• Start
  • Wiadomości
  • Centra naukowe, akademik, a nawet przystań. PG podsumowuje swoje infrastrukturalne projekty

Centra naukowe, akademik, a nawet przystań. PG podsumowuje swoje infrastrukturalne projekty

Jak czytamy na stronie Politechniki Gdańskiej uczelnia ta „to obecnie jeden z największych i najbardziej dynamicznie działających inwestorów na Pomorzu, a także spośród wszystkich uczelni w Polsce”. Bardzo ciekawie wygląda podsumowanie prowadzonych inwestycji, zarówno zrealizowanych jak i tych będących w trakcie realizacji czy dopiero planowanych.
22.02.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
kolaz


Projekty infrastrukturalne Politechniki Gdańskiej realizowane, bądź właśnie zakończone, a także będące w sferze planów liczone są w setkach milionów złotych. Maja one pozwolić uczelni na znaczącą poprawę jakości badań naukowych i możliwości dydaktycznych oraz wyższą rozpoznawalność w Polsce i na świecie oraz awans w rankingach. Na stronie internetowej PG ukazało się obszerne podsumowanie różnych projektów. Warto zobaczyć, co się dzieje i jak władze uczelni zamierzają zrealizować swoje ambicje stworzenia najważniejszego i najnowocześniejszego ośrodka naukowo-dydaktycznego w północnej Polsce.

Patrzymy długofalowo. Chcemy z jednej strony znacząco ulepszyć warunki do prowadzenia badań naukowych i zajęć ze studentami w historycznym obszarze naszego kampusu, jak również otworzyć się na nowe przestrzenie na terenach sąsiadujących z uczelnią – Realizacja naszych inwestycji sprawi, że współpraca z biznesem i przemysłem będzie z naszej strony jeszcze szersza i bardziej efektywna, a nasz kampus zyska nowe, zielone przestrzenie służące społeczności akademickiej i mieszkańcom Gdańska

- mówi prof. Krzysztof Wilde, rektor PG.


To ambitny plan. Oto, jakie inwestycje mają temu służyć:

Centrum Kompetencji STOS PG

Budowa CK STOS - luty 2022 r.
Budowa CK STOS - luty 2022 r.
mat. NDI


CK STOS (Smart and Transdisciplinary knOwledge Services) – inwestycja w sektor IT, której skala wykracza poza region i pozwoli dotrzymać kroku Europie. Sercem CK STOS ma być „superkomputer” o gigantycznej mocy obliczeniowej. Tu znajdzie też siedzibę Centrum Informatyczne Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej PG.

Koniec inwestycji w drugiej połowie 2022 r., a jej całkowity koszt to ok. 230 mln zł.


Centrum Ekoinnowacji PG

Wizualizacja Centrum Ekoinnowacji Politechniki Gdańskiej
Wizualizacja Centrum Ekoinnowacji Politechniki Gdańskiej
mat. PG


Centrum Ekoinnowacji (CEI) – ma być głównym zapleczem badawczo-rozwojowym dla najważniejszych specjalizacji regionu, czyli: budownictwa, ekoenergetyki i technologii ochrony środowiska. Budynek Centrum Ekoinnowacji powstaje na terenie kampusu Politechniki Gdańskiej. Koszt jego budowy to ok. 100 mln zł, a jego budowa ma zakończyć się w drugiej połowie 2023 r.

Rewitalizacja budynku Hydromechaniki PG

z lotu ptaka budynek z czerwonym dachem
Zabytkowy budynek Hydromechaniki stanie się uczelnianym centrum-kongresowo-wystawienniczym
zdj. Maciej Buczeń/PG


Sąsiadujący z Gmachem Głównym PG zabytkowy budynek z 1912 r. został gruntownie zmodernizowany i zyskał nowe funkcje. Są tu: modułowe i w pełni skomputeryzowane audytorium, sala dydaktyczna, welcome office służący obsłudze gości PG, przestrzeń wystawiennicza, 2-poziomowa restauracja, sklep z gadżetami i produktami PG, a także pomieszczenia biurowe.

Koszt prac wyniósł ok. 16 mln zł (w tym prawie 40% dotacji z UE). Oddanie do użytku już w w połowie marca 2022 r.

Dawny Wydział Oceanotechniki i Okrętownictwa

z lotu ptaka dwuczęściowy, wielopiętrowy budynek uczelniany w jasnym kolorze
Budynek dawnego Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa po remoncie
zdj. Maciej Buczeń/Politechnika Gdańska


Zbudowany w latach 70-tych ubiegłego stulecia charakterystyczny budynek przeszedł zakończoną właśnie gruntowną modernizację. Przeprowadzono nie tylko termomodernizację, ale też wymieniono stolarkę okienną i na nowo pomalowano elewację. Trwa zakup aparatury badawczej i modernizacja laboratoriów. Koszt prac to 7 mln zł.

Modernizacja akademików i utworzenie przedszkola PG

Remontowany akademik PG
Remontowany akademik PG
zdj. Maciej Buczeń/Politechnika Gdańska


Trwa m.in. przebudowa domu studenckiego nr 13 przy ul. Do studzienki 34. Po remoncie część parteru zostanie zaadoptowana na przedszkole, w którym miejsca będą przyznawane z pierwszeństwem dla pracowników i studentów PG. Koszt prac wynosi 13,5 mln zł.


Budowa przystani żeglarskiej PG

Budowa przystani żeglarskiej na Wyspie Sobieszewskiej
Budowa przystani żeglarskiej na Wyspie Sobieszewskiej
źródło: YouTube/PG


Uczelnia prowadzi na Wyspie Sobieszewskiej budowę przystani żeglarskiej na Martwej Wiśle. Inwestycja powstaje na działce o powierzchni ok. 6,2 tys. m kw. Inwestycja posłuży głównie do prowadzenia terenowych badań naukowych i zajęć dydaktycznych ze studentami, ale również poszerzy ofertę turystyczno-żeglarską na Wyspie Sobieszewskiej.

Koszt inwestycji wynosi ok. 4,5 mln zł - wygospodarowanych ze środków własnych uczelni, a zaawansowanie prac to obecnie 50 proc. (stan na styczeń 2022 r.). Przystań ma być gotowa pod koniec 2022 r.


Historyczny gmach na ul. Sobieskiego

Nowy nabytek Politechniki Gdańskiej
Nowy nabytek Politechniki Gdańskiej
zdj. Maciej Buczeń/Politechnika Gdańska

 

To cel na przyszłość. Politechnika Gdańska odkupiła za 24 mln zł pod koniec 2021 r. od Uniwersytetu Gdańskiego dawny budynek Wydziału Chemii UG na ul. Sobieskiego 18. Uczelnia planuje dalszy rozwój, dlatego zamierza zrewitalizować obiekt i przyległe do niego tereny zielone. Potrzebne będzie unijne wsparcie, bo koszt prac oszacowano na ok. 40-50 mln zł.


na podst. www.pg.edu.pl

TV

Święto Wolności i Praw Obywatelskich. Dziękujemy że byliście z nami