Centrum Opieki Wytchnieniowej. Pobyt dla podopiecznych, odpoczynek dla ich bliskich  

Gdańskie Centrum działa od września 2023 roku. - Przez ten czas przebywało u nas 170 podopiecznych, którzy otrzymali specjalistyczną całodobową opiekę - mówi Marta Szulc, kierownik COW. - Ale dopiero się rozkręcamy. Oferujemy nie tylko opiekę, mamy też szkolenia dla opiekunów, aktywizują się całe rodziny, wokół centrum tworzy się społeczność. 
04.02.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
2024-02-02-Cen-Wytchnieniowe-012_949x633 (1).JPG
Podopieczni COW podczas zajęć terapii zajęciowej słuchają muzyki, rozmawiają, ćwiczą swoje umiejętności, często sami podpowiadają, co chcieliby robić
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

W COW 22 miejsca czekają na podopiecznych

Budowa Centrum w Gdańsku rozpoczęła się na początku 2022 roku, trzy połączone ze sobą dwupiętrowe budynki powstały w zawrotnym tempie, w niecałe dwa lata. Całkowity koszt inwestycji wyniósł ponad 38 mln zł, z czego około 18 mln pozyskano z dotacji celowych. Placówka powstała z myślą o odciążeniu rodzin i osób, które na co dzień zajmują się swoimi ciężko chorymi bliskimi w domach i nie mają wytchnienia od całodobowej opieki. COW oferuje bezpłatną opiekę nad dziećmi i dorosłymi niesamodzielnymi z powodu choroby lub niepełnosprawności, dając w ten sposób ich rodzinom szansę na odpoczynek, zadbanie o swoje zdrowie lub załatwienie spraw, na które zwykle brakuje im czasu. 

40 lat bez urlopu. #podarujurlop opiekunom rodzinnym wspierając kampanię Fundacji Hospicyjnej

- W tej chwili mamy sześcioro podopiecznych - mówi Marta Szulc, kierownik Centrum Opieki Wytchnieniowej. - W centrum mamy 22 miejsca na pobyt stacjonarny, który jest bezpłatny i jest to jednorazowo czternaście dni w ciągu roku. Szukamy możliwości, aby liczbę pobytów można było zwiększyć, na przykład do dwóch pobytów w ciągu roku. Działamy od września, mamy świadomość, że jeszcze nie wszyscy o nas wiedzą. 

2024-02-02-Cen-Wytchnieniowe-042_949x633 (1).JPG
W trzech budynkach, oprócz nowoczesnego, całodobowego, miejsca pobytu dla chorych dzieci i dorosłych, objętych opieką wytchnieniową, w przyszłości ma mieścić się również oddział stacjonarny Hospicjum Dutkiewicza i pobyt dzienny dla dzieci i dorosłych
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Terapia zajęciowa, koncert, seanse filmowe

Żeby umieścić swojego podopiecznego w COW, opiekun musi dostarczyć wniosek wraz z zaświadczeniem lekarskim, który można pobrać ze strony COW.

- Całodobowa opieka wykwalifikowanego personelu oznacza stałą obecność pielęgniarki, w ciągu dnia fizjoterapeutki, psychologa, terapeutki zajęciowej. Dzięki temu warsztaty terapii zajęciowej są holistyczne - dodaje Beata Opara, specjalista do spraw opieki wytchnieniowej. - Podczas zajęć podopieczni wedle swoich potrzeb albo słuchają muzyki z lat młodości, świętują jakiś dzień, na przykład “dzień naleśnika”, często sami podpowiadają, co chcieliby robić, na przykład jakiś czas temu oglądali film “Zakazane piosenki”, który ich bardzo wzruszył.

„Niebieskie trampki” - gdański program nominowany w konkursie Zdrowy Samorząd. Zagłosuj!

Jak mówi Beata Opara na zajęcia terapii zajęciowej zapraszane są także osoby leżące, z różnymi problemami zdrowotnymi. 

- Nie wszyscy podopieczni muszą aktywnie w tych zajęciach uczestniczyć - dodaje specjalistka. - Wystarczy że są w grupie, słuchają i obserwują, to jest i tak dużo więcej niż mają okazję otrzymać w domach, gdzie bardzo często są zamknięci na świat zewnętrzny. Oprócz tego staramy się organizować cykliczne aktywności jak koncerty, gościliśmy już na przykład chóry. To nie jest miejsce, gdzie panuje cisza i spokój, staramy się, żeby było u nas jak najwięcej życia.

2024-02-02-Cen-Wytchnieniowe-010_949x633.JPG
Foka reaguje na głaskanie, dźwięk, porusza głową, ogonem, otwiera i zamyka oczy. Lubi się przytulać, poszukuje kontaktu wzrokowego, zapamiętuje twarze oraz imiona. Doskonale sprawdza się w terapii osób z chorobą Alzheimera lub chorobami otępiennymi
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Foka Paro ukoi i rozweseli

W terapii podopiecznych COW pomaga też jedyna na Pomorzu Foka Paro czyli robot przypominający fokę grenlandzką, stworzony z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Paro jest wyposażona w dwa procesory, trzy mikrofony, dwanaście dotykowych czujników, które pokrywają miękką sierść, ma też czułe na dotyk wąsy i delikatny system silników i siłowników, które cicho poruszają kończynami i ciałem. Foka reaguje na głaskanie, dźwięk (w tym słowa) porusza głową, ogonem, otwiera i zamyka oczy. Lubi się przytulać, poszukuje kontaktu wzrokowego, zapamiętuje twarze oraz imiona. Doskonale sprawdza się w terapii osób z chorobą Alzheimera lub chorobami otępiennymi. Przynosi ulgę i radość dorosłym i dzieciom.

MOPR szuka chętnych do wsparcia młodych ludzi, którzy muszą się w życiu usamodzielnić

- Staramy się szukać innowacyjnych rozwiązań - dodaje Marta Szulc. - Wiemy, że taka foka wielu osobom pomogła. Choć pierwotnie była dedykowana opiece nad osobami z demencją, dziś wiemy, że fantastycznie działa też w innych przypadkach. Obniża napięcie, lęk, stres, który pojawia w związku z pobytem w nowym miejscu, wyzwala pozytywne emocje. Śmiejemy się, że to nasz kolejny pracownik, który dołączył do zespołu i bardzo dobrze działa na podopiecznych i na personel.

2024-02-02-Cen-Wytchnieniowe-031_422x633.JPG
Budynek COW ma przepiękne tarasy, na które można wyjechać wózkiem, pokoje i przestrzenie wspólne urządzone są w wysokim standardzie
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

COW. Jak w dobrym hotelu

Podopieczni Centrum mieszkają w 1- i 2- osobowych pokojach z własną łazienką nie przypominających szpitalnych sal a raczej hotel w dobrym standardzie. COW oferuje bezpłatny pobyt dzienny w godzinach 8.00 -18.00 i pobyt całodobowy do 14 dni w roku z pełnym wyżywieniem. Zapewnia podopiecznym profesjonalną opiekę i wsparcie w codziennych czynnościach, zajęcia fizjoterapeutyczne, pomoc psychologiczną dla chorych i ich bliskich. Podczas pobytu w Centrum można też uczestniczyć w indywidualnych zajęciach terapeutycznych z zakresu terapii manualnej, arteterapii, muzykoterapii itp. 

Ogólnopolski Dzień Transplantacji. Grzegorz Perzyński - od transplantacji do triatlonów i Fundacji   

- Wszystko tu służy jednemu celowi, nie ma u nas przypadkowych rzeczy czy rozwiązań - dodaje Marta Szulc. - Nawet sufity są dźwiękochłonne, nie ma echa, żeby osoby mające problem ze słuchem, z lękiem dobrze i bezpiecznie się w takiej przestrzeni czuły. Pokoje są jedno lub dwuosobowe, bez barier, z dostępem do toalety, z pięknymi widokami z okien. Budynek ma przepiękne tarasy, na które można wyjechać wózkiem, nie musimy całego czasu spędzać tylko w obiekcie. 

W trzech budynkach, oprócz nowoczesnego, całodobowego, miejsca pobytu dla chorych dzieci i dorosłych, objętych opieką wytchnieniową, w przyszłości ma mieścić się również oddział stacjonarny Hospicjum Dutkiewicza i pobyt dzienny dla dzieci i dorosłych.

Szkolenia dla opiekunów 

- Chcemy, żeby COW był wsparciem na różnych płaszczyznach - dodaje Marta Szulc. - Pani, która przywiozła do nas swojego męża po udarze, obserwowała jak się nim zajmujemy. Kiedy zobaczyła, jak zmieniano mu pieluchę, była w szoku, bo ona robiła to źle stwarzając zagrożenie dla męża i dla siebie. Z naszego instruktażu oczywiście skorzystała. Opieka nad bliską osobą jest trudna i wymagająca, dlatego tak ważne jest aktualizowanie wiedzy, aby odpowiednio troszczyć się o bliskiego, ale też o siebie i swoje potrzeby. 

COW przygotowało dla opiekunów cykl bezpłatnych szkoleń i warsztatów, w których można uczestniczyć zdalnie (online) lub stacjonarnie w Centrum Opieki Wytchnieniowej w Gdańsku przy ulicy Kopernika 17C.

2024-02-02-Cen-Wytchnieniowe-002_949x633.JPG
Budowa Centrum w Gdańsku rozpoczęła się na początku 2022 roku, trzy połączone ze sobą dwupiętrowe budynki powstały w zawrotnym tempie, w niecałe dwa lata
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Terminy i tematyka szkoleń:

  • 27.02. - Troska o siebie w opiece nad bliskim - czyli jak być odpowiedzialnym opiekunem - szkolenie stacjonarne i online
  • 26.03. - Strategia przetrwania: jak stworzyć indywidualny plan opieki nad bliskim - szkolenie stacjonarne i online
  • 23.04. - Prawidłowe stosowanie leków w opiece nad osobą starszą i przewlekle chorą - szkolenie stacjonarne i online
  • 28.05. - Jak skorzystać ze wsparcia i świadczeń w ramach pomocy społecznej - szkolenie stacjonarne i online
  • 25.06. - Ubezwłasnowolnienie – na czym polega i kiedy jest możliwe - szkolenie stacjonarne i online

Gdzie możecie się zapisać? Na stronie www.opiekunrodzinny.pl lub w Centrum Opieki Wytchnieniowej – w recepcji i telefonicznie pod numerem (58)345 50 31 w godz. 9.00-17.00 (pn.-pt.).

 
ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ

 

TV

Gdańska Lekcja Obywatelska z udziałem przewodniczącej Parlamentu Europejskiego