• Start
  • Wiadomości
  • Ciepła zupa, ciepła odzież, pomoc medyczna... Autobus SOS, który pomaga bezdomnym

Ciepła zupa, ciepła odzież, pomoc medyczna... Autobus SOS, który pomaga bezdomnym

Codziennie w Gdańsku nawet ponad 80 bezdomnych i potrzebujących korzysta z oferty autobusu SOS. Załoga Ikarusa wydaje im zupę, ciepłą odzież. Ratownik medyczny opatruje rany i wspiera higienicznie, a pracownik socjalny informuje o wolnych miejscach w schroniskach i noclegowniach. W poniedziałek wieczorem, 26 lutego, pojazd odwiedził prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.
27.02.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

W autobusie SOS osoby bezdomne mogą się ogrzać, zjeść ciepłą zupę, otrzymać pomoc medyczną i informacje o formach pomocy

W grudniu 2017 roku (w nocy z 8 na 9) odbyło się liczenie osób bezdomnych. Wynikało z niego, że 770 osób mieszka w schroniskach, noclegowniach, działkach, dworcach. To dla nich uruchomiono specjalny autobus SOS, który jeździ przez siedem dni w tygodniu w godzinach od 20.00 do 24.00, wydawane są  ciepła zupa i ciepłe ubrania. Na pokładzie pojazdu jest ratownik medyczny, który w razie potrzeby może opatrzyć rany, wesprzeć higienicznie. Z kolei pracownik socjalny informuje o możliwości skorzystania ze schronienia.  

W styczniu w autobusie SOS wydano około 4,9 tysiąca porcji zupy i ponad 680 sztuk odzieży, w tym polary, swetry, czapki, getry i ciepłe spodnie. 

Wyremontowany Ikarus został przydzielony do zadania „mobilnej pomocy dla osób bezdomnych” przez Gdańskie Autobusy i Tramwaje. Dzięki blisko 90 tys. złotych pozyskanych z budżetu Miasta usługa będzie prowadzona do połowy marca, a więc w okresie zimowym, najtrudniejszym dla potrzebujących.


Mróz i zimno będą jeszcze przez kilka dni. Reagujmy na osoby bezdomne w potrzebie!


Autobus SOS wyrusza codziennie o godz. 20.00 z ulicy Starowiślnej 3. Następnie zatrzymuje się w kilku miejscach, by tam wesprzeć bezdomnych:

  • na pętli autobusowej przy stacji SKM na Przymorzu,
  • na parkingu między rynkiem, a komisariatem przy ulicy Białej we Wrzeszczu,
  • w zatoczce autobusowej przy kinie „Krewetka” w Gdańsku,
  • obok noclegowni przy ul. Mostowej 1 A.

Postoje trwają około 30 minut.

Ekipę autobusu w poniedziałek, 26 lutego, o godz. 20.15 na przystanku SKM Przymorze odwiedził prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Ten pomysł Miasta jest komentowana pozytywnie w mediach społecznościowych, m.in. przez radnych. Piotr Borawski, przewodniczący klubu PO w Radzie Miasta Gdańska, napisał na swoim Facebooku:


Koordynatorem działań projektu „mobilnego wsparcia dla osób w kryzysie bezdomności” jest Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku. Na zlecenie Ośrodka usługę realizuje Towarzystwo Wspierania Potrzebujących „Przystań”. Inicjatorami projektu uruchomienia Ikarusa SOS są gdańscy radni - głównym pomysłodawcą z ich ramienia Przemysław Ryś.


Czytaj także:

Najpierw zupa, potem nocleg, na końcu ...własny dom? Autobus SOS dla osób bezdomnychTV

Wybory samorządowe w Gdańsku 7 kwietnia 2024