• Start
  • Wiadomości
  • Chełm, Ujeścisko-Łostowice. Czas na budowę lewoskrętu z alei Havla w kierunku obwodnicy

Chełm, Ujeścisko-Łostowice. Czas na budowę lewoskrętu z alei Havla w kierunku obwodnicy

Na początku bieżącego roku zbudowano prawoskręt, a za kilka miesięcy, o ile nic nie stanie na przeszkodzie, powstanie lewoskręt w tej samej alei, i na tej samej wysokości. Z al. Havla każdego dnia korzystają tysiące mieszkańców, głównie Ujeściska-Łostowic, ale też Chełmu i Oruni Górnej-Gdańska Południe. Inwestycja sfinansowana zostanie ze środków Budżetu Obywatelskiego.
( Publikacja: 09.04.2021 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Po wybudowaniu prawoskrętu, przyszedł czas na budowę lewoskrętu z al. Havla
Po wybudowaniu prawoskrętu, przyszedł czas na budowę lewoskrętu z al. Havla
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

 

Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska ogłosiła właśnie przetarg na wykonanie prac. Zainteresowane formy mogą składać swoje oferty do 27 kwietnia br.

Zwycięska inicjatywa w ramach BO 2020 zakłada budowę lewoskrętu z al. Havla w kierunku obwodnicy Trójmiasta. Modernizacja skrzyżowania ma poprawić drożność ruchu kołowego we wspomnianych dzielnicach: Ujeścisko-Łostowice, Chełm i Orunia Górna-Gdańsk Południe.

 

Opracowany projekt przewiduje budowę pasa do skrętu w lewo wraz z przebudową chodników i drogi rowerowej "przecinających się" z zaplanowaną inwestycją. Projekt zakłada również poszerzenie odcinka ul. Wilanowskiej przed skrzyżowaniem z al. Havla, co ma ułatwić wjazd na ul. Łostowicką (przedłużenie al. Havla). W ramach prac wzmocnione i przebudowane zostaną studnie kanalizacji deszczowej. Przebudowane zostanie również oświetlenie uliczne i sygnalizacja świetlna wraz z pętlami indukcyjnymi.

Po rozstrzygnięciu przetargu i wyborze najlepszej oferty, zwycięska firma będzie miała cztery miesiące - od daty podpisania umowy - na realizację inwestycji.

 

Tak poprowadzony zostanie lewoskręt z al. Havla
Tak poprowadzony zostanie lewoskręt z al. Havla
Mat. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

 

W pierwszych dniach stycznia br. oficjalnie zakończyła się z kolei budowa w tym miejscu prawoskrętu. Pomysł na dodatkowy pas do skrętu w prawo z al. Havla w al. Armii Krajowej został przegłosowany w Budżecie Obywatelskim 2019.

 

W ramach inwestycji powstał dodatkowy pas, który zbudowano na przedłużeniu istniejącej zatoki autobusowej „Wilanowska” w kierunku przystanku "Emaus". Dzięki temu rozwiązaniu mieszkańcy południowych dzielnic Gdańska zyskali szybszy i bardziej komfortowy wyjazd z al. Havla, ul. Wilanowskiej i ul. Witosa w kierunku Armii Krajowej i ul. Łostowickiej.

 W ramach tego projektu BO przebudowano również elementy sygnalizacji świetlnej, oświetlenia al. Havla, a także fragment chodnika.