• Start
  • Wiadomości
  • Budżet Obywatelski 2022. A może zasadzić drzewa przy ulicy i wybudować ogród deszczowy?

Budżet Obywatelski 2022. A może zasadzić drzewa przy ulicy i wybudować ogród deszczowy?

To już ostatnie dni zgłaszania projektów do gdańskiego BO 2022 - termin mija 16 maja. Po raz kolejny mieszkańcy mogą zgłaszać projekty zarówno do "ogólnego" Budżetu Obywatelskiego, jak i do tzw. Zielonego. Ta druga pula zarezerwowana jest dla projektów, dzięki którym w mieście zrobi się bardziej zielono, ale też ekologicznie.
( Publikacja: 10.05.2021 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W ramach zielonego Budżetu Obywatelskiego można np. zgłosić projekt dotyczący rewaloryzacji starego miejskiego parku. Na zdjęciu Park Uphagena
W ramach zielonego Budżetu Obywatelskiego można np. zgłosić projekt dotyczący rewaloryzacji starego miejskiego parku. Na zdjęciu Park Uphagena
Fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

 

Gdański Zielony Budżet Obywatelski zadebiutował w ubiegłym roku. O wyodrębnienie środków z podstawowej puli BO na projekty związane m.in. z nasadzeniami drzew czy zagospodarowywaniem niewielkich zielonych przestrzeni w mieście apelowali mieszkańcy. To rozwiązanie spotkało się z dużym zainteresowaniem i pozytywnymi reakcjami, dlatego, ponownie, w tym roku mieszkańcy będą mogli składać "zielone" propozycje.

 


Co należy podkreślić - celem "zielonego" Budżetu Obywatelskiego jest przede wszystkim tworzenie przyjaznych zielonych przestrzeni, zwiększanie jej ilości na terenie całego miasta. Tu nie chodzi o to, by przy każdym "wolnym" zielonym skwerku koniecznie stawiać ławkę czy montować urządzenia siłowni zewnętrznej, ale o nowe, różnorodne rośliny. Kolejne drzewa w mieście przyczyniają się bowiem do oczyszczania powietrza, zielone trawniki pełnią z kolei m.in. funkcję retencyjną. W ramach ZBO można także zgłosić projekt budowy ogrodu deszczowego.

 

Blisko 5 mln złotych na nowe nasadzenia i ogrody deszczowe

W Budżecie Obywatelskim 2022 zabezpieczono dokładnie 20 830 669 złotych - w tym 19,7 mln zł to kwota podstawowa (wyliczona zgodnie z ustawą, która mówi o tym, że kwota BO w każdej gminie musi wynieść minimum 0,5 proc. wydatków miejskich) oraz środki, które nie zostały wykorzystane w poprzedniej edycji BO 2021 - 1 130 669 zł.

W tej kwocie na projekty ogólnomiejskie przeznaczono 2 781 700 zł, a na projekty dzielnicowe - 13 056 666 zł. Ze wspomnianej kwoty blisko 21 mln złotych wyodrębniono na zielony BO dokładnie 4 992 303 zł, w tym na projekty ogólnomiejskie Zielonego BO - 1 512 000 zł, a na projekty dzielnicowe Zielonego BO - 3 480 303 zł.

 

W ramach BO można zgłaszać różne zielone projekty. Mogą to być m.in. stałe kwietne instalacje (instalacja ogrodowa widoczna na zdjęciu powstała w ramach obchodów 30. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 r.)
W ramach BO można zgłaszać różne zielone projekty. Mogą to być m.in. stałe kwietne instalacje (instalacja ogrodowa widoczna na zdjęciu powstała w ramach obchodów 30. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 r.)
Fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

 

45 projektów do realizacji

W ubiegłym roku gdańszczanie głosowali w sumie nad 79 projektami tzw. zielonego BO. Wygrało i zostanie zrealizowanych 45 z nich (39 dzielnicowych i 6 ogólnomiejskich). Co ciekawe, zrealizowane zostaną wszystkie zielone projekty ogólnomiejskie, które zostały zakwalifikowane do głosowania - koszt ich realizacji zmieścił się bowiem w zaplanowanym budżecie. W związku z tym, że wygrały nie tylko nowe nasadzenia czy nowe tereny zielone, ale też budowa ogrodów deszczowych, ich realizacją zajmą się w tym roku głownie dwie miejskie jednostki: Gdańskie Wody i Gdański Zarząd Dróg i Zieleni.

 


W tym roku pojawiła się pewna nowość w kategoriach, do których będzie można przypisać dany projekt. Możliwe będzie bowiem składanie projektów związanych z promowaniem działań ekologicznych i edukowaniem z zakresu ekologii. Jeżeli więc macie Państwo pomysł na ciekawe warsztaty związane z ekologią, wiecie jak zachęcać i edukować o działaniach ekologicznych - zgłoście do BO 2022.
Zatem tegoroczne kategorie "Zielonego" BO to:

1. nasadzenia i pielęgnacja roślinności na terenach zieleni miejskiej;
2. nowe przestrzenie zielone;
3. budowa ogrodów deszczowych;
4. renowacja i modernizacja zagospodarowania istniejących terenów zieleni;
5. działania ekologiczne.

Zasady składania wniosków i głosowania na projekty Zielonego Budżetu Obywatelskiego są podobne do zasad obowiązujących przy tradycyjnym BO - tak jak w ubiegłym roku. Jest jednak kilka wyjątków: projekt musi obejmować zadania należące do zadań własnych gminy albo powiatu, które dotyczą zieleni w mieście, a także powinien być możliwy do realizacji w trakcie jednego roku kalendarzowego.