• Start
  • Wiadomości
  • Brzeźno, Wrzeszcz Dolny. Co dzieje się na placach budowy nowych dróg rowerowych?

Brzeźno, Wrzeszcz Dolny. Co dzieje się na placach budowy nowych dróg rowerowych?

Budowa nowej drogi dla jednośladów przy al. Hallera w Brzeźnie dobiega końca. Obecnie malowane i montowane jest oznakowanie nowego ciągu rowerowego. Z kolei we Wrzeszczu, oprócz budowy nowej drogi, trwa nasadzanie wzdłuż niej ponad tysiąca krzewów róż.
05.09.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Nowa droga rowerowa wzdłuż al. Hallera w Brzeźnie jest niemal gotowa
Nowa droga rowerowa wzdłuż al. Hallera w Brzeźnie jest niemal gotowa
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Brzeźno

Zgodnie z umową, budowa nowej drogi dedykowanej rowerzystom przy al. Hallera, powinna zakończyć się we wrześniu br. Inwestycja zrealizowana zostanie w wyznaczonym terminie. Obecnie trwają ostatnie prace związane m.in. z montażem oznakowania, a także malowaniem odpowiednich piktogramów na drodze. Wzdłuż al. Hallera montowane są także słupki blokujące, uniemożliwiające zaparkowanie samochodu na tej drodze.

- Część drogi jest już gotowa. W najbliższych dniach pojawi się na niej specjalna maszyna, która oczyści kolejny odcinek nowej nawierzchni. Po wykonaniu tych prac, namalowane zostanie oznakowanie poziome (część już wykonano). Będą to piktogramy przedstawiające pieszych z informacją" Ustąp pieszym" - informuje Ewa Parafjanowicz-Potuczko z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, która nadzoruje realizację tej inwestycji.

 

Na nowej drodze pojawiły się już pierwsze piktogramy dedykowane rowerzystom
Na nowej drodze pojawiły się już pierwsze piktogramy dedykowane rowerzystom
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Nowa droga dla jednośladów powstała na odcinku od ul. Gdańskiej do ul. Wczasy. Jej łączna długość to około 855 metrów. Ma nawierzchnię asfaltową SMA. Biegnie po wschodniej stronie al. Hallera. Poza tym na odcinku od ul. Nadmorski Dwór do przystanku "Dworska" powstał fragment trasy po zachodniej stronie alei, która jest elementem projektu Pomorskie Trasy Rowerowe o znaczeniu międzynarodowym R-10 i Wiślana Trasa Rowerowa R9 - odcinek R-10 Gdańsk. Przy nowej drodze zamontowano także oświetlenie uliczne i przebudowano chodniki. Przetarg na jej budowę wygrała firma STRABAG. Inwestycja pochłonęła ponad 3,2 mln złotych.

Istniejąca dotychczas, wzdłuż al. Hallera, droga rowerowa jest jedną z najbardziej uczęszczanych tras przez rowerzystów - łączy Wrzeszcz, w tym al. Zwycięstwa, z nadmorską ścieżką rowerową. To jeden z ulubionych szlaków rekreacyjnych i komunikacyjnych gdańszczan. W sezonie do mieszkańców dołączają tysiące turystów.

 

124033
Mat. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

 

Wrzeszcz Dolny

Wzdłuż al. Legionów biegnie już jedna droga rowerowa - po lewej stronie, jadąc w kierunku Przymorza. Potrzebę budowy drugiej nitki zgłaszali mieszkańcy dzielnicy. Obecnie trwa budowa przejazdów rowerowych przez tory tramwajowe.

- Rozpoczęły się też nasadzenia nowych roślin, w tym 1,4 tysiąca krzewów róż typu "maraton". Pojawią się one w różnych miejscach wzdłuż nowej trasy, m.in. na skwerku, który powstaje u zbiegu al. Legionów i ul. Kościuszki - informuje Ewa Parafjanowicz-Potuczko.

 

U zbiegu al. Legionów i ul. Kościuszki, poza drogą rowerową, powstanie też niewielki skwerek
U zbiegu al. Legionów i ul. Kościuszki, poza drogą rowerową, powstanie też niewielki skwerek
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

 

Nowa ścieżka, o długości ponad 0,5 kilometra, przebiegać będzie po prawej stronie al. Legionów, jadąc z Placu ks. Bronisława Komorowskiego w kierunku Przymorza. Na Placu powstają trzy nowe przejazdy rowerowe przez istniejące wloty do ulic: Chrobrego, Wyspiańskiego oraz Mickiewicza - po wewnętrznej stronie skrzyżowania, równolegle do przejść dla pieszych.

Na odcinku od Placu ks. Komorowskiego do posesji przy al. Legionów 11A, ze względu na ograniczenia terenowe i konieczność zapewnienia ruchu pieszego oraz budowy miejsc postojowych, powstanie ciąg pieszo-rowerowy.

Fragment od al. Legionów 11A do skrzyżowania z ul. Kościuszki wykonany zostanie z nawierzchni bitumicznej. Przy wyjściu ze szkoły zamontowane zostaną barierki, zabezpieczające dzieci przed wybiegnięciem na drogę rowerową. W ramach inwestycji przebudowany zostanie również chodnik.

Spore zmiany czekają także plac przy skrzyżowaniu z ul. Kościuszki, gdzie nasadzona zostanie zieleń i zbudowana żwirowa alejka. Do tego zamontowane zostaną ławki.

 

130600
Mat. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

 

Zakończenie robót przewidziano na listopad 2019 r. Inwestycja jest realizowana m.in. dzięki środkom unijnym i Regionalnemu Programowi Operacyjnemu Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 w ramach projektu: „Węzły integracyjne: Gdańsk Główny, Gdańsk Wrzeszcz, oraz trasy dojazdowe do węzłów Pomorskiej Kolei Metropolitalnej i Szybkiej Kolei Miejskiej na terenie Gminy Miasta Gdańsk.

Projekt realizuje firma WPRD Gravel. Koszt inwestycji to blisko 6 mln złotych.

 

Przeczytaj także:

Wyspa Sobieszewska. Ponad 200 rowerzystów uczestniczyło w oficjalnym otwarciu nowej trasy dla jednośladów

 

TV

Najstarsze muzeum na Westerplatte świętuje 50-lecie powołania