Mural na ścianie hotelu w Aniołkach
Arkadiusz Andrejkow jest artystą street artu. Tworzy wielkoformatowe malowidła na drewnianych ścianach starych stodół, nazywane deskalami, wykorzystując do tego fotografie rodzinne, najczęściej z prywatnych zbiorów właścicieli danej stodoły.
W Gdańsku stworzy mural o wysokości 2-3 metrów, także na podstawie archiwalnej fotografii przedstawiającej mieszkankę Aniołek. Malowidło powstawać będzie 24 września, w godzinach 10.00 - 15.00, na ścianie Hotelu Vesper House, przy ul. Fahrenheita 3.
Tego samego dnia, o godz. 19, w kawiarni tegoż hotelu odbędzie się spotkanie z Andrejkowem i rozmowa o jego twórczości. Natomiast w niedzielę, 25 września, o godz. 12.00 nastąpi uroczyste odsłonięcie muralu. Dwie siostry ze starej fotografii. Arkadiusz Andrejkow stworzył swój mural w Oliwie
Szlak Archiwalnej Fotografii Gdańska
Wydarzenie jest realizowane w ramach projektu “Tworzymy kolaże. Sklejamy historię”, które już po raz czwarty jest realizowane przez Fundację Machina Zmian, tym razem w partnerstwie z Radą Dzielnicy Aniołki i Hotelem Vesper House. Projekt jest współfinansowany ze środków miasta Gdańska.
Dwie siostry ze starej fotografii. Arkadiusz Andrejkow stworzył swój mural w Oliwie
- Cieszę się, że Szlak Archiwalnej Fotografii Gdańska powiększy się o mural w dzielnicy Aniołki. W 2021 roku tworzenie Szlaku rozpoczęliśmy w przestrzeni Oliwskiego Ratusza Kultury muralem przedstawiającym fotografię dwóch sióstr Teresy i Krystyny z 1947 roku. Mam nadzieję, że w ciągu następnych dwóch lat powstanie jeszcze pięć murali, i pierwszy w Gdańsku spacerowy szlak śladem archiwalnych fotografii z domowych albumów - przyznaje prezeska Fundacji Machina Zmian, i pomysłodawczyni akcji, Sylwia “Nikko” Biernacka.
- Aniołki to dzielnica wyjątkowa, w której piękne przedwojenne wille i nowoczesne budynki otoczone są przez zieleń parków i lasów. Archiwalna fotografia, na bazie której powstanie mural, przedstawia młodą mieszkankę Aniołków z lat 60-tych. Pani Inga do dzisiaj mieszka w naszej dzielnicy. Cieszę się, że podzieliła się z nami opowieściami o życiu dawnych Aniołków. Mam nadzieję, że pierwszy mural w naszej dzielnicy to tylko zapowiedź kolejnych, które będą świadectwem osobistych historii opowiedzianych przez naszych mieszkańców - dodaje Monika Mazurowska, przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Aniołki.
- Na fotografii widać moją mamę Ingę. Jest ciepłe lato 1960 roku. Mama, szesnastoletnia wówczas uczennica wydziału fotografii im. Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Orłowie, pozuje do zdjęcia w przydomowym ogródku, na tyłach rodzinnego budynku przy Al. Zwycięstwa 49A. Budynek nadal stoi, ale jest zupełnie opuszczony. Nie ma też śladu po ogrodzie pełnym kiedyś owocowych drzew. Dla mamy udział w tym projekcie to pełne emocji wydarzenie i powrót do przeszłości - nie ukrywa córka Pani Ingi, Bogumiła Mannischeff.
Dożynki Gdańskie w dzielnicy Orunia-Św. Wojciech-Lipce. Zajrzyj na wielkie Święto Kapusty
Spacer po Siedlcach
W sobotę, 24 września, po sąsiedzku - w dzielnicy Siedlce, zaplanowano historyczny spacer pod hasłem: "Artyści malarze z ulicy Malczewskiego". Zbiórka o godz. 15.30 na Placyku Jacka Malczewskiego (na wysokości budynku nr 51).
W programie:
- rozmowa o Jacku Malczewskim w Nadbałtyckim Centrum Edukacji "Oświata-Lingwista".
- spacer z przewodnikiem Piotrem Mazurkiem (m.in. po Ogrodzie Biblijnym na terenie Centrum Misyjnego Sióstr Pallotynek).
- prezentacja twórczości siostry Julity Gołębiowskiej w klasztorze przy ul. Malczewskiego 144 - zwiedzanie galerii sztuki i Ogrodu Biblijnego.
Organizatorami wydarzenia są: Rada Dzielnicy Siedlce, Centrum Integracji Na Górce oraz Miasto Gdańsk. Udział w spacerze jest bezpłatny.