Bursztynowe Gody dla małżeństw z rocznika 1980 - gala we wrześniu, zgłoszenia do 18 sierpnia

Do 18 sierpnia 2024 r. trwają zgłoszenia par, które wzięły ślub w 1980 roku. Aby uroczyście świętować Bursztynowe Gody, wystarczy zgłosić się do gdańskiego Urzędu Stanu Cywilnego. Małżonkowie z 44-letnim stażem otrzymają dyplomy oraz bursztynowe upominki. Uroczysta gala ze specjalnym koncertem odbędzie się 9 września.
05.06.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu znajduje się grupa osób pozujących na scenie podczas uroczystości "Bursztynowe Gody", która miała miejsce 28 września 2023 roku w Gdańsku. W tle widać duży ekran z napisem "BURSZTYNOWE GODY 28 WRZEŚNIA 2023" oraz herb Gdańska. Na scenie znajduje się jedenaście osób w różnym wieku, w tym zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Niektórzy z nich trzymają kwiaty i dyplomy, co sugeruje, że są to wyróżnione osoby. Uczestnicy ubrani są elegancko, w odświętne stroje. Po obu stronach grupy stoją osoby prawdopodobnie organizatorzy lub przedstawiciele instytucji, którzy wręczają nagrody. Atmosfera na zdjęciu jest uroczysta i radosna, co podkreśla charakter wydarzenia.
W ubiegłym roku gala gdańskich Bursztynowych Godów odbyła się 28 września
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Bursztynowe Gody, czyli 44 lata w małżeństwie. Gala dla ponad 80 par i statuetki z bursztynem w prezencie

Dlaczego akurat 44. gody są bursztynowe?

Bursztyn bałtycki to szlachetna żywica powstała co najmniej 40-45 mln lat temu, której od wieków ludzie przypisują właściwości magiczne i lecznicze. Nazywany Złotem Północy i skarbem Gdańska, ma specyficzny zapach i jest źródłem energii.

Nawiązując do wieku bursztynu, w 2016 roku Światowa Rada Bursztynu ustanowiła
w Gdańsku święto małżeństw z 44-letnim stażem. Pary, które obchodzą taką rocznicę, są zapraszane do udziału w gdańskiej uroczystości, aby wspólnie świętować ważny dzień rocznicy zawarcia związku małżeńskiego.

Udzielił najwięcej ślubów w historii Gdańska - wspominamy Mieczysława Manowieckiego

Amulet dla małżeństw

Organizatorzy mają nadzieję, że otrzymany od Gdańska, światowej stolicy bursztynu, upominek z okazji „Bursztynowych Godów” będzie dla zaproszonych par magicznym amuletem na kolejne szczęśliwe lata małżeństwa oraz następne rocznice: - Zapraszamy pary, które zawarły związek małżeński w 1980 roku w gdańskim Urzędzie Stanu Cywilnego, lub w innym urzędzie, ale są mieszkańcami Gdańska, do zgłaszania się osobiście, telefonicznie, lub za pomocą poczty tradycyjnej bądź elektronicznej.

Dane, o które przy zgłoszeniu poprosi urzędnik, to imiona i nazwiska jubilatów, data zawarcia małżeństwa, adres oraz numer telefonu do kontaktu lub adres e-mail.

Niezwykły herb Gdańska z programu “Złoto Bałtyku” na wystawie w Muzeum Bursztynu

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 18 sierpnia 2024 roku.

Informacje kontaktowe:

Urząd Stanu Cywilnego w Gdańsku
ul. Partyzantów 74, 80-254 Gdańsk,
stanowisko 22,23 (bilet B)
tel. 58 778 62 23,  58 778 62 26
email: usc@gdansk.gda.pl

TV

Nowy punkt widokowy na Suchaninie już gotowy