Chorągiew Gdańska ZHP ma już 90 lat

Pierwsze drużyny harcerskie w Wolnym Mieście Gdańsku utworzono już w roku 1920. Jednak przełomową datą był 10 stycznia 1935 r., kiedy to w wydawanych w Warszawie “Wiadomościach Urzędowych” Naczelnictwa Związku Harcerstwa Polskiego, ukazała się notka: “Powołuje  do życia Zarząd Oddziału ZHP w Gdańsku z terenem działania na całym obszarze W.M. Gdańska”. To oznacza, że od narodzin Chorągwi Gdańskiej ZHP minęło właśnie 90 lat.
10.01.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Grupa harcerzy maszeruje ze sztandarem przez Długi targ w Gdańsku
W roku 2020 Chorągiew Gdańska ZHP uroczyście obchodziła swoje 85-lecie. Panowała pandemia koronawirusa, więc nawet maszerowano w maseczkach ochronnych
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Heroiczne początki

Już 11 stycznia 1935 r. powołano pierwszego komendanta Chorągwi Gdańskiej ZHP - został nim Alf (Alfons) Liczmański, nauczyciel stenografii i kaligrafii w Polskich Szkołach Handlowych w W.M. Gdańsku, działacz harcerski z wieloletnim doświadczeniem. Urodził się w 1904 r. w Gdańsku. Jego ojcem był krawiec Stanisław Liczmański, matką - Teofila z d. Wielgoszewska. Oboje rodzice byli działaczami organizacji polonijnych, podobnie jak później ich syn, organizowali uroczystości patriotyczne. Alf Liczmański był świetnym organizatorem, stworzył struktury harcerskie w Gdańsku. Nie było to łatwe po 1933 roku, kiedy to władzę w mieście przejęli naziści, a Polacy stali się obiektem szykan.

Wybuch II wojny światowej zastał Alfa Liczmańskiego w Gdyni, gdzie utworzył Ochotniczy Oddział Wojskowy Harcerzy Gdańskich. Próbował przedostać się przez front do oddziałów Wojska Polskiego. Schwytany, więziony i torturowany - Niemcy rozstrzelali go 19 marca 1940, w Obozie dla Jeńców Cywilnych Graniczna Wieś. Po ekshumacji w 1948 roku Alf Liczmański pochowany został na cmentarzu na Zaspie.

Egzekucja, wojna, siostrzana miłość i pojednanie. Losy córek polskiego działacza z Wolnego Miasta Gdańska

Stare czarno-białe zdjęcie z grupą mężczyzn w mundurach harcerskich
Komendant Alf Liczmański (po lewej) z gdańskimi harcerzami podczas wspólnego wyjazdu w 1937 roku
Gedanopedia - Encyklopedia Gdańska

Tragiczny los spotkał wielu harcerzy z W.M.G. Na murze Domu Harcerza w Gdańsku znajduje się, odsłonięta w 1981 r., pamiątkowa tablica ku czci 116 harcerzy i przyjaciół harcerstwa, którzy oddali swoje życie podczas II wojny światowej, wierni ojczyźnie.

W 2008 r. harcerstwo W.M.G. zostało upamiętnione przez miasto Gdańsk skwerem i pomnikiem, w formie wyrastającego z ziemi silnego pnia drzewa, które zostało złamane w swojej górnej części. Skwer znajduje się po sąsiedzku z Forum Gdańsk, zaraz za Kunsztem Wodnym. Napis na pomniku głosi:

W hołdzie harcerkom i harcerzom pomordowanym w czasie II wojny światowej. Tym, którzy wskrzeszali z ruin nasz Gdańsk. Instruktorom, wychowawcom pokoleń młodzieży harcerskiej, którzy odeszli na wieczną wartę. Czuwaj!

Radni uczcili pamięć polskich posłów w Parlamencie Wolnego Miasta Gdańska. SYLWETKI

Pomnik w formie drzewa z silnymi korzeniami, które ułamane jest w swojej górnej części
Pomnik na skwerze Harcerzy Polskich w b. Wolnym Mieście Gdańsku
fot. GZDiZ

Komuna nie złamała

Po zakończeniu wojny, ZHP wyszło z podziemia. W epoce PRL poddane zostało nadzorowi ideologicznemu ze strony komunistów. Mimo tego, wciąż było kuźnią młodych charakterów, rozwijało idee braterstwa i działań na rzecz dobra społecznego. W 1959 r. Chorągiew Gdańska ZHP liczyła 22,3 tys. harcerzy i zuchów. W 1963 zainicjowano budowę Domu Harcerza w Gdańsku, który oddano do użytku w 1970 r.

W kwietniu 1970 Chorągiew Gdańska ZHP otrzymała sztandar oraz imię Bohaterów Ziemi Gdańskiej.

Sierpień 1980 umożliwił przywrócenie ducha harcerstwa bez idei socjalistycznych. Zorganizowano uroczyste obchody 70-lecia harcerstwa, m.in. w ratuszu Głównego Miasta odbyła się sesja naukowo-historyczna. Otwarto tam też wystawę, która następnie została przeniesiona do Domu Harcerza.

W 1984 Chorągiew Gdańska ZHP liczyła 50,9 tys. członków.

Dzieje niezwykłego budynku. Dom Harcerza w Gdańsku

Dwóch harcerzy i harcerka po prawej, prezydent Adamowicz po lewej. Wszyscy są na scenie. Harcerze oddają prezydentowi symboliczny klucz do bram miasta
Chorągiew Gdańska ZHP chętnie współpracuje z miastem Gdańsk, co przynosi dobre owoce. Nz. z prezydentem Pawłem Adamowiczem na Wyspie Sobieszewskiej, podczas zamknięcia ogólnopolskiego zlotu na 100-lecie ZHP
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

W stronę Jamboree

Dzisiaj Chorągiew Gdańska ma struktury w całym województwie pomorskim. Działa zgodnie z misją ZHP, którą jest wychowanie młodego człowieka – wspieranie go we wszechstronnym rozwoju i kształtowanie charakteru przez stawianie mu wyzwań.

Chorągiew Gdańska ZHP liczy ponad 6 tys. zuchów, harcerzy, harcerzy starszych, wędrowników i instruktorów działających w 19 hufcach (Bytów, Czarna Woda, Gdańsk-Portowa, Gdańsk-Śródmieście, Gdańsk-Wrzeszcz-Oliwa, Gdynia, Kartuzy, Kościerzyna, Kwidzyn, Lębork, Malbork, Miastko, Puck, Rumia, Sopot, Starogard Gdański, Tczew, Wejherowo, Ziemi Słupskiej).

Hm. Bogdan Radys. Strażnik pamięci o pocztowcach i harcerzach z Wolnego Miasta Gdańska

Jest to organizacja mocno zaangażowana w życie społeczne, chętnie współpracuje z władzami samorządowymi. W 2018 r. Chorągiew Gdańska ZHP i miasto Gdańsk były gospodarzami zlotu 100-lecia ZHP na Wyspie Sobieszewskiej. Dzięki tej współpracy ZHP i Gdańsk w 2027 roku zostaną gospodarzami 26. Światowego Jamboree Skautowego - największego wydarzenia edukacyjnego na świecie. Na Wyspę Sobieszewską przyjedzie 50 000 skautek i skautów ze wszystkich kontynentów, towarzyszyć im będzie ponad 60 tys. turystów. W roku 2020 miało się odbyć europejskie Jamboree skautowe w Gdańsku, ale zostało odwołane z powodu pandemii koronawirusa.

Światowe Jamboree dla Gdańska. 50 tysięcy skautek i skautów przyjedzie w 2027 roku na Wyspę Sobieszewską. ZDJĘCIA i WIDEO

Uroczystości z okazji 90-lecia Chorągiew Gdańska ZHP zaplanowała na maj.

Grupa chłopców w harcerskich mundurkach
W roku 2018 zlot na 100-lecie ZHP przyciągnął do Gdańska i na Wyspę Sobieszewską 15-tysięczną rzeszę harcerskiej młodzieży z całego kraju. Na Jamboree w 2027 roku ma przyjechać 50 tys. harcerzy i skautów z całego świata
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

TV

Dolne Miasto rozświetla już dzielnicowa choinka