Budżet Obywatelski. Co poprawić w kolejnej edycji BO?

Po ogłoszeniu wyników głosowania w Budżecie Obywatelskim, Miasto pyta mieszkańców - zarówno osoby głosujące, jak i składające projekty - czy należy wprowadzić, i ewentualnie jakie, zmiany w BO w kolejnych latach. Na naszym portalu, w prawym górnym rogu, znajdziecie żółty boks, w który należy kliknąć, by móc wypełnić przygotowany na tę okazję formularz. Link do ankiety jest też na końcu tego artykułu. Czas na przekazanie uwag kończy się w poniedziałek, 31 października.
31.10.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Wypełnij ankietę ewaluacyjną Budżetu Obywatelskiego. Masz czas do poniedziałku, 31 października
Wypełnij ankietę ewaluacyjną Budżetu Obywatelskiego. Masz czas do poniedziałku, 31 października
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Wyniki Budżetu Obywatelskiego 2023 zostały oficjalnie ogłoszone 14 października. W tym roku zwyciężyło 117 projektów, w tym osiem projektów ogólnomiejskich oraz 109 dzielnicowych.

Budżet Obywatelski 2023. Zobacz, które projekty wygrały w tegorocznym głosowaniu

Jakie zmiany w BO wprowadzono w poprzednich latach?

Tzw. ankieta ewaluacyjna jest nieodłącznym elementem gdańskiego Budżetu Obywatelskiego. W poprzednich latach, dzięki wnioskom i propozycjom mieszkańców, Miasto dokonało licznych zmian: m.in. wyodrębniono osobną pulę ze środków BO na "zielony Budżet Obywatelski". W jego ramach zgłaszać można projekty związane np. z nasadzeniami drzew czy zagospodarowywaniem niewielkich zielonych przestrzeni w mieście. Zmieniono też minimalne progi poparcia dla realizacji projektów dzielnicowych i ogólnomiejskich.

W pierwszych edycjach sygnalizowano np. że przy ustalonych wówczas zasadach podziału środków BO w najgorszej sytuacji są najmniej liczne, pod względem ludności, dzielnice Gdańska.

Wcześniej przyznawana kwota umożliwiała realizowanie jedynie niewielkich projektów, np. zagospodarowanie lokalnego skwerku czy montaż ławek na terenie danej dzielnicy. Wprowadzono więc nowe zasady podziału puli środków. Pula na projekty dzielnicowe została podzielona na poszczególne dzielnice następująco: 50 proc. środków zostało podzielonych po równo na wszystkie dzielnice, a pozostałe 50 proc. podzielono na wszystkich mieszkańców zameldowanych w Gdańsku i pomnożono przez liczbę mieszkańców zameldowanych w danej dzielnicy. Wcześniej był to podział 30 proc. / 70 proc.

To zaledwie kilka przykładów. Mieszkańcy, aktywiści czy radni dzielnicy proponowali też wiele innych zmian dotyczących zarówno zgłaszania i składania wniosków do kolejnych edycji BO, przebiegu głosowania, jak i promocji przygotowań do kolejnych edycji BO.

Matarnia. Rozpoczęły się roboty drogowe na ul. Budowlanych

Jakie uwagi można składać?

W ankiecie ewaluacyjnej można zgłaszać uwagi i propozycje dotyczące właśnie procesu składania projektów, głosowania, realizacji, zapisów regulaminu, działań promocyjnych i informacyjnych.

Ocenie nie podlegają natomiast kwestie ujęte w przepisach prawnych o zasięgu krajowym - zdarzały się bowiem w poprzednich latach opinie dotyczące m.in. uniemożliwienia głosowania czy zgłaszania projektów przez osoby nieletnie, w tym kilkutygodniowe dzieci. Zgodnie z orzeczeniami sądów każdy ma prawo wziąć udział w przygotowaniach BO, niezależnie od wieku.

Ankietę ewaluacyjną można wypełnić do 31 października 2022 r. Znajdziecie ją na stronie gdansk.pl. Dostępna jest też pod tym linkiem. Jest ona anonimowa.

TV

Mikołaj przypłynął do Gdańska i rozświetlił choinkę na Długim Targu