• Start
  • Wiadomości
  • Centrum Dolna Brama już otwarte dla mieszkańców. Zobacz co jest w środku

Centrum Dolna Brama już otwarte dla mieszkańców. Zobacz co jest w środku

W sobotę, 26 sierpnia, odbyło się uroczyste otwarcie Centrum Dolna Brama. Wyremontowane pomieszczenia staną się przestrzenią dla warsztatów, spotkań i inicjatyw samych mieszkańców. Oprócz dużej wspólnej sali w budynku znajdują się m.in. sale warsztatowe i konferencyjna, oraz przestrzeń do wypoczynku. Plac przed Centrum także będzie zagospodarowany.
26.08.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
kilka osób pozuje do zdjęcia w otoczeniu kwiatów i zieleni, w tle widoczny stary ceglany budynek
Otwarcie Centrum Dolna Brama odbyło się w sobotę, 26 sierpnia. Obecni byli m.in. gdańscy radni, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i jej zastępczyni Monika Chabior, oraz Michał Zorena z Wydziału Rozwoju Społecznego
Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Już jest! Nowy numer bezpłatnego magazynu „Ławeczka”. Gdzie można odebrać?

Położony w Śródmieściu, przy ulicy Dolna Brama 8, budynek Centrum Dolna Brama to dawny Zespół Szkół Zawodowych Gdańskich Zakładów Elektronicznych „UNIMOR”. Został wybudowany w latach 1890-1900. Z zewnątrz jeszcze nie zachwyca, ale w przyszłości ten objęty nadzorem konserwatora zabytków obiekt, także odzyska dawny blask. Póki co, do dyspozycji mieszkańców zostało właśnie oddane świeżo wyremontowane z budżetu miasta (za kwotę blisko 3 milionów złotych) zabytkowe wnętrze.

Dzięki remontowi udało się wymienić posadzkę parteru i podłóg na piętrach, oraz instalację elektryczną i sanitarną; wbudować system wentylacji; przebudować system oddymiania; a także przebudować pomieszczenia do nowych funkcji. Kolejny etap prac objął wymianę stolarki okiennej, remont elewacji i ogrodzenia oraz wstępne zagospodarowanie dziedzińca, na którym pojawiły się duże donice z kwiatami.

Co ważne, Centrum Dolna Brama dostosowane jest do potrzeb osób z niepełnosprawnością i specjalnymi potrzebami w zakresie dostępności. Dlatego podczas remontu toalet zadbano o także o komfortkę. To specjalne pomieszczenie, w którym m.in. dorosłe osoby z niepełnosprawnościami mogą zostać przebrane, w komfortowy sposób. W budynku pojawiła się również winda.

kobieta w okularach mówi do mikrofonu
Prezydent Aleksandra Dulkiewicz zachęciła mieszkańców do współtworzenia nowej przestrzeni
fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

Centrum Dolna Brama - dla kogo?

W odnowionym Centrum podejmowane będą działania mające na celu animację środowiska lokalnego i domów sąsiedzkich, prowadzone będą konsultacje społeczne, a część przestrzeni udostępniana będzie organizacjom pozarządowym. Do użytku, na zasadzie bezpłatnego użyczenia przestrzeni na realizację działań społecznych, zostały oddane trzy sale warsztatowe z wyposażeniem do organizacji spotkań lub pracy cichej, sala konferencyjna na 60 osób, sala do pracy wspólnej, organizacji wydarzeń, warsztatów i spotkań, a także przestrzeń do wypoczynku z mini biblioteczką i otwarta kuchnia oraz podwórko do odpoczynku, zajęć kulinarnych i ogrodniczych.

Miejsce to ma być przestrzenią dla mieszkańców, wspierającą gdańszczanki i gdańszczan w budowaniu tożsamości i silnych lokalnych społeczności. Działalność Centrum sprzyjać będzie podejmowaniu aktywności społecznej i obywatelskiej, współdecydowaniu o przyszłości miasta czy przyjmowaniu świadomej odpowiedzialności za jakość relacji międzyludzkich w naszym mieście.

Swoją siedzibę mają tu już Referat Współpracy Lokalnej i Innowacji Społecznych Wydziału Rozwoju Społecznego oraz Centrum Informacji i Animacji Senioralnej, prowadzone przez Pełnomocnika Prezydenta Miasta Gdańska ds. Seniorów. Będzie to punkt informacyjny dla gdańskich seniorek i seniorów oraz miejsce koordynacji miejskich działań dedykowanych tej grupie mieszkanek i mieszkańców.

Centrum Dolna Brama to także przestrzeń dla Centrum Weterana i Edukacji Patriotycznej, w ramach którego nowe siedziby znajdzie 12 gdańskich organizacji kombatanckich. Dzięki temu dotychczas zajmowane przez organizacje lokale wrócą do zasobu miejskiego, a współdzielenie biur w Centrum obniży koszty ich utrzymania. Wspólny adres to także ułatwienie w integracji środowisk kombatanckich czy wspólnym planowaniu obchodów rocznic, czy świąt.

Emerytowana gdańska nauczycielka dołączyła do grona stulatków

kobieta mówi do mikrofonu
O nowej przestrzeni opowiedziała też Monika Chabior, zastępczyni prezydenta ds. rozwoju społecznego i równego traktowania
fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

Huczne otwarcie 26 sierpnia

- Otwieramy miejsce, które będzie pewnym eksperymentem, który ma szansę się powieść tylko wtedy, kiedy każdy z nas, trochę schowa do kieszeni swoje ego i otworzy się na współpracę z innymi - mówiła podczas uroczystego otwarcia placówki w sobotę, 26 sierpnia, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. - My w Gdańsku nie boimy się eksperymentów, nie boimy się podejmowania nawet trudnych wyzwań. Dzisiaj jest tutaj tyle dobrej energii przyniesionej z bardzo różnych miejsc przez ludzi, którzy już swoją dotychczasową pracą pokazali, że potrafią działać na rzecz innych. Mam nadzieję, że to miejsce będzie Waszym domem, do którego będziemy także zapraszać innych i będziemy wyzwalać energię gdańszczanek i gdańszczan.

Prezydent dodała, że wiele stowarzyszeń znajdzie w Centrum Dolna Brama swój dom.

- Z jednej strony są to środowiska kombatanckie, z drugiej strony mamy środowiska pracujące z osobami niepełnosprawnymi czy pracujące na rzecz aktywności lokalnej, jak chociażby naszych Opowiadaczy Historii. Mamy ludzi, którzy pracują na rzecz kultury, na rzecz sportu, interesują się tym, co blisko nich, ale interesują się też całym miastem. Chcą w różny sposób to, co umieją robić, i swój wolny czas, przeznaczyć dla innych - podkreśliła prezydent Aleksandra Dulkiewicz.

Stary ceglany budynek, cześciowo zasłonięty drzewem i krzakami, przed nim widoczna ulica
Centrum Dolna Brama jest już oficjalnie otwarte
fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

- To miejsce już zostało ochrzczone. Zrobiliśmy to 1,5 roku temu. Wiedzieliśmy, jak mamy razem działać. Budowanie odporności to bycie razem, wspólne działanie i myślenie o tym, co chcemy zmienić. Każdy z nas, jak tu jesteśmy, ma swoje rzeczy, które chce w Gdańsku zrobić. Ma rzeczy, o których marzy, żeby się stały w Gdańsku, wie co poprawić - dodała Monika Chabior, zastępczyni prezydenta ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. - Nikt z nas nie zrobi tego sam. To miejsce jest po to, żebyśmy mieli przestrzeń, żeby spotkać się i znaleźć tych, którzy nam pomogą. Znaleźć zasoby, znaleźć sposoby i sprawiać, że świat, w którym żyjemy, nasze kochane miasto stanie się piękniejsze.

W ramach uroczystego otwarcia placówki odbyły się tego dnia m.in. spacer po dzielnicy z Opowiadaczami Historii, wystawy artystyczne, warsztaty ogrodnicze, kulinarne czy malarskie, a także prezentacja Gdańskich Funduszy Społecznych. Na wieczór zaplanowano koncert zespołu Remont Pomp z Grzegorzem Nawrockim i potańcówkę.

plac przy centrum, na nim ludzie, widok z góry
Otwarcie Centrum Dolna Brama pomimo kapryśnej pogody cieszyło się dużą frekwencją
fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku czeka na dawców, zapasów coraz mniej

Nowa przestrzeń planowana od lat

Przyszły kształt, sposób funkcjonowania i oferta Centrum Dolna Brama planowana jest od kilku lat. Powstanie Centrum poprzedzone zostało wieloma analizami, zarówno potrzeb gdańskiego sektora społecznego, jak i dobrych praktyk, w tym wizytami studyjnymi w podobnych przestrzeniach w Europie.

W związku z innowacyjnym charakterem Centrum Dolna Brama oraz chęcią współtworzenia przestrzeni z jej przyszłymi użytkownikami, będzie ono rozwijane stopniowo, w sposób zrównoważony i efektywny finansowo.


ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ Z UROCZYSTOŚCI