpiński, lekarz wojewódzki. - Znamy go od lat, wiemy jak sobie z nim radzić. 
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Sala szpitalna, aparatura medyczna, szpitalne łózeczka dla noworodków i niemowlaków
W Szpitalu Dziecięcym Polanki w Gdańsku, podobnie jak w szpitalach w całej Polsce, u ponad połowy pacjentów leczy się infekcje wywołane przez wirus RSV
Fot. Anna Rezulak/KFP

 

Na "Polanki" z powodu zakażenia wirusem RSV trafiają przede wszytskim niemowlęta i noworodki, starsze dzieci najczęściej przechodzą zakażenie raczej łagodnie. Szczególnie narażone na ciężki przebieg infekcji po zakażeniu RSV są wcześniaki, dzieci z przewlekłymi chorobami układu oddechowego, z zaburzeniami odporności.

 

 

 - Co roku obserwujemy takie zachorowania w okresie od listopada do lutego, choć w zeszłym roku z uwagi na kwarantannę narodową były to pojedyncze przypadki - tłumaczy dr n med. Ilona Derkowska ze Szpitala Dziecięcego Polanki w Gdańsku. - Obecnie nie tylko w naszym szpitalu, lecz również w szpitalach w całej Polsce, obserwowana jest duża liczba dzieci z tego typu infekcją. W chwili obecnej w Oddziale Niemowlęcym “Polanek” prawie 90 procent pacjentów leczy infekcje wywołane przez RSV, natomiast w skali całego szpitala jest to ponad 50 procent. 

Jak tłumaczy doktor Derkowska wirusem RSV można się zarazić w każdym wieku. Wywołuje on początkowo objawy infekcji górnych dróg oddechowych takie jak katar i kaszel, może wystąpić również gorączka. U dzieci najmłodszych czyli noworodków i małych niemowląt do 3 miesiąca życia, ze szczególnym uwzględnieniem wcześniaków oraz u dzieci z chorobami układu oddechowego, nerwowego i wadami serca może dochodzić do infekcji dolnych dróg oddechowych. Rozwija się wówczas zapalenie oskrzelików lub płuc, które objawia się dusznością, trudnościami w karmieniu i apatią. Nieleczona infekcja o ciężkim przebiegu może być stanem zagrożenia życia u dziecka. 

- Większość dzieci przechodzi infekcję w sposób łagodny i wystarczy stosowanie leczenia objawowego, takiego jak wietrzenie pomieszczeń, wykonywanie inhalacji oraz dbanie o odpowiednie nawodnienie pacjenta - dodaje doktor Derkowska. - Do szpitala należy skierować się w przypadku duszności, trudności w karmieniu i apatii u dziecka. Szczególnie uważnie należy obserwować wyżej wymienione objawy u wcześniaków i noworodków. 

Rodzice małych dzieci niepokoją się, czy przebieg choroby jest groźniejszy niż zakażenie wirusem Covid-19 i czy można jednocześnie zachorować na obie infekcje.

 

 

- Jest możliwość wystąpienia koinfekcji czyli zakażenia oboma wirusami - odpowiada doktor Derkowska. - Nasze doświadczenia z covidem pokazują, że RSV jest dla dzieci bardziej niebezpieczny niż wirus SARS CoV2. 


Jednak Jerzy Karpiński, lekarz wojewódzki i dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku uspokaja rodziców małych dzieci:

- To nie jest nowe zagrożenie, to nie jest mutacja wirusa Covidd-19, nie ma też nic wspólnego z grypą - podkreśla dyrektor Karpiński. - To wirus, który znamy od lat i umiemy sobie z nim radzić. Dziś nowa informacja o wirusie, o którym nie każdy słyszał, może niepokoić, ale nie w tym przypadku. Na dziś skupiamy się przede wszystkim na walce z Covid-19, szczepieniach i monitorowaniu sytuacji w pomorskich szpitalach.  


Alicja Katarzyńskawww.gdansk.plalicja.katarzynska@gdansk.pl
Alicja Katarzyńska - najnowsze
Alicja Katarzyńskawww.gdansk.plalicja.katarzynska@gdansk.pl
Alicja Katarzyńska - najnowsze