Bursztynowe Gody dla małżeństw z rocznika 1980 - gala w sierpniu, warto się zgłaszać

Do 18 sierpnia 2024 r. trwają zgłoszenia par, które wzięły ślub w 1980 roku. Aby uroczyście świętować Bursztynowe Gody, wystarczy zgłosić się do gdańskiego Urzędu Stanu Cywilnego. Małżonkowie z 44-letnim stażem otrzymają dyplomy oraz bursztynowe upominki. Zaplanowano także specjalny koncert.
05.06.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu znajduje się grupa osób pozujących na scenie podczas uroczystości Bursztynowe Gody , która miała miejsce 28 września 2023 roku w Gdańsku. W tle widać duży ekran z napisem  BURSZTYNOWE GODY 28 WRZEŚNIA 2023  oraz herb Gdańska. 

Na scenie znajduje się jedenaście osób w różnym wieku, w tym zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Niektórzy z nich trzymają kwiaty i dyplomy, co sugeruje, że są to wyróżnione osoby. Uczestnicy ubrani są elegancko, w odświętne stroje. Po obu stronach grupy stoją osoby prawdopodobnie organizatorzy lub przedstawiciele instytucji, którzy wręczają nagrody. Atmosfera na zdjęciu jest uroczysta i radosna, co podkreśla charakter wydarzenia.
W ubiegłym roku gala gdańskich Bursztynowych Godów odbyła się 38 września
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Bursztynowe Gody, czyli 44 lata w małżeństwie. Gala dla ponad 80 par i statuetki z bursztynem w prezencie

Dlaczego akurat 44. gody są bursztynowe?

Bursztyn bałtycki to szlachetna żywica powstała co najmniej 40 - 45 mln lat temu, której od wieków ludzie przypisują właściwości magiczne i lecznicze. Nazywany Złotem Północy i skarbem Gdańska, ma specyficzny zapach i jest źródłem energii.

Nawiązując do wieku bursztynu, w 2016 roku Światowa Rada Bursztynu ustanowiła
w Gdańsku święto małżeństw z 44-letnim stażem. Pary, które obchodzą taką rocznicę, są zapraszane do udziału w gdańskiej uroczystości, aby wspólnie świętować ważny dzień rocznicy zawarcia związku małżeńskiego.

Udzielił najwięcej ślubów w historii Gdańska - wspominamy Mieczysława Manowieckiego

Amulet dla małżeństw

Organizatorzy mają nadzieję, że otrzymany od Gdańska, światowej stolicy bursztynu, upominek z okazji „Bursztynowych Godów” będzie dla zaproszonych par magicznym amuletem na kolejne szczęśliwe lata małżeństwa oraz następne rocznice: - Zapraszamy pary, które zawarły związek małżeński w 1980 roku w gdańskim Urzędzie Stanu Cywilnego, lub w innym urzędzie, ale są mieszkańcami Gdańska, do zgłaszania się osobiście, telefonicznie, lub za pomocą poczty tradycyjnej bądź elektronicznej.

Dane, o które przy zgłoszeniu poprosi urzędnik, to imiona i nazwiska jubilatów, data zawarcia małżeństwa, adres oraz numer telefonu do kontaktu lub adres e-mail.

Niezwykły herb Gdańska z programu “Złoto Bałtyku” na wystawie w Muzeum Bursztynu

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 18 sierpnia 2024 roku.

Informacje kontaktowe:

Urząd Stanu Cywilnego w Gdańsku
ul. Partyzantów 74, 80-254 Gdańsk,
stanowisko 22,23 (bilet B)
tel. 58 778 62 23,  58 778 62 26
email: usc@gdansk.gda.pl

TV

Święto Wolności i Praw Obywatelskich. Dziękujemy że byliście z nami