• Start
  • Wiadomości
  • Herb Gdańska z programu “Złoto Bałtyku” na wystawie w Muzeum Bursztynu

Niezwykły herb Gdańska z programu “Złoto Bałtyku” na wystawie w Muzeum Bursztynu

Światowa Stolica Bursztynu ma herb z prawdziwego - bursztynowego - zdarzenia! Przez kilka odcinków programu telewizyjnego “Złoto Bałtyku” na kanale History Channel widzowie śledzili powstawanie bursztynowego herbu Gdańska autorstwa Tomasza Ołdziejewskiego i Artura Szyngwelskiego. Teraz eksponat zobaczyć można na wystawie stałej w Muzeum Bursztynu, będzie prezentowany podczas Nocy Muzeów.
17.05.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu znajdują się trzej mężczyźni trzymający ozdobną tarczę z herbem przedstawiającym dwa lwy, koronę i krzyż. Stoją w muzeum lub galerii, w której znajdują się eksponaty związane z bursztynem.
Od lewej: Artur Szyngwelski, Waldemar Ossowski oraz Tomasz Ołdziejewski podczas przekazania herbu do Muzeum Bursztynu
Fot. mat. History Channel

Nowa książka Andrzeja Januszajtisa zabiera czytelników w trzeci wymiar Gdańska

Skąd pochodzą eksponaty Muzeum Bursztynu w Gdańsku?

- Muzeum Bursztynu jest wyjątkowe, tak jak bursztyn bałtycki. Żywica sprzed dziesiątek milionów lat ma w sobie skupioną pozytywną energię i żywiołowość. Właśnie tak, dzięki zaangażowaniu bursztynników i miłośników bursztynu, powstał zalążek kolekcji, która przedstawia wyjątkowość „Złota Bałtyku” oraz historię Gdańska, Światowej Stolicy Bursztynu - mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. - Prawie 80 proc. eksponatów pokazywanych w pierwszych latach na wystawie stałej pochodziła z darowizn. Najwięcej darczyńców Muzeum Gdańska to właśnie bursztynnicy.

Na zdjęciu znajdują się dwaj mężczyźni pracujący w warsztacie. Jeden z nich nosi mundur wojskowy, a drugi ubrany jest w pomarańczowy kombinezon roboczy; obaj skupieni są na wspólnej pracy nad ozdobnym projektem na stole.
Tomek i Artur wykonują bursztynowy herb Gdańska
Fot. mat. History Channel

“Złoto Bałtyku” - z History Channel do Muzeum Gdańska

To nie pierwszy obiekt, który trafia do Muzeum Bursztynu wprost ze szklanego ekranu. Najpierw do Muzeum trafił naszyjnik Anny Orskiej, do którego bursztynowe elementy wykonał Tomasz Ołdziejewski.

Teraz, w szóstej odsłonie programu “Złoto Bałtyku”, znany na całym świecie bursztynnik wraz z Arturem Szyngwelskim przekazali dzieło, które uzupełnia wystawę o jeden z kluczowych elementów, ważnych dla opowieści o bursztynowym Gdańsku - jego herb.

Zdjęcie przedstawia zbliżenie na stół roboczy, na którym znajdują się różne przedmioty. Widać żółty bursztyn, kawałki metalu wycięte w kształt koron, metalowy krzyż, nożyce oraz motyla o kolorowych skrzydłach. Pod nimi znajduje się rysunek z konturami heraldycznego lwa na papierze milimetrowym.
Obiekt przygotowano zgodnie z zasadami heraldyki
Fot. mat. History Channel

Widzowie emitowanego na History Channel programu mogli śledzić pracę bursztynników przez cztery odcinki szóstego sezonu, począwszy od wizyty w Muzeum Bursztynu, przez poszczególne etapy prac.

W piątym, finałowym odcinku, wykonany z drewna, srebra i bursztynu herb został oficjalnie przekazany na wystawę stałą. Nad poprawnością merytoryczną wykonania czuwali specjaliści z zakresu heraldyki.

Przekazany herb Gdańska jest pierwszym herbem naszego miasta w kolekcji Muzeum Bursztynu, które ma za to już dwa bursztynowe godła RP (jedno jest darem marszałka województwa pomorskiego).

 Na zdjęciu widać kawałki żółtego bursztynu ułożone na papierze milimetrowym, tworzące kształt heraldycznego lwa. bursztyn jest pocięty na różne kształty, które precyzyjnie wypełniają kontury rysunku lwa na siatce.
Tak powstawał jeden z lwów
Fot. mat. History Channel

Muzeum Gdańska z szansą na nagrodę za Wydarzenie Muzealne Roku. Pomóż, zagłosuj

Noc Muzeów w Muzeum Gdańska

Eksponat premierowo będzie można zobaczyć na drugim piętrze wystawy stałej w Muzeum Bursztynu już podczas nadchodzącej Nocy Muzeów.

Podczas Nocy Muzeów zwiedzić będzie można wszystkie oddziały Muzeum Gdańska, z wyjątkiem Wartowni nr 1 na Westerplatte oraz Zespołu Przedbramia.

Bilety wstępu w cenie 1 zł będą dostępne stacjonarnie w kasach oddziałów. Ostatnie wejście i zakup biletów jest możliwy do północy. Oddziały będą czynne z soboty na niedzielę w godzinach 19.00-01.00.

Więcej o Złocie Bałtyku (materiał History Channel)

 Na zdjęciu widzimy trzech mężczyzn oglądających wystawę w muzeum, skupiających się na eksponatach wykonanych z bursztynu. Ekspozycja zawiera różnorodne bursztynowe przedmioty, umieszczone w szklanych gablotach, a tłem jest kolorowa, rozmyta projekcja.
Tomasz Ołdziejewski, Artur Szyngwelski oraz Herkules w Muzeum Bursztynu
Fot. mat. History Channel

 

TV

Prezydent Gdańska z mieszkańcami Aniołek przy jednym stole