Bursztynowe Gody, czyli 44 lata w małżeństwie. Gala dla ponad 80 par i statuetki z bursztynem w prezencie

Już po raz piąty świętowaliśmy w Gdańsku Bursztynowe Gody. Gratulacje i statuetki z bursztynem bałtyckim, z rąk Aleksandry Dulkiewicz, prezydent Gdańska odebrało ponad 80 par małżeńskich. Wszyscy stanęli na ślubnym kobiercu w 1979 roku, 44 lata temu. Pełen wzruszeń wieczór w sali koncertowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance uświetnił wyjątkowy koncert Anny Jurksztowicz, znanej m.in. z przebojów "Diamentowy kolczyk", "Na dobre i na złe".
29.09.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Duża grupa osób na scenie filharmonii, ustawiona w wspólnego zdjęcia. Nad nimi napis Bursztynowe Gody
Ponad 80 gdańskich par z 44-letnim stażem małżeńskim. Ślub wzięli w 1979 roku, gdy w Gdańsku sporządzono 3883 akty małżeństwa. Jakie były losy pozostałych par? Można się tylko zastanawiać. Wspólne 44 lata to duże osiągnięcie, dostępne tylko dla wybranych - właśnie dla nich były Bursztynowe Gody, zorganizowane przez Miasto Gdańsk w czwartek, 28 września w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Statuetki dla bursztynowych małżeństw

W Gdańsku nie brakuje elementów podkreślających słuszność tytułu Światowej Stolicy Bursztynu, jakim szczyci się nasze miasto. Jednym z nich jest kultywowany od kilku lat zwyczaj związany z obchodzeniem 44 rocznicy pożycia małżeńskiego. Bursztynowe Gody, bo taką nazwę nosi ta wyjątkowa uroczystość, w tym roku odbyła się już po raz piąty i zgromadziła ponad 80 par. Podczas wydarzenia Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska wraz z Agnieszką Owczarczak, Przewodniczącą Rady Miasta Gdańska wręczyły dostojnym jubilatom dyplomy i statuetki z bursztynem bałtyckim. Towarzyszyli im Emilia Kohut, autorka statuetek i wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej Bursztynu oraz Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Dwoje osób, elegancki brodaty pan i elegancka pani, w wieku około lat 70, na scenie są po lewej. Odbierają gratulacje od kobiety w średnim wieku, która stoi po prawej
Wśród uhonorowanych małżonków są Joanna i Waldemar Jaroszewiczowie. Pan Waldemar to radny Miasta Gdańska, należący do klubu PiS. - 44 lata małżeństwa, ale trochę ponad 45 lat znajomości, bo najpierw, zgodnie z polskim obyczajem przez cztery pory roku byliśmy narzeczonymi - mówi Waldemar Jaroszewicz. - Żartujemy, że nasz staż małżeński powinien liczyć się podwójnie, ponieważ całe nasze życie zawodowe przepracowaliśmy z żoną razem, dosłownie w jednym pokoju, w Civitas Christiana. Nz. państwo Jaroszewiczowie i Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Trwałość bursztynu jako ideał

- Drodzy jubilaci, łączy mnie z wami bardzo wiele, bo w tym roku skończyłam 44 lata - mówiła podczas uroczystości Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Dziękuję Wam za to, że od 44 lat jesteście razem i że tworzycie gdańskie rodziny. Ciszę się, że miasto Gdańsk promuje nie tylko wizerunek bursztynu, ale także miłość, która jest przecież najważniejsza. A Wy pokazujecie, że miłość jest trwała, choć może nie aż tak trwała, jak bursztyn, bo ten ma ponad 40 mln lat  -  żartowała prezydent Gdańska.

Bursztyn bałtycki to szlachetna żywica powstała co najmniej 40- 45 mln lat temu, której od wieków ludzie przypisują właściwości magiczne i lecznicze. Nazywany Złotem Północy i skarbem Gdańska. Ma specyficzny zapach i jest źródłem energii. Nawiązując do wieku bursztynu, w 2016 roku Światowa Rada Bursztynu ustanowiła w Gdańsku święto małżeństw z 44-letnim stażem. Pary, które obchodzą taką rocznicę, są zapraszane do udziału w gdańskiej uroczystości, aby wspólnie świętować ważny dzień rocznicy zawarcia związku małżeńskiego.

NASZA FOTOGALERIA Z GALI BURSZTYNOWYCH GODÓW 2023:

Niech to będzie bursztynowy amulet

- W tym roku zgłaszały się do nas pary, które wzięły ślub w 1979 roku. W Gdańsku sporządzono wówczas 3883 akty małżeństwa - mówi Grażyna Gorczyca, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego. - Mamy nadzieję, że otrzymany od Gdańska, światowej stolicy bursztynu, upominek z okazji Bursztynowych Godów będzie dla zaproszonych par magicznym amuletem na kolejne szczęśliwe lata małżeństwa oraz następne rocznice.

Czwartkowe wydarzenie uświetnił koncert Anny Jurksztowicz, znanej polskiej wokalistki i piosenkarki, producentki muzycznej i autorki piosenek. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać takich niezapomnianych przebojów jak „Diamentowy kolczyk”, „Stan Pogody” czy piosenki tytułowe z seriali „Matki, żony i kochanki” oraz „Na dobre i na złe”.